akvizice

Mateřská firma Gallimardu kupuje nakladatelství Les Éditions de Minuit

Prestižní francouzské nakladatelství Les Éditions de Minuit, které vydalo díla Marguerite Durasové, Borise Viana nebo držitele Nobelovy ceny za literaturu Samuela Becketta, se stane součástí stejné vydavatelské skupiny jako konkurenční Gallimard. Koupí ho holdingová společnost Groupe Madrigall, která kromě Gallimardu vlastní značky Flammarion nebo Casterman. Smlouvu k 1. lednu 2022 podepsali Antoine Gallimard a Irène Lindonová, dvaasedmdesátiletá prezidentka Les Éditions de Minuit.

To bylo založeno v ilegalitě za nacistické okupace roku 1941. O šest let později se jeho ředitelem stal Jérôme Lindon, po jehož smrti v roce 2001 firmu převzala dcera Irène. "S postupujícími roky čím dál víc přemýšlím o budoucnosti naší firmy, našich spolupracovníků a našich autorů," vysvětluje prodej Irène Lindonová, která podle deníku Le Monde nemá dědice.

Novým šéfredaktorem Les Éditions de Minuit se od ledna stane Thomas Simonnet z Gallimardu. Informace o tom, kolik Groupe Madrigall za Les Éditions de Minuit zaplatila, strany nezveřejnily. Groupe Madrigall je třetí největší firma na francouzském knižním trhu.

Zdroj: Le Monde

Moravská galerie nakoupí soudobý design za 2,5 milionu korun

Moravská galerie uvolnila 2,5 milionu korun na nákup českého designu. Chce tak podpořit designéry v náročném období pandemie koronaviru a zároveň rozšířit sbírky brněnského Uměleckoprůmyslového muzea, v němž připravuje novou expozici. Díla mohou designéři přihlašovat do 15. srpna, prezentována budou v říjnu v Praze na Designbloku.

Výzva směřuje k designérům působícím v Česku. Nabídnutá díla posoudí nezávislá odborná porota. Přihlašovat lze produktový design, módu, šperky, reklamní a produktovou fotografii, grafický design, ilustrace či animace. Podmínkou je, aby dílo vzniklo po roce 1989. Každý designér může přihlásit maximálně tři práce.

Na projektu Moravská galerie spolupracuje s pořadateli přehlídky Designblok a Cenami Czech Grand Design. "Největším přínosem pro designéry v jakékoliv době, nejenom v době krize, je dát jim práci, udělat jim výstavu, nebo si koupit některé z jejich děl. Moravská galerie designéry systematicky podporuje," říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Zdroj: ČTK

Kutnohorský GASK rozšířil sbírku o díla Špaňhela nebo Šalouna

Galerie Středočeského kraje loni uzavřela smlouvy na nákup 29 děl za 3,6 milionu korun. Do sbírek přibyly práce Jana Kubíčka, Jakuba Špaňhela, Josefa Hnízdila či Jana Kováříka. Darem pak instituce získala soubor 32 plastik Karla Kotrby a jednu od Ladislava Šalouna. Prostředky na nákup galerie získává z akvizičního fondu ministerstva kultury, plánu investic Středočeského kraje a z vlastního investičního fondu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat