Spartakiáda utopená v bahně. Slavné Lhotákovy snímky, které okouzlily svět

Spartakiáda utopená v bahně. Slavné Lhotákovy snímky, které okouzlily svět
Jsou to bezmála dvě desítky snímků, vzniklé v průběhu několika málo minut.
"Za to, že jsem pak Spartakiádu poslal i na World Press Photo, může pan Skála ze Stadionu," říká Zdeněk Lhoták.
Záběry, které tehdy pořídil, se zapsaly do dějin československé fotografie.
Když Lhoták snímky poprvé vystavil (ještě za bývalého režimu) reakce mu  udělaly radost.
Foto: Zdeněk Lhoták
Tomáš Vocelka Dan Poláček Tomáš Vocelka, Dan Poláček
Aktualizováno 11. 4. 2021 14:30
Během vystoupení vojáků na oblastním kole Československé spartakiády 1985 začalo pršet a těla pomazaná blátem se postupně měnila v absurdní sochy. Série fotografií Zdeňka Lhotáka z této akce se už dávno stala legendární u nás i ve světě - a nejen proto, že za ni dostal cenu na World Press Photo. Slavné snímky teď poprvé vyšly v samostatné knižní podobě. Pojďte se podívat na ukázky.

Jsou to bezmála dvě desítky fotografií, vzniklé v průběhu několika málo minut. Jde o oslavu sportu a heroického výkonu? Nebo je to memento, zachycující, jak režim manipuloval s člověkem? Tyto otázky se objevovaly už v době, kdy slavné fotografie vznikly.

Sám Zdeněk Lhoták vysvětluje vznik souboru takto: "To se tak někdy přihodí. Máte v hlavě vysněný obrázek, studujete FAMU a jste fotograf sporťák. Ten obrázek má jen mlhavé obrysy a konkrétní je jen pocit a emoce z něj vyzařující. Usadil se v mé hlavě po zhlédnutí pár fotografií ze Strahova (jméno autora mi vypadlo z hlavy). Na fotkách jsou vojáčci v bílých trenkách, špinaví od písku a v jejich výrazech lze těžko najít nadšení."

Když tehdy Lhoták začal fotit na obvodní Spartakiádě v Praze 5 na Cibulkách, měl v hlavě právě jen tu mlhavou představu, jak by měl výsledek vypadat. Pak ovšem  přišel vytrvalý déšť, který z travnatého stadionu vytvořil mělký bazén plný černého bláta. "Ten silný pocit, že to je to pravé, na co jsem čekal, si dodnes vybavuji," vzpomíná v knize, která vyšla v nakladatelství PositiF.

Když snímky ze Spartakiády poprvé vystavil v Galerii Karlovka v Praze, reakce lidí mu udělaly radost. Zápisy v návštěvní knize "to není propagace, ale antipropaganda Spartakiády", nebo "Takhle nevypadají naši hrdinní vojáci ale spíše Zelené barety ve Vietnamu" vnímal jako maximální pochvalu.

"Za to, že jsem pak Spartakiádu poslal i na World Press Photo, může pan Skála ze Stadionu. Tak mu tam nahoru dodatečně děkuji, že mi dodal odvahy k tomuto kroku a pomohl mi tak v roce 1986 k druhému místu v kategorii sportovní seriál," říká Zdeněk Lhoták.

Kniha o 44 stranách, kterou připravilo nakladatelství PositiF je k dispozici v limitované sérii 400 kusů. Každý výtisk je v pouzdře, číslovaný a podepsaný autorem. Více o knize Zdeněk Lhoták - Spartakiáda najdete na stránkách nakladatelství PositiF.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy