Unikátní snímky, které nebyly komunistům po chuti. Tak se kdysi žilo v Sudetech

Unikátní snímky, které nebyly komunistům po chuti. Tak se kdysi žilo v Sudetech
Jeho fotografie zachycují bez příkras a ideologického nánosu obyčejný život ve slezských Sudetech od padesátých let uplynulého století. Za bývalého režimu téměř nevystavoval, komunistům jeho snímky vadily. Dnes je Gustav Aulehla jednou z hvězd českého humanistického dokumentu a o jeho díle se začíná stále více hovořit. Přispívá k tomu i nová kniha Sudetská kronika. Ukázkové snímky z knihy si můžete prohlédnout v této fotogalerii. Tato fotografie byla pořízena v Krnově v roce 1981.
Krnov, 1963
okolí Opavy, druhá polovina 50. let
Holčovice, 80. léta
Foto: Gustav Aulehla / Ukázka z knihy „Gustav Aulehla: Sudetská kronika“, kterou v prosinci 2020 vydalo nakladatelství PositiF / www.positif.cz
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
29. 12. 2020 6:08
Jeho fotografie zachycují bez příkras a ideologického nánosu obyčejný život ve slezských Sudetech od padesátých let uplynulého století. Za bývalého režimu téměř nevystavoval, komunistům jeho snímky vadily. Dnes je Gustav Aulehla jednou z hvězd českého humanistického dokumentu a o jeho díle se začíná stále více hovořit. Přispívá k tomu i nová kniha Sudetská kronika.

Publikace Sudetská kronika obsahuje téměř dvě stovky fotografií, z nichž více než polovina vznikla v Krnově a blízkém okolí v letech 1956 až 1991. Představuje průřez celoživotním dílem Gustava Aulehly (*1931). Fotografoval především život malého města, a to od padesátých do začátku devadesátých let. Jeho fotografie z té doby nezachycují jen Krnov a blízké okolí, ale také Ostravu, Opavu a nejrůznější slezské vesnice.

"Jeho práce předjímá fotografie o půl generace mladších autorů ze stejného regionu, Viktora Koláře a Jindřicha Štreita," píše o Aulehlovi historik umění Tomáš Pospěch, který se podílel na vzniku knihy jako editor a autor textu.

Aulehla dokumentoval všechno podstatné, včetně vojáků sovětských okupačních vojsk, která měla v regionu své velké posádky. "Za fotografování jsem byl v cele předběžného zadržení tuším čtyřikrát, ale vždycky jsem nakonec vyvázl. Bylo pro mě důležité fotit," říká Aulehla v rozhovoru, který je součástí knihy. 

"Na setkání se sovětskými vojáky mám i velmi nepříjemné vzpomínky," popisuje v knize Aulehla. "Pokusili se mi prohledat byt, naštěstí se jim to nepovedlo. Také mě zatkli a chtěli odvést do kasáren, abych jim podal jakési vysvětlení. Když jsem to odmítl, odvedli mě na tehdejší policii - Veřejnou bezpečnost. Domovní prohlídce jsem se pak stejně nevyhnul. Naštěstí jsem měl polovinu svých negativů schovanou u kamarádky," dodává. 

Aulehla si byl dobře vědom, že většina jeho fotografií je v komunistickém režimu nevystavitelná. Fotografoval tedy pro svou vlastní potřebu a bez autocenzury. O jeho práci se ve větší míře začalo mluvit až po roce 1989. "Nakonec mělo mé fotografování přece jen nějaký smysl," říká dnes fotograf.

O knize

Gustav Aulehla: Sudetská kronika. Editor a autor textu Tomáš Pospěch, vydalo nakladatelství Positif, 240 stran, 168 x 221 mm. Kniha vychází se šesti variantami obálky. Více informací na stránkách nakladatelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy