filmová cena

Sekci Un certain regard na festivalu v Cannes vyhrála ruská režisérka

Hlavní cenu v sekci Un certain regard pro nastupující filmaře na festivalu v Cannes získala jedenatřicetiletá ruská režisérka Kira Kovalenková za drama Rozevírání pěstí (Razžimaja kulaki). Odehrává se ve starém důlním městě v Severní Osetii a vypráví o mladé ženě, která lavíruje mezi láskou k rodině a touhou utéct.

Cenu poroty si odnáší Rakušan Sebastian Meise za Velkou svobodu (Große Freiheit) o muži, který je po druhé světové válce v Německu opakovaně vězněn za homosexuální orientaci.

Ocenění za originalitu porota předala islandskému filmu Jehně (Lamb) režiséra Valdimara Jóhannssona. Kombinuje horor s komedií, účinkuje v něm hollywoodská hvězda Noomi Rapacová. Další ceny připadly rumunské filmařce Teodoře Aně Mihaiové či salvadorsko-mexické režisérce Tatianě Huezové.

Vítěze hlavní ceny Zlatá palma oznámí pořadatelé v sobotu večer.

Zdroj: ČTK

Pražská FAMU má dva snímky v semifinále studentských Oscarů

Dva snímky volně spojené s pražskou FAMU se dostaly do semifinále Student Academy Awards. O prestižní ocenění, známé též jako studentský Oscar, usilují hraný film Kanja od indické režisérky a absolventky pražské školy Apúrvy Satisové plus dokument Projekt Adam Basma libanonské studentky Leily Basmaové, která nyní připravuje svůj absolventský film. Nominace zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd.

Finalisté budou známi na přelomu srpna a září, slavnostní předávání a vyhlášení vítězů se koná 14. října v Los Angeles. Film Kanja je na užším seznamu filmů nominovaných v kategorii Mezinárodní hraný film, dokument Projekt Adam Basma se bude ucházet o ocenění Mezinárodní dokumentární film.

Zdroj: ČTK

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP

Sledovanost Oscarů klesla na historické minimum

Na nové historické minimum spadla sledovanost letošního udílení filmových cen Oscar. V noci z neděle na pondělí zaujaly jen 10,4 milionu lidí, což představuje meziroční pokles o 56 procent. Ještě vloni oscarový večer zhlédlo 23,6 milionu diváků.

Data o sledovanosti zveřejnila společnost Nielsen. Nižší zájem o ceremoniál kvůli pandemii koronaviru zaznamenalo již zářijové udílení televizních cen Emmy nebo předminulý měsíc hudební Grammy. Druhé nejznámější americké filmové ceny, Zlaté glóby, sledovalo letos v únoru o 60 procent méně diváků než vloni.

Zdroj: Reuters
Pokračovat