Telefonní ústředna v Dejvicích se bude bourat. Je mi to líto, říká architekt, který ji navrhl

Telefonní ústředna v Dejvicích
Automatická telefonní ústředna v Dejvicích vznikla podle projektu architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982.
Technicistní budova byla postavena na místě bývalé úřednické kolonie a podle plánu Věry Machoninové v její blízkosti měly vyrůst další tři domy.
Tento plán plán byl však z velké části nezrealizovaný. Konečnou podobu telekomunikační budovy ale ovlivnil. Mimo jiné například orientací hlavního vstupu.
„Ústředna se stavěla jako první a měla stát na úrovni plánovaného náměstí, které ale nahradil Hotel Diplomat. I proto vypadá, jakoby ji tady někdo zapomněl,“ vysvětluje architekt Aulický.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
23. 10. 2016 12:05
„Její likvidace pražskou architekturu ochudí o originální, jedinečnou a důmyslně pojatou stavbu vynikajících autorů,“ říká teoretik architektury Rostislav Švácha o telefonní ústředně v Dejvicích. Budovu čeká v nejbližších dnech demolice.

Další zastávkou v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, se stala budova telefonní ústředny v Dejvicích.

Unikátní technicistní budova postavená podle projektu čtveřice architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982  se totiž bude bourat. Na jejím místě vznikne kancelářská budova nebo bytový dům.

"Každý architekt si samozřejmě myslí, že jeho věci jsou skvělé a měly by tu zůstat stát až do skonání světa. Ale je fakt a přiznávám, že kdyby tento dům tady měl zůstat tak, jak vypadá, musel by se udělat znova,"  říká architekt Václav Aulický.

 

Právě se děje

Další zprávy