úmrtí

Zemřel varhaník Dr. Lonnie Smith, v Česku hrál čtyřikrát

Ve věku 79 let zemřel jazzový varhaník Dr. Lonnie Smith. Na Twitteru to oznámilo vydavatelství Blue Note Records, k němuž se v posledních letech vrátil. Smith v 60. letech minulého století patřil k nejvýraznějším hráčům na Hammondovy varhany, proslul spoluprací s kytaristou Georgem Bensonem nebo saxofonistou Louem Donaldsonem.

Od roku 1969 mnohokrát vyhrál anketu časopisu DownBeat o nejlepšího varhaníka. Za nástroj usedal s turbanem na hlavě, jaký nosívají sikhové, jejich víru však nesdílel a také titul doktor užíval jen umělecky. Češi ho mohli vidět čtyřikrát, poprvé roku 2009 na Bohemia Jazzfestu.

Zemřel herec Michael Williams, v seriálu The Wire okrádal drogové dealery

Ve věku 54 let zemřel americký herec Michael Kenneth Williams, který se nejvíce proslavil jako Omar Little, okrádající pouliční drogové dealery v seriálu The Wire - Špína Baltimoru. Účinkoval ve všech pěti řadách z let 2002 až 2008 a vytvořil možná nejpopulárnější postavu celé ságy, píše agentura AP. Kromě toho spolupracoval s HBO na seriálech Impérium - Mafie v Atlantic City, kde hrál neformálního předáka černošské komunity a bývalého boxera Chalkyho Whitea, a naposledy vloni na Lovecraftově zemi, díky níž je teď nominovaný na televizní cenu Emmy. Vítěz bude znám 19. září. Z filmů se Williams objevil ve 12 letech v řetězech nebo Assassin’s Creed.

Podle policie byl herec nalezen ve svém newyorském bytě, příčina úmrtí zatím není známá.

Zdroj: AP

Zemřel představitel japonského akčního hrdiny Sonnyho Čiby, bylo mu 82 let

Japonský hrdina akčních filmů Sonny Čiba, vlastním jménem Sadaho Maeda, v úterý zemřel na zápal plic spojený s covidem-19. Bylo mu 82 let. Herec umně ovládal karate a další bojové techniky, divákům je známý například z prvního dílu filmové série Kill Bill, napsala agentura Kjódó.

Čiba, syn vojenského pilota, se od dětství úspěšně věnoval gymnastice. Jeho slibnou kariéru ukončilo zranění. Ve filmu se poprvé objevil v Japonsku v 60. letech, své umění ukazoval na plátně v desítkách filmů. V zahraničí se zviditelnil ve filmu plném karate z roku 1974 Gekitocu! Sacudžin ken (The Street Fighter). V roce 2003 si zahrál ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill, vedle vlastní role byl také instruktorem bojových scén celého natáčecího štábu.

Čiba se koronavirem nakazil na konci července, zprvu se léčil doma. Když se jeho zdravotní stav zhoršil, byl 8. srpna hospitalizován nedaleko Tokia. V posledních dnech byl na plicní ventilaci. Herec nebyl očkován.

Zdroj: ČTK
Pokračovat