Telefonní ústředna v Dejvicích se bude bourat. Je mi to líto, říká architekt, který ji navrhl

Telefonní ústředna v Dejvicích
Automatická telefonní ústředna v Dejvicích vznikla podle projektu architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982.
Technicistní budova byla postavena na místě bývalé úřednické kolonie a podle plánu Věry Machoninové v její blízkosti měly vyrůst další tři domy.
Tento plán plán byl však z velké části nezrealizovaný. Konečnou podobu telekomunikační budovy ale ovlivnil. Mimo jiné například orientací hlavního vstupu.
„Ústředna se stavěla jako první a měla stát na úrovni plánovaného náměstí, které ale nahradil Hotel Diplomat. I proto vypadá, jakoby ji tady někdo zapomněl,“ vysvětluje architekt Aulický.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
23. 10. 2016 12:05
„Její likvidace pražskou architekturu ochudí o originální, jedinečnou a důmyslně pojatou stavbu vynikajících autorů,“ říká teoretik architektury Rostislav Švácha o telefonní ústředně v Dejvicích. Budovu čeká v nejbližších dnech demolice.

Další zastávkou v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, se stala budova telefonní ústředny v Dejvicích.

Unikátní technicistní budova postavená podle projektu čtveřice architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové v letech 1975 až 1982  se totiž bude bourat. Na jejím místě vznikne kancelářská budova nebo bytový dům.

"Každý architekt si samozřejmě myslí, že jeho věci jsou skvělé a měly by tu zůstat stát až do skonání světa. Ale je fakt a přiznávám, že kdyby tento dům tady měl zůstat tak, jak vypadá, musel by se udělat znova,"  říká architekt Václav Aulický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy