zrušení

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

Po pandemii si potřebuje oddechnout. Zpěvák Shawn Mendes ruší pražský koncert

Třiadvacetiletý kanadský popový zpěvák Shawn Mendes zrušil zbytek turné po USA a Evropě včetně koncertu, který se měl uskutečnit 22. června příštího roku v pražské O2 areně. Autor hitů Treat You Better, Stitches nebo Señorita, které mají na YouTube každý přes miliardu přehrání, nedávno několik vystoupení odložil.

"Nebyl jsem zcela připravený na to, nakolik bude návrat na pódia po pandemii vyčerpávající," vysvětluje Mendes. "Po konzultacích se svým týmem a skvělou skupinou lékařů jsem pochopil, že se nejdřív musím věnovat sám sobě, abych zase našel pevnou půdu pod nohama a pak se vrátil silnější. Proto bohužel ruším zbylé koncerty plánované v USA, Velké Británii a Evropě," dodal.

Držitel kanadské ceny Juno Award i dvou nominací na americkou Grammy měl příští rok v Česku vystoupit poprvé. "Majitelé vstupenek budou nejpozději do 30 dnů automaticky refundováni. V případě, že jste si lístek koupili v kamenné prodejně, je nutné se obrátit přímo na místo nákupu," uvedla pořádající agentura Fource Entertainment. Ta už Mendesovo vystoupení kvůli pandemii jednou odkládala, původně se mělo konat letos v dubnu.

Veletrh Svět knihy přišel o hlavní hvězdy, nepřijedou Alexijevičová ani Ulická

Na pražský veletrh Svět knihy nedorazí avizované hvězdy Ljudmila Ulická ani držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Pořadatelé to oznámili ve středu, den před začátkem akce. Devětasedmdesátiletá ruská prozaička a disidentka Ulická po zahájení ruské invaze na Ukrajinu odcestovala do Německa, kde nyní požádala o politický azyl. "Status žadatele ji neumožňuje vycestovat ze země," vysvětluje mluvčí veletrhu Pavla Umlaufová.

Čtyřiasedmdesátiletá bělorusko-ukrajinská autorka reportážní literatury Světlana Alexijevičová žije v Německu už třetím rokem. Nedávno byla hospitalizovaná a zdravotní stav jí neumožňuje dorazit do Prahy. Cenu Jiřího Theinera, kterou zde měla převzít, věnuje ukrajinské delegaci. "Ukrajina je dnes v čele boje proti zlu. A musí vědět, že jsme s ní," vzkazuje spisovatelka.

Veletrh Svět knihy potrvá od čtvrtka do neděle, na pražské Výstaviště dorazí hosté z 35 zemí. Kvůli rekonstrukci Průmyslového paláce se akce tentokrát koná v prostoru za branou pod Maroldovým panoramatem. Nakladatelé budou mít stánky v montovaných halách a Křižíkově pavilonu, programové sály jsou přesunuté do stanů.

Zpěvačka a kytaristka St. Vincent zrušila pražský koncert

Americká zpěvačka a kytaristka St. Vincent zrušila koncert v pražském Lucerna Music Baru, kde měla vystoupit 16. června. Stalo se tak kvůli "nevyhnutelným změnám v programu turné", informovaly pořadatelské agentury D Smack U Promotion a Red Triangle. "Vstupenky vám budou automaticky refundovány prostřednictvím GoOut, není zapotřebí o refundaci žádat," vzkázaly.

Devětatřicetiletá držitelka dvou cen Grammy měla v Praze představit své loňské, v pořadí šesté sólové album Daddy’s Home. Věnuje se na něm bizarnosti slávy nebo zneužívání moci, hudebně čerpá z odkazu 70. let minulého století. St. Vincent zatím v Česku účinkovala jedinkrát, roku 2015 na festivalu Colours of Ostrava.

Kapela Massive Attack kvůli nemoci ruší pražský koncert

Britská kapela Massive Attack ze zdravotních důvodů zrušila evropské turné včetně koncertu, který se měl uskutečnit 27. června v pražském O2 universu. Jeden z členů sestavy se "již několik měsíců potýká s vážnou nemocí", uvedli pořadatelé. Přestože hudebník se "zdárně zotavuje", formace není s to odehrát vystoupení plánovaná na květen, červen a červenec. O kterého muzikanta se jedná, Massive Attack neupřesnili.

Koncert měla pořádat česká pobočka nadnárodní agentury Live Nation. Vstupné vrátí v místě zakoupení, objednávky zaplacené online refunduje automaticky.

Uherský Brod zrušil vyprodaný koncert Jaromíra Nohavici

Na doporučení radních Dům kultury v Uherském Brodě zrušil vyprodaný koncert Jaromíra Nohavici, který se měl uskutečnit příští úterý 22. března. Radní to zdůvodnili tím, že se zpěvák dostatečně nedistancoval od ruského prezidenta Vladimira Putina. Toho sice Nohavica za válku na Ukrajině zkritizoval, medaili od něj si však ponechal. "Šlo o doporučení ze strany rady města o zrušení koncertu. Konečné rozhodnutí bylo na panu řediteli, nicméně postoj rady města je takový," potvrzuje starosta Ferdinand Kubáník z KDU-ČSL.

Podle ředitele kulturního domu Radka Srnce byl koncert vyprodaný. "Bylo obsazených 542 míst. Tomu, kdo vstupenky zaplatil kartou, nebo je kupoval on-line, peníze vrátíme na jeho účet. Ti, kteří si lístky koupili hotově u nás v Galerii Panský dům, kde máme pokladnu, dostanou oproti vstupence zase hotovost zpátky," avizuje Srnec.

Nohavicovi kvůli jeho někdejší podpoře ruského prezidenta Vladimira Putina nedávno zrušili celé turné Poláci. Přidala se také olomoucká Univerzita Palackého, která oznámila, že písničkáři nepronajme svou sportovní halu. Příští týden naopak zpěvák zahraje v Hodoníně, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí a také v Ostravě.

Zdroj: ČTK

Alexandrovci v Česku o svaté válce nezazpívají

Pořadatelé českých koncertů ruského armádního souboru Alexandrovci pozastavili prodej vstupenek. Alexandrovci měli letos účinkovat jednou v Karlových Varech a třikrát v Praze, kam slibovali přivést své "největší hity jako Svatá válka nebo Kaťuša".

"Myslím si, že by se neměla plést politika do kultury, ale za situace, která na Ukrajině nastala, nemůžeme jednat jinak," uvedla Renata Štupáková za pořadatele. Ti nyní začnou s ruskou stranou řešit vrácení vstupného.

Jiné evropské státy jako Estonsko zrušily vystoupení ruského armádního souboru, založeného roku 1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně, už po ruské anexi Krymu. V Česku po boku Alexandrovců jako hosté dříve účinkovali Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslista Pavel Šporcl. Aktivisté ze skupiny Kaputin v roce 2018 oslovovali návštěvníky pražského koncertu s tím, že Alexandrovci nejsou zábava, nýbrž propaganda.

Zdroj: ČTK

Kvůli pandemii byl už potřetí zrušen Lipský knižní veletrh

Z důvodu koronavirové pandemie se ani letos nebude konat Lipský knižní veletrh. Ve středu to oznámili pořadatelé. Dlouho přitom avizovali, že ve dnech 17. do 20. března se významná literární a nakladatelská akce uskuteční. Teď byla zrušena potřetí za sebou.

Dle organizátorů příliš mnoho nakladatelů nahlásilo, že se kvůli situaci okolo nemoci covid-19 nezúčastní. Druhý největší knižní veletrh v Německu by tak postrádal rozmanitost. Podle agentury DPA účast odřekly vydavatelské domy jako Oetinger nebo Penguin Random House. Za konání veletrhu se naopak přimlouvala Nadace Kurta Wolffa, zastupující nezávislé nakladatele.

Ředitel veletrhu Oliver Zille zdůvodnil dosavadní přípravy tím, že 75 procent vystavovatelů z předpandemických dob slibovalo účast.

Zdroj: ČTK

Klavíristka Hewittová na Firkušného festivalu zastoupí Piresovou

Portugalská klavíristka Maria João Piresová ze zdravotních důvodů odřekla účast na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného. Místo ní ve stejném termínu, 6. listopadu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, vystoupí kanadská pianistka Angela Hewittová. Vstupenky zůstávají v platnosti, informovali v pátek pořadatelé.

Hewittová zahraje skladby Françoise Couperina, Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Sebastiana Bacha. "Patří mezi současné umělkyně, které se profilují interpretací barokní hudby na moderní klavír. Na rozdíl od řady jiných nehraje skvěle jen Bacha, ale také skutečně 'cembalové' skladby Françoise Couperina," popisuje dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného pořádá stejný tým jako hudební Pražské jaro. Mezi 30. říjnem a 9. listopadem nabídne pět koncertů. Vedle Hewittové zahrají Igor Levit, Arkadij Volodos a David Fray. Domácí scénu zastoupí Lukáš Vondráček.

Zdroj: ČTK

Hudební festival Coachella se ani letos neuskuteční

Slavný hudební festival Coachella, který se každoročně konal ve stejnojmenném údolí v americké Kalifornii, se ani letos neuskuteční kvůli pandemii nemoci covid-19. Okresní zdravotní úřad včera oznámil, že dubnovou akci nepovolí. Náhradní termín pořadatelé neoznámili.

Festival se neuskutečnil už vloni. V dubnu 2020, na začátku pandemie, byl nejdřív odložen, ani záložní říjnový termín však nevyšel. Očekávalo se 125 tisíc návštěvníků, hlavními hvězdami měli být skupina Rage Against the Machine, rapeři Travis Scott a Frank Ocean, zpěvačka Lana Del Rey nebo DJ Calvin Harris.

Podobně jako pořadatelé Coachelly již ročník 2021 zrušili také organizátoři britského Glastonbury.

Zdroj: ČTK

Lipsko kvůli viru opět ruší knižní veletrh

Ani letos se v Lipsku nebude konat slavný knižní veletrh. Kvůli šíření nemoci covid-19 jej organizátoři stejně jako loni zrušili. Letos jej chtěli uspořádat místo března koncem května zčásti pod širým nebem, nakonec ale usoudili, že to není bezpečné, píše agentura DPA. Podle ní vzniká náhradní on-line program. Poslední ročník Lipského knižního veletrhu v roce 2019 navštívilo 286 tisíc lidí.

Podobný plán, tedy uspořádat veletrh v pozdějším termínu pod širým nebem, nedávno ohlásili pořadatelé pražského Světa knihy. Ten se má na holešovickém výstavišti konat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později než obvykle. Organizátoři chtějí maximum programu vyvést do exteriéru.

Zdroj: ČTK/DPA

Zkrácený filmový festival Karlovy Vary nebude ani v listopadu

Filmový festival v Karlových Varech, jehož zkrácená podoba se měla uskutečnit ve dnech 18. až 21. listopadu, se kvůli trvajícím vládním opatřením proti šíření koronaviru konat nebude. Listopadová nesoutěžní přehlídka měla překlenout dobu mezi letošním zrušeným ročníkem a příštím řádným, pořadatelé ji označovali pořadovým číslem 54 1/2. "Mrzí nás, že ani tuto akci nemůžeme uspořádat, ale v současné době je zdraví naprostou prioritou a já jsem si jistý, že to všichni takto vnímají," říká prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška. Podle něj se příští 55. ročník uskuteční ve dnech 2. až 10. července 2021 v takové rozsahu a kvalitě jako dřív.

Zdroj: ČTK

Letošní ročník Světa knihy v Plzni kvůli koronaviru nebude

Letošní ročník odnože veletrhu Svět knihy v Plzni se neuskuteční. Důvodem je růst nákazy koronavirem. Zrušení akce plánované na 25. a 26. září oznámil pořádající Svaz českých knihkupců a nakladatelů, upozornil na to Deník N.

Letos v dubnu byla kvůli pandemii odložena i pražská část veletrhu. "Není to růžová situace. My už jsme plzeňskou akci připravovali o mnoho obezřetněji právě kvůli zkušenostem z jara. Ale ani my jsme nečekali, že situace bude tak dramatická, že to budeme muset odpískat na poslední chvíli," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Podle něj přehlídku v Plzni organizoval tým asi šesti lidí a dalších externistů. Jestli se organizátorům podaří získat kompenzaci od státu, aby se aspoň snížila ztráta, kterou s přípravou měli, není jisté. "Nahradit se ale nedá energie, kterou jsme do toho dali," dodává.

V platnosti zatím zůstávají termíny přehlídky pro příští rok. Svět knihy Praha by se tak měl konat 22. až 25. dubna 2021.

Zdroj: ČTK

Kvůli nárůstu nakažených v Sarajevu nebude filmový festival

Sarajevský filmový festival se letos uskuteční jen on-line. Pořadatelé ještě před deseti dny postavili obří letní kino a rozmístili židle tak, aby dodrželi nařízení epidemiologů. Plánovali též povinné používání roušek a průběžnou dezinfekci prostoru. Rychle přibývající pocty nakažených v Bosně a Hercegovině však vedly k tomu, že organizátoři fyzickou část akce na poslední chvíli zrušili. 180 filmů tak uvedou jen na síti. Nedorazí ani hosté, oscarový režisér Michel Hazanavicius, který měl předsedat porotě, nebo dánský herec Mads Mikkelsen. Bosna a Hercegovina s 3,5 miliony obyvatel v tuto chvíli registruje přes 15 tisíc nakažených a 469 úmrtí.

Zdroj: Reuters
Pokračovat