filmová cena

Film Na západní frontě klid může získat 14 cen Bafta

Německý film Na západní frontě klid, který koncem loňského roku uvedla videotéka Netflix, získal 14 nominací na britské ceny Bafta. Stal se tak favoritem letošního ročníku a dorovnal rekord, jejž z cizojazyčných snímků dosud držel Tygr a drak z roku 2000.

Po deseti nominacích mají snímky Všechno, všude, najednou a Víly z Inisherinu. Vítěze oznámí Britská akademie filmového a televizního umění 19. února v Londýně. Na západní frontě klid režiséra Edwarda Bergera je už třetí adaptací slavného protiválečného románu německého spisovatele Ericha Marii Remarqua z roku 1929. Snímek byl natočen v několika evropských zemích včetně Česka. Štáb pracoval mimo jiné na pražském Barrandově, v Roudnici nad Labem, Postoloprtech nebo Benátkách nad Jizerou.

Zdroj: ČTK

Do nominací na Oscara postoupil Top Gun: Maverick nebo Avatar 2, český film o Myslivečkovi neuspěl

Na užší seznam uchazečů o nominaci na Oscara se v některých kategoriích dostaly velkorozpočtové filmy Top Gun: Maverick, pokračování Avatara nebo letošní Batman. Český výpravný snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo o skladateli z 18. století Josefu Myslivečkovi v kategorii zahraničních filmů neuspěl. Kandidáty na nominace ve středu večer oznámila americká Akademie filmového umění a věd.

O přízeň hlasujících se ucházely snímky z 92 zemí, do dalšího kola jich postoupilo 15. Porotu zaujal rakouský Korzet, který dostal Evropskou filmovou cenu pro nejlepší herečku, marocký Modrý kaftan nebo Bardo, falešná kronika několika pravd od mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua. Postup díla zvaného Joyland je vůbec prvním případem, kdy se do užšího výběru dostal snímek z Pákistánu, píše agentura AP.

Oscarový zúžený seznam se dále ztenčí na konci ledna, kdy bude do finálového kola nominováno pět filmů v každé kategorii. Vítězové budou známi 12. března.

Zdroj: ČTK

Na udílení Mezinárodních televizních cen Emmy uspěla Sexuální výchova

Komediální seriál o dospívání Sexuální výchova, který uvádí streamovací platforma Netflix, a policejní drama Vigil od BBC uspěly na letošním udílení Mezinárodních cen Emmy. Ty jsou méně prestižní obdobou známějších televizních Emmy.

Oba vítězné projekty vznikly ve Velké Britáii. Nejlepším hercem se stal Dougray Scott, který účinkoval v seriálu Crime od Irvinea Welshe. Nejlepší herečkou porota vyhlásila Lou de Laâgeovou, hvězdu snímku Bál šílených žen natočeného Mélanie Laurentovou pro streamovací platformu Amazon Prime Video.

V 15 kategoriích soutěžilo 60 nominovaných ze 23 zemí včetně Argentiny, Norska, Číny či Kataru. Netflix slavil úspěch také s australskou reality show Láska ve spektru o milostném životě lidí s poruchou autistického spektra.

Zdroj: ČTK

Vítězem filmového festivalu v Chotěbuzi je chorvatský snímek, bodoval i český film Poslední závod

Vítězným snímkem letošního ročníku filmového festivalu ve východoněmecké Chotěbuzi (Cottbus) se stalo chorvatské drama Sigurno mjesto (Bezpečné místo) režiséra a scenáristy Juraje Lerotiče. Na filmové přehlídce, která skončí v neděli a která se zaměřuje na středoevropskou a východoevropskou tvorbu, uspěl i český snímek Poslední závod režiséra Tomáše Hodana, který získal cenu publika.

Sigurno mjesto popisuje zoufalé hledání správného chování poté, co se jeden z členů rodiny pokusil spáchat sebevraždu. "Za odvahu tvůrce odhalit nejen sebe sama jako autora, ale i svou duši," uvedla porota o vítězném snímku. Označila ho za film o bezpodmínečné lásce k blízkým.

O cenu za nejlepší film, kterou je soška nazvaná lužickosrbským jménem Lubina, usilovalo i české drama Slovo režisérky Beaty Parkanové. Slovo bylo v hlavní soutěžní kategorii jediným českým snímkem. Loni Lubinu získalo drama Cenzorka slovenského režiséra Petera Kerekese z česko-slovensko-ukrajinské koprodukce.

Zdroj: ČTK

Cenu asociace režisérů získal film Jana Daniela

O pěti dvacetiletých kamarádech, jejichž život se často točí jen kolem alkoholu, vypráví studentský snímek režiséra Jana Daniela nazvaný Za pár hodin zítra. Ve čtvrtek večer získal Cenu Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů, za autora ji v pražském kině Ponrepo převzal kameraman Kryštof Tichý. Ve filmu bezstarostnost protagonistů naruší vážná nemoc jednoho z nich. Dozvídají se o ní postupně, což vede k nedorozuměním, rozbrojům a nakonec odloučení nemocného kamaráda. Příběh pojednává o povrchnosti vztahů, bezmoci a vystřízlivění z mladí.

Jan Daniel se narodil roku 1998, vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho dílo pořadatelé vybrali z 12 nominovaných, mezi nimiž byly i celovečerní tituly promítané v kinech jako Kdyby radši hořelo nebo Arvéd. Cenu udílenou debutům s délkou nad 30 minut před rokem dostal Michal Nohejl za drama Okupace. Asociaci režisérů, scenáristů a dramaturgů řídí sedmičlenná rada, předsedá jí filmař Radim Špaček.

Zdroj: ČTK

Cenu za přínos animovanému filmu převzala na Anifilmu střihačka Pěčová

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu na festivalu Anifilm toto úterý v Liberci převzala střihačka Jiřina Pěčová, jejíž tvorba je většinou věnována dětem. Podílela se na seriálech Maxipes Fík, Bob a Bobek, Broučci či Žofka nebo filmu Velká sýrová loupež. Spolupracovala s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem i Vlastou Pospíšilovou.

Organizátoři při slavnostním zahájení vyhlásili též vítěze národní soutěže animované tvorby nazvané Český obzor. Hlavní cenu získal celovečerní snímek Moje slunce Mad od Michaely Pavlátové. Anifilm se koná pojedenadvacáté, letos je zaměřený na humor v animaci. Festival s více než 500 soutěžními i nesoutěžními snímky v Liberci potrvá do neděle, výsledky hlavních mezinárodních kategorií pořadatelé zveřejní v sobotu večer.

Zdroj: ČTK
Pokračovat