Dávná krása skotských hradů. Unikátní historické fotky staré 120 let

Dávná krása skotských hradů. Unikátní historické fotky staré 120 let
Skotsko bylo vždy pyšné na svou malebnou krajinu plnou údolí, jezer a romantických zřícenin. Právě tuto atmosféru zachytili fotografové, kteří před více než 120 lety pořizovali unikátní barevné snímky tamních pamětihodností. Na této fotografii je hotel Loch Awe na břehu stejnojmenného skotského jezera.
Zřícenina hradu Dunskey Castle na útesech poblíž vesnice Portpatrick.
Údolí Sma’ Glen v Perthshiru.
Zříccenina vodního hradu Caerlaverock. Nachází se na jižním pobřeží Skotska, jedenáct kilometrů jižně od Dumfries.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 1. 2021 6:00
Skotsko bylo vždy pyšné na svou malebnou krajinu plnou údolí, jezer a romantických zřícenin. Právě tuto atmosféru zachytili fotografové, kteří před více než 120 lety pořizovali unikátní barevné snímky tamních pamětihodností. Ve fotogalerii však kromě nich najdete i sídlo spisovatele Waltera Scotta, údolí, které inspirovalo básníka Roberta Burnse, nebo most, který hrál ve filmu Mission: Impossible.

Na konci 19. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Například technikou takzvaného fotochromu, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky Skotska v naší fotogalerii.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. Právě odtud pochází snímky ve fotogalerii, které mohou posloužit i jako dávný fotoprůvodce Skotskem.

 

Právě se děje

Další zprávy