Skutečné retro bez nostalgie. Tak vypadalo sídliště Jižní Město v 80. letech

Skutečné retro bez nostalgie. Tak vypadalo sídliště Jižní Město v 80. letech
Byla to doba, kdy se bláto, prach a šedivá bezútěšnost nedokončených sídlišť mísily s radostí lidí, kteří konečně získali nové byty. Na pražském sídlišti Jižní Město ji výjimečným způsobem zaznamenal fotograf Jaromír Čejka. Jeho snímky z přelomu 70. a 80. let uplynulého století jsou fascinujícím dokumentem doby. Fotografie v právě vycházející knize nejsou nijak popsané, hovoří samy za sebe. Popisky ve fotogalerii jsou založeny na textu Jiřího Siostrzonka z knihy Jaromír Čejka: Jižní Město.
...
Teprve až nyní, s odstupem času, můžeme ocenit jeho univerzální nadčasovou platnost, obsahovou i formální kvalitu, míní Siostrzonek.
Jak snímky vznikaly? Autor to sám popsal slovy: "… čekal jsem, až se situace objeví a přijde za mnou…"
Foto: Jaromír Čejka / Ukázka z knihy „Jižní Město“, kterou vydalo nakladatelství Surbanz v roce 2020
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
19. 12. 2020 18:16
Byla to doba, kdy se bláto, prach a šedivá bezútěšnost nedokončených sídlišť mísily s radostí lidí, kteří konečně získali nové byty. Na pražském sídlišti Jižní Město ji výjimečným způsobem zaznamenal fotograf Jaromír Čejka. Jeho snímky z přelomu 70. a 80. let uplynulého století jsou fascinujícím dokumentem doby.

Fotografie Jaromíra Čejky (* 1947), jež vznikly v letech 1979 až 1985, připomenou mnoha lidem, kteří se tehdy stěhovali na nově postavená sídliště, jejich tehdejší zážitky a zkušenosti. Jeho snímky nyní vycházejí v knize nesoucí název Jižní Město.

Čejka dokumentoval život na tehdejším sídlišti s kritickým nadhledem. "Ústředním bodem kritiky se nejeví ani tak obyvatelé, ač k nim upřel Čejka vícestrannou pozornost také, jako spíše prostředí určené k obývání," konstatuje v úvodu knihy Josef Moucha z Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

"Jeden ze způsobů, jak vyprávět o životě v normalizaci, spočíval v systematické dokumentaci každodenních i svátečních událostí. Někteří autoři však skenovali pouze povrch situací, u jiných autorů převažovalo odlehčené ironizování událostí. Čejka patřil k těm fotografům, kteří svým přístupem motivovali diváky k přemýšlení o zobrazených situacích a k zaujetí postoje," konstatuje autor průvodního textu v knize Jiří Siostrzonek. V dlouhodobé perspektivě mají podle něj Čejkovy fotografie šanci stát se ojediněle věrným svědkem naší doby.

Podle filozofa Vladislava Dudáka fotografie Jaromíra Čejky nejsou pouze vzpomínkou na odcizenou a depresivní dobu, ale je v nich také optimismus, který ukazuje, že zrod nové čtvrti byl těžký, ale nakonec úspěšný. Lidé to místo postupně proměnili ve svůj nový domov. "Ne každý má takové štěstí, aby mohl v přímém přenosu sledovat, jak se rodí nový genius loci," píše Dudák o Čejkově práci. 

Jaromír Čejka se narodil 15. dubna 1947 v Miroslavi na jižní Moravě a fotografoval příležitostně od šedesátých let. Vystudoval Institut výtvarné fotografie při Svazu českých fotografů v Brně a pokračoval ve studiu na FAMU, kde jej výrazně ovlivnil pedagog Pavel Štecha.

Po roce 1990 spolupracoval s redakcemi mnoha novin a časopisů, například Lidových novin, Fóra, Přítomnosti, Prostoru, Respektu nebo Literárních novin. Má za sebou řadu fotografických projektů a mezi nejvýznamnější z nich patří právě dokumentace pražského sídliště Jižní Město z přelomu 70. a 80. let dvacátého století. 

O knize

Jaromír Čejka - Jižní Město (Fotografický projekt z pražského sídliště z počátku osmdesátých let 20. století). Autor průvodního textu: Jiří Siostrzonek. Vydal Lukáš Horký - Surbanz. Rozměr: 22 x 20 cm,188 stran. Kniha je dostupná například na webu vydavatelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 1 hodinou

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy