Transgas je jizva na tváři Prahy i skvost, jehož zbourání je projevem barbarství, tvrdí architekti

David Kohout
17. 1. 2017 8:47
Ministerstvo kultury odmítlo požadavek Klubu za starou Prahu prohlásit soubor budov Transgas za kulturní památku. Majiteli pozemku tak již nic nebrání v tom legendární komplex zbourat. Zeptali jsme se proto českých architektů, co si o celé věci myslí. Architektům Václavu Aulickému, Jakubu Cíglerovi, Patriku Kotasovi, Jaroslavu Zimovi, Petru Kučerovi a Arch Vaderovi jsme položili tři stejné otázky. Zajímalo nás, jaké jsou podle nich klady a zápory stavby a jak se staví k možnosti, že by měl být komplex zbourán a nahrazen novým projektem.

Ministerstvo kultury neprohlásilo v prosinci minulého roku legendární komplex budov Transgasu za kulturní památku. Nic tak nebrání developerské společnosti HB Realis areál zbourat. Po hotelu Praha bude Transgas další budovou vystavěnou ve stylu brutalismu, která půjde k zemi.

Podnět k ministerstvu podal Klub za starou Prahu, avšak u odborné poroty nepochodil. Podle posledního žijícího architekta komplexu Václava Aulického se až s odstupem času ukáže, jaká tím vznikla Praze nenávratná škoda. Jeden z nejznámějších českých architektů Patrik Kotas jde však s kritikou ještě dál. Podle něj je zbourání Transgasu brutální zločin hraničící s barbarstvím.

Naopak Jakub Cígler, autor nového komplexu budov, poukazuje na problematické umístění celé stavby v kontextu historické zástavby Vinohrad. "Parter budov není koncipován jako veřejné prostranství, které by nabízelo příjemné prostředí. Je plný tmavých, nehostinných zákoutí bez zeleně, drtivá většina chodců se mu snaží vyhnout, drobné provozovny a služby v přízemí dlouhodobě neprosperují," okomentoval Cígler.

Architekt Petr Kučera navíc upozornil na to, že Transgas jednoduše zůstal v celé zástavbě cizorodým prvkem. Nepodařilo se ho začlenit do města a stal se uzavřeným světem sám pro sebe. Mohutnost a brutální vstup do historického jádra města se nakonec staly pro komplex Transgasu osudovými.  

Transgas zničilo to, co jej mělo chránit – specifický styl brutalismu.

Foto: Jakub Cígler

Jakub Cígler – autor nového projektu

Jaký je váš názor na zbourání budovy Transgasu? 

Myslím si, že skupina budov na Vinohradské ulici je velice nesourodou skupinou staveb, které narušily ucelenost Vinohrad. I vlivem magistrály se tak v samotném jádru města vytvořila jizva, která v posledních letech částečně zarůstá v okolí Národního muzea do původní struktury. Tím, že budou odstraněny dvě budovy z původní trojice, tak dojde k opětovnému zcelení tohoto významného vinohradského bloku. V těchto souvislostech se zbouráním souhlasím, podobně jako památkový ústav i spoluautor původního návrhu architekt Aulický.

Jaké jsou plusy budovy Transgasu? 

Transgas je tvořen jednak dvojicí administrativních budov ministerstva energetiky, nízkou hmotou dispečinku transitního plynovodu a budovou Světové odborové federace. Tu poslední jsme v rámci našeho návrhu vyhodnotili jako cennou a navrhujeme její rekonstrukci s ponecháním jejích architektonických kvalit.

Jaké jsou minusy budovy Transgasu?

Stavba bývalého ministerstva a dispečinku je nevhodně začleněna do vinohradského bloku. Autoři při projektování počítali s asanací okolních domů a trasováním magistrály na estakádě v těsné blízkosti Transgasu, čemuž přizpůsobili tehdejší návrh; předpoklady se však nenaplnily. Parter budov není koncipován jako veřejné prostranství, které by nabízelo příjemné prostředí. Je plný tmavých, nehostinných zákoutí bez zeleně, drtivá většina chodců se mu snaží vyhnout. Toto urbanistické řešení za dobu své existence prokázalo svoji nefunkčnost. Přičemž pozitivních veřejných prostor – zvláště v sousedství magistrály – je zoufale málo.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Při nehodě autobusu a auta na Benešovsku se zranilo devět lidí

U Divišova na Benešovsku se dopoledne srazil autobus s osobním autem. V autobuse se lehce zranilo osm lidí, utrpěli především zhmožděniny. Záchranáři je po ošetření převezli do benešovské nemocnice. Řidička auta má středně těžká poranění, po nezbytném ošetření ji letecky převezli do motolské nemocnice. Silnice číslo 111 u Divišova ve směru na Struhařov bude delší dobu uzavřena, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. 

Aktualizováno před 12 minutami

Čína oznámila sankce proti USA, míří i na americké senátory Rubia a Cruze

Čína v pondělí ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden vůči čtyřem Číňanům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, jsou senátoři Marco Rubio a Ted Cruz, dále člen Sněmovny reprezentantů Chris Smith a Samuel Brownback z úřadu náboženských svobod. Postih se má týkat také kongresové komise pro záležitosti Číny. Jak napsala agentura Reuters, jejím úkolem je sledovat dodržování lidských práv a právního řádu v Číně a vypracovat každoročně zprávu pro Kongres a prezidenta.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl například předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy