Archiv: filmová cena

Ceny Český lev budou uděleny 6. března, znovu moderuje Kopta

Slavnostní ceremoniál cen Český lev se uskuteční 6. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V přímém přenosu jej odvysílá Česká televize. Moderátorem večera bude potřetí herec Václav Kopta, nominace oznámí pořádající Česká filmová a televizní akademie 18. ledna. Akademici začali hlasovat minulý týden.

Přes 300 profesionálů tentokrát hodnotí 22 hraných celovečerních, sedm animovaných, 18 krátkých a 14 dokumentárních filmů. Akademici hlasují také o deseti televizních dílech. Nově si sošku z ceremoniálu budou moci odnést i autoři animovaných a krátkých filmů. Tvůrci televizních snímků, minisérií a seriálů zase mohou být oceněni v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších, jako jsou kamera nebo hudba. Obě televizní kategorie se otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.

Zdroj: ČTK

Na Evropských filmových cenách mohou uspět Marhoul i Hollandová

Ve finále Evropských filmových cen se do kategorie Nejlepší film dostalo Nabarvené ptáče od Václava Marhoula. Na režii je nominován Šarlatán Agnieszky Hollandové. Pořadatelé nominace oznámili v úterý dopoledne, vyhlášení se uskuteční on-line 12. prosince. Největšími favority, kteří mohou proměnit čtyři sošky včetně té za snímek roku, jsou Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga, adaptace románu Jacka Londona nazvaného Martin Eden od italského filmaře Pietra Marcella a polské Corpus Christi.

Zdroj: ČTK

Diváckou cenu na festivalu v Jihlavě dostala Nová šichta

Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava dostala Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše. Tentýž dokument pojednávající o propuštěném horníkovi, který je nucen hledat novou práci, se už minulý týden stal nejlepším českým snímkem festivalu.

Snímky z programu je možné sledovat do neděle. Pořadatelé letos vydali skoro 6000 akreditací. Prodej těch diváckých se oproti loňsku zvýšil o polovinu, profesionálů z oboru se zúčastnilo téměř 1500. Filmy z letošního ročníku zatím mají 45 tisíc zhlédnutí. "Diváci se často nedívali sami, takže ve skutečnosti předpokládáme až 60 tisíc zhlédnutí," říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Živé vysílání na YouTube mělo 40 tisíc zhlédnutí.

"Věříme, že letos objevili Ji.hlavu a dokumentární filmy noví diváci. Předpokládám, že na internetu již v nějaké podobě zůstaneme, ale do kina se všichni moc těšíme," dodává Hovorka.

Zdroj: ČTK