Telefonní ústředna v Dejvicích se bude bourat. Je mi to líto, říká architekt, který ji navrhl

Telefonní ústředna v Dejvicích
Automatická telefonní ústředna v Dejvicích vznikla podle projektu architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982.
Technicistní budova byla postavena na místě bývalé úřednické kolonie a podle plánu Věry Machoninové v její blízkosti měly vyrůst další tři domy.
Tento plán plán byl však z velké části nezrealizovaný. Konečnou podobu telekomunikační budovy ale ovlivnil. Mimo jiné například orientací hlavního vstupu.
„Ústředna se stavěla jako první a měla stát na úrovni plánovaného náměstí, které ale nahradil Hotel Diplomat. I proto vypadá, jakoby ji tady někdo zapomněl,“ vysvětluje architekt Aulický.
Foto: Jakub Plíhal
„Její likvidace pražskou architekturu ochudí o originální, jedinečnou a důmyslně pojatou stavbu vynikajících autorů,“ říká teoretik architektury Rostislav Švácha o telefonní ústředně v Dejvicích. Budovu čeká v nejbližších dnech demolice.

Další zastávkou v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, se stala budova telefonní ústředny v Dejvicích.

Unikátní technicistní budova postavená podle projektu čtveřice architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982  se totiž bude bourat. Na jejím místě vznikne kancelářská budova nebo bytový dům.

"Každý architekt si samozřejmě myslí, že jeho věci jsou skvělé a měly by tu zůstat stát až do skonání světa. Ale je fakt a přiznávám, že kdyby tento dům tady měl zůstat tak, jak vypadá, musel by se udělat znova,"  říká architekt Václav Aulický.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy