Publikace Sudetská kronika obsahuje téměř dvě stovky fotografií, z nichž více než polovina vznikla v Krnově a blízkém okolí v letech 1956 až 1991. Představuje průřez celoživotním dílem Gustava Aulehly (13. 6. 1931 - 19. 12. 2021). Fotografoval především život malého města, a to od padesátých do začátku devadesátých let. Jeho fotografie z té doby nezachycují jen Krnov a blízké okolí, ale také Ostravu, Opavu a nejrůznější slezské vesnice.
"Jeho práce předjímá fotografie o půl generace mladších autorů ze stejného regionu, Viktora Koláře a Jindřicha Štreita," píše o Aulehlovi historik umění Tomáš Pospěch, který se podílel na vzniku knihy jako editor a autor textu.
Aulehla dokumentoval všechno podstatné, včetně vojáků sovětských okupačních vojsk, která měla v regionu své velké posádky. "Za fotografování jsem byl v cele předběžného zadržení tuším čtyřikrát, ale vždycky jsem nakonec vyvázl. Bylo pro mě důležité fotit," řekl Aulehla v rozhovoru, který je součástí knihy.
"Na setkání se sovětskými vojáky mám i velmi nepříjemné vzpomínky. Pokusili se mi prohledat byt, naštěstí se jim to nepovedlo. Také mě zatkli a chtěli odvést do kasáren, abych jim podal jakési vysvětlení. Když jsem to odmítl, odvedli mě na tehdejší policii - Veřejnou bezpečnost. Domovní prohlídce jsem se pak stejně nevyhnul. Naštěstí jsem měl polovinu svých negativů schovanou u kamarádky," popsal v knize Aulehla.
Aulehla si byl dobře vědom, že většina jeho fotografií je v komunistickém režimu nevystavitelná. Fotografoval tedy pro svou vlastní potřebu a bez autocenzury. O jeho práci se ve větší míře začalo mluvit až po roce 1989. "Nakonec mělo mé fotografování přece jen nějaký smysl," dodal fotograf. Jeho tvorbu na začátku roku 2023 představila pražská Leica Gallery Prague na výstavě Dobře utajené fotografie.
O knize
Gustav Aulehla: Sudetská kronika
Editor a autor textu Tomáš Pospěch
Nakladatelství Positif 2020, 240 stran, 168 x 221 mm
Kniha vychází se šesti variantami obálky.