Vzácné fotky brněnské legendy. Sociální génius Franta Kocourek ohýbal v zubech železo

Vzácné fotky brněnské legendy. Sociální génius Franta Kocourek ohýbal v zubech železo
Se Štědroněm navštěvovali stejnou základní školu. "Jednou nám ho přivedli ukázat do třídy. František se totiž pomaloval anilinovými barvami s cílem odejít k cirkusu. Bral to jako zábavu a současně i vyznamenání," vypráví Štědroň.
Franta Kocourek na fotografii pořízené jeho dlouholetým asistentem Františkem Kocmanem.
Přestože číslo s rozbíjením kamene o jeho hruď předvedl nespočetněkrát, i u tohoto kousku se mu stal úraz. Jak sám přiznával v dobových rozhovorech, při jednom takovém pokusu mu odštípnutý úlomek kamene rozbil bradu.
Se socialistickým režimem se Franta srovnával těžce. Proto se hned po sametové revoluci rozhodl vydat před krajský výbor KSČ v Brně, kde zaujal místo na podstavci, na kterém dříve stála socha Klementa Gottwalda.
Foto: Jef Kratochvil / Archiv Tina Kratochvila
Dan Poláček Jiří Labanc Dan Poláček, Jiří Labanc
Aktualizováno 21. 2. 2022 9:39
Před 75 lety se narodil silák a recesista Franta Kocourek. Boxoval a zápasil, ale sporům se vyhýbal. Překousl minci, ohýbal železo a své kolegy doslova "vynášel v zubech", ale měl slabost pro básně, hrál v divadle a tančil ve sboru. Odkaz brněnského gladiátora Franty Kocourka žije dodnes, přestože zemřel v roce 1991. Připomeňte si jeho život na archivních snímcích.
 

Právě se děje

Další zprávy