Jedinečné snímky z vesnic z let 1965 až 1990. Jindřich Štreit vydal novou knihu

Jedinečné snímky z vesnic z let 1965 až 1990. Jindřich Štreit vydal novou knihu
Břidličná, 1986
Těchanov, 1965
Hutov, 1985
Veveří, 1985
Foto: Jindřich Štreit / Ukázka z knihy „Jindřich Štreit: Village People“, kterou v prosinci 2020 vydala nakladatelství BUCHKUNST v Berlíně a nakladatelství KANT v Praze.
Dan Poláček vot Dan Poláček, vot
23. 12. 2020 10:00
Legenda české fotografie Jindřich Štreit vydal novou knihu, nazvanou Village People. Anglický název je namístě, publikace zobrazující život na vesnici v letech 1965 až 1990 je totiž několikajazyčná a vydalo ji zároveň německé nakladatelství Buchkunst a český Kant. Kniha objevuje mnoho dosud nepublikovaných Štreitových fotografií.

Za výběrem fotografií stojí Thomas Gust, Ana Druga a Vladimír Birgus, posledně jmenovaný je také autorem doprovodného textu. 

Jindřich Štreit patří už dlouho k nejvýznamnějším osobnostem české fotografie. Měl přes 1400 autorských výstav a jeho práce jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně. 

Ačkoliv je autorem mnoha vizuálně silných fotografických cyklů z různých částí světa, jeho zásadním dílem zůstává unikátní soubor fotografií československého venkova v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Vytvořil v něm nepřikrášlený, nelyrizovaný a nesentimentální obraz života na vesnicích v chudé oblasti Bruntálska v období komunistické normalizace. Žádný jiný český fotograf nezpracoval venkovské téma tak mnohostranně, v takovém rozsahu a tak autenticky.

Přitom i v tom nejzdevastovanějším prostředí a jeho obyvatelích dokázal často objevit něco krásného či aspoň touhu po kráse a po radosti, přátelství a lásce, po nadčasových hodnotách. Zdálo se, že Štreitovy fotografie ze Sovince a jeho okolí byly tolikrát publikovány, že už mezi tisíci negativů nelze najít žádné další výjimečné snímky. Kniha Village People, která vyšla souběžně s textem Vladimíra Birguse v berlínském nakladatelství Buchkunst a v pražském nakladatelství Kant, však dokazuje, že tomu tak není a že v archivu Jindřicha Štreita bylo možno objevit mnoho dosud nepublikovaných děl z tohoto období, která mohou obstát vedle těch, z nichž už se staly fotografické ikony.

O knize

Jindřich Štreit: Village People. Text Vladimír Birgus, výběr fotografií Thomas Gust, Ana Druga a Vladimír Birgus. 184 stran. Vyšla současně v nakladatelství Buchkunst v Berlíně a v nakladatelství Kant v Praze

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy