To byl dávný Liptov. Fotky z vesnice, která navzdory komunistům odmítala založit JZD

To byl dávný Liptov. Fotky z vesnice, která navzdory komunistům odmítala založit JZD
Slovenská Liptovská Teplička vypadala v 70. letech minulého století jako skanzen. Tamní obyvatelé odmítli komunistické snahy o založení Jednotného zemědělského družstva a hospodařili soukromě, což bylo v té době v komunistickém Československu krajně výjimečné. Atmosféru Liptova tehdy zachytil na svých snímcích fotograf Miroslav Myška. (Liptovská Teplička, 1971-1973)
Záběr z romské vesnice na Liptovsku, 1971-1973.
Liptovská Teplička, 1971-1973.
Ukázka z knihy Liptov, která nyní (listopad 2020) vychází v režii fotografa Miroslava Myšky v limitované a signované edici.
Foto: Miroslav Myška / Ukázka z knihy „Liptov“, která nyní (listopad 2020) vychází v režii autora v limitované a signované edici
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
9. 12. 2020 6:00
Slovenská Liptovská Teplička vypadala v 70. letech minulého století jako skanzen. Tamní obyvatelé odmítali snahy o založení Jednotného zemědělského družstva a hospodařili soukromě, což bylo v té době v komunistickém Československu krajně výjimečné. Atmosféru Liptova tehdy zachytil na svých snímcích fotograf Miroslav Myška.

Miroslav Myška nyní přednáší na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. V 70. letech, kdy začal fotografovat na slovenském Liptově, byl však ještě studentem brněnské Střední uměleckoprůmyslové školy. K tématu ho přivedl pedagog Karel Otto Hrubý, který pro studenty organizoval na Liptovsku fotografické plenéry. 

"Nejvýznamnější byl pro mne z tohoto pohledu rok 1971 a osm fotografických dnů v zapadlé a komunismem nedotčené Liptovské Tepličce," konstatuje dnes fotograf Miroslav Myška, který nyní snímky z tehdejší doby uspořádal do malonákladového bibliofilského tisku Liptov.

"Jezdili jsme tam i v dalších letech nejen v létě, ale i v zimě. V zapadlé vesnici rolníci hospodařili na svých polích soukromě. To bylo v 70. letech v Československu, v době komunistické normalizace, zcela výjimečné," vysvětluje Myška.

Liptovská Teplička se tísní v údolí mezi Panskou hoľou a Čertovicou, izolovaná od okolního světa, na severovýchodním konci Nízkých Tater.

"Na začátku 70. let to byl pro nás fotografy živý skanzen etnologického muzea. Přestože jsme všichni rozuměli slovensky, chvíli trvalo, než jsme si zvykli na tamní goralské nářečí. Teplička odolávala všem komunistickým snahám o založení jednotného zemědělského družstva. To sice bylo založeno již v roce 1950, jeho členy ovšem byli učitelé místní školy. Bez rolníků a jejich odbornosti tento pokus rychle zkrachoval," popisuje fotograf.

"Goralé na svá drobná, malebná políčka vyváželi hnůj koňskými a hlavně volskými povozy, pěstovali převážně brambory a ječmen. Na polích se střídalo obilí se zatravněním, před sadbou brambor hnojili ovčím hnojem. Díky této osevní skladbě byla pole mimořádně kontrastní i barevná a pro nás velmi fotogenická. Tamní lidé nás studenty fotografie přijali a byli milí a vstřícní, jen v hospodě se nedalo fotografovat, všichni ihned utekli za prací," vypráví Miroslav Myška.

Brněnští studenti fotografie snímky z Liptova poprvé společně vystavili v roce 1972 v Domě pánů z Kunštátu Domu umění Brno. "V roce 1973 jsme společně s Danou Vitáskovou měli výstavu v Galerii pod podloubím v Olomouci. Kurátorsky galerii vedl tehdejší student Univerzity Palackého Vladimír Birgus," vzpomíná Myška. Vladimír Birgus nyní vede Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kde Miroslav Myška vyučuje.

Po padesáti letech Miroslav Myška znovu uspořádal své černobílé fotografie z Liptovska. V novém výběru najdeme dokumentární snímky z Vyšné Boci, Liptovské Tepličky a z tehdejší cikánské osady. "V roce 2010 jsme se s Danou Vitáskovou do Tepličky vrátili se snahou zachytit změny za posledních čtyřicet let. Následovala výstava Liptovská Teplička II, což je již jiný výstavní příběh k poctě našeho profesora K. O. Hrubého," uvádí Myška.

O knize

Miroslav Myška: Liptov. Bibliofilský malonákladový tisk, číslované výtisky s podpisem autora. 124 stran, cca 120 fotografií. Tři kapitoly: Vyšná Boca, Liptovská Teplička a Cikánská osada. Formát 28 cm x 21 cm. 

O autorovi

Více informací o autorovi snímků Miroslavu Myškovi najdete na webu cs.isabart.org/person/3036 a na jeho facebooku.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy