úmrtí

V 81 letech podlehl rakovině dramatik Israel Horovitz

Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož hry byly přeloženy do desítek jazyků a často se inscenují také v Česku. Informoval o tom deník The New York Times. Horovitz podlehl rakovině, uvedla rodina, bylo mu 81 let.

Horovitz napsal více než sedm desítek divadelních her, přičemž k těm nejznámějším patří Chvíle pravdy, Lebensraum či Drahá Mathilda. Posledně jmenovanou hru adaptoval i pro film, snímek Podnájemnice z roku 2014 také režíroval. Už dříve napsal například scénář pro komedii Autor! Autor! (1982) s Alem Pacinem v hlavní roli, podle jeho scénáře v roce 1999 maďarský režisér István Szabó natočil historické drama Sluneční svit.

Horovitz zemřel v pondělí a New York Times připomínají v nekrologu i to, že slavný autor v posledních letech opakovaně čelil obviněním ze sexuálního obtěžování. Zprávy o stížnostech jeho kolegyň, hereček a spolupracovnic se objevovaly dlouho před nástupem kampaně #MeToo.

Zdroj: ČTK

Zemřel porevoluční ředitel Národního divadla Jindřich Černý

Ve věku 90 let toto úterý ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik, kritik, editor a překladatel Jindřich Černý. Za komunistického režimu byl perzekvován, v době studií jej odsoudili za protistátní činnost. Národní divadlo vedl v letech 1991 až 1993, byl například zastáncem odděleného působení dnešní Státní opery od Národního divadla.

Černého syn Ondřej Černý vedl první českou scénu v letech 2007 až 2012, za jeho působení se naopak obě scény spojily, proti čemuž protestovala část zaměstnanců Státní opery i veřejnosti.

Zdroj: ČTK

Zemřela Bond girl Diana Riggová, byla také ve Hře o trůny

Ve věku 82 let zemřela britská filmová, televizní a divadelní herečka Diana Riggová. S odvoláním na jejího agenta o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Riggová v 60. letech ztvárnila Bond girl ve filmu Ve službách Jejího Veličenstva a v nedávné době lady Olennu ze seriálu Hra o trůny.

"Zemřela pokojně dnes ráno. Byla doma s rodinou, která v této těžké době požádala o soukromí," řekl zástupce Riggové. Její dcera uvedla, že matka zemřela na rakovinu, kterou jí diagnostikovali v březnu.

Riggová v roce 1969 hrála Bond girl Tracy v jediném filmu, kde neohroženého agenta 007 ztvárnil George Lazenby. Snímek Ve službách Jejího Veličenstva je také jedinou bondovkou, ve které si Bond nakonec svou Bond girl vezme za ženu.

Zdroj: ČTK

Ve věku 93 let zemřela známá textařka Jiřina Fikejzová

Ve věku 93 let zemřela Jiřina Fikejzová, jejíž písňové texty zpívali Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová. V mládí sama vystupovala s kapelou, v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu. O úmrtí informoval její syn Daniel Fikejz.

Fikejzová se narodila jako Jiřina Henzlová v dubnu 1927, jejím pozdějším manželem byl reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

Byla podepsaná pod populárními písněmi jako Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru songy Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase s texty Fikejzové zpíval písně Massachusetts nebo Celou noc. Fikejzová byla autorkou 240 písňových textů.

Zdroj: ČTK

Zemřel režisér a bývalý šéf Městských divadel pražských Poživil

Ve věku 92 let uplynulé pondělí zemřel divadelní režisér a skladatel Lubomír Poživil. Oznámila to jeho manželka Květuše. Téměř dvě desítky let řídil Městská divadla pražská. Na pražské DAMU se mimo jiné zasloužil o vznik Katedry organizace a řízení divadel a kulturních zařízení, která předcházela dnešní Katedře produkce, a roku 1969 se stal jejím prvním vedoucím.

Poživil roku 1972, za normalizace, Poživil nahradil odvolaného Otu Ornesta ve funkci ředitele Městských divadel pražských. V nelehkých podmínkách se podle pamětníků snažil udržovat dobrou tradici. "Poživil se choval solidně a uchoval Ornestovu práci. Dobře vím, že to nebylo jednoduché, už Ornestovi házeli klacky pod nohy," vzpomínala herečka Nina Jiránková.

Poživilovu pomoc ocenil také Jan Tříska, který byl v 70. letech na indexu. "Zachoval se jako odvážný člověk v době, kdy jsem byl už opravdu v klatbě. Pozval mě do Městských divadel pražských, abych hrál ve hře Bumerang od Otty Zelenky. Pak jsem hrál v Zapomeňte na Hérostrata s Václavem Voskou a Václavem Postráneckým," řekl Tříska, jemuž ale kvůli kontaktům s disentem nakonec ani Poživil nemohl dát další role.

Zdroj: ČTK

Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Freddieho Mercuryho v Montreux

Ve věku 91 let v Londýně zemřela sochařka Irena Sedlecká. Proslula portréty či bustami zpodobňujícími britské osobnosti jako fotbalistu Bobbyho Charltona, herce Richarda Brierse nebo zpěváka Freddieho Mercuryho, který od roku 1996 stojí na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux. O úmrtí Sedlecké informoval synovec Michal Nesvadba.

Plzeňská rodačka v roce 1967 s manželem a dětmi uprchla z komunistického Československa. V Británii se posléze stala členkou Královské britské sochařské společnosti. V roce 2004 obdržela medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.

Jejím druhým manželem se stal sochař František Bělský, autor pamětní desky parašutistů na pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje či busty premiéra Winstona Churchilla před britským velvyslanectvím v Praze.

Zdroj: ČTK
Pokračovat