Jedinečné snímky z vesnic z let 1965 až 1990. Jindřich Štreit vydal novou knihu

Jedinečné snímky z vesnic z let 1965 až 1990. Jindřich Štreit vydal novou knihu
Břidličná, 1986
Těchanov, 1965
Hutov, 1985
Veveří, 1985
Foto: Jindřich Štreit / Ukázka z knihy „Jindřich Štreit: Village People“, kterou v prosinci 2020 vydala nakladatelství BUCHKUNST v Berlíně a nakladatelství KANT v Praze.
Dan Poláček vot Dan Poláček, vot
23. 12. 2020 10:00
Legenda české fotografie Jindřich Štreit vydal novou knihu, nazvanou Village People. Anglický název je namístě, publikace zobrazující život na vesnici v letech 1965 až 1990 je totiž několikajazyčná a vydalo ji zároveň německé nakladatelství Buchkunst a český Kant. Kniha objevuje mnoho dosud nepublikovaných Štreitových fotografií.

Za výběrem fotografií stojí Thomas Gust, Ana Druga a Vladimír Birgus, posledně jmenovaný je také autorem doprovodného textu. 

Jindřich Štreit patří už dlouho k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie. Měl přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně. 

Ačkoliv je autorem mnoha vizuálně silných fotografických cyklů z různých částí světa, jeho zásadním dílem zůstává unikátní soubor fotografií československého venkova v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Vytvořil v něm nepřikrášlený, nelyrizovaný a nesentimentální obraz života na vesnicích v chudé oblasti Bruntálska v období komunistické normalizace. Žádný jiný český fotograf nezpracoval venkovské téma tak mnohostranně, v takovém rozsahu a tak autenticky.

Přitom i v tom nejzdevastovanějším prostředí a jeho obyvatelích dokázal často objevit něco krásného či aspoň touhu po kráse a po radosti, přátelství a lásce, po nadčasových hodnotách. Zdálo se, že Štreitovy fotografie ze Sovince a jeho okolí byly tolikrát publikovány, že už mezi tisíci negativů nelze najít žádné další výjimečné snímky. Kniha Village People, která vyšla souběžně s textem Vladimíra Birguse v berlínském nakladatelství Buchkunst a v pražském nakladatelství Kant, však dokazuje, že tomu tak není a že v archivu Jindřicha Štreita bylo možno objevit mnoho dosud nepublikovaných děl z tohoto období, která mohou obstát vedle těch, z nichž už se staly fotografické ikony.

O knize

Jindřich Štreit: Village People. Text Vladimír Birgus, výběr fotografií Thomas Gust, Ana Druga a Vladimír Birgus. 184 stran. Vyšla současně v nakladatelství Buchkunst v Berlíně a v nakladatelství Kant v Praze

 

Právě se děje

Další zprávy