televizní seriál

Po brexitu si Britové připlatí za Netflix

Po podzimním zdražení svých služeb pro Američany videotéka Netflix přistoupila ke stejnému kroku ve Velké Británii. Stalo se tak několik dnů po odchodu země z Evropské unie. Standardní účet nově stojí v přepočtu 289 korun měsíčně, zatímco Češi za něj platí o 30 korun méně. Prémiový účet pak Brity vyjde na 406 korun, zatímco Čechy na 319 korun.

"Letos ve Velké Británii utratíme přes miliardu dolarů na výrobu nových filmů, seriálů a dokumentů. Pomáháme vytvářet tisíce pracovních míst," vysvětlil mluvčí Netflixu, který produkuje seriály jako Korunu o anglické královské rodině nebo Sexuální výchovu natáčenou britským štábem.

Firma ke zdražení přistoupila v době, kdy Velká Británie vyhlásila další nouzový stav kvůli pandemii koronaviru. Znovu lze čekat, že lidé budou trávit více času doma u obrazovek.

Zdroj: Reuters

Netflix k seriálu Koruna nepřidá varování, že jde o umělecké dílo

K hranému seriálu Koruna, který vyobrazuje osudy členů britské královské rodiny, Netflix nepřidá upozornění, že se jedná o umělecké dílo. Videotéka to oznámila v sobotu. "Vždy jsme o Koruně mluvili jako o hraném dramatu. Naši předplatitelé chápou, že se jedná o fikci, která vychází ze skutečných reálií," uvedl Netflix.

K tomu, aby ke Koruně doplnil upozornění, jej minulý týden vyzval britský ministr kultury Oliver Dowden. Podle agentury AP ho k tomu přiměla nedávná čtvrtá řada seriálu, která se odehrává v Britech dodnes sporně vnímaných 80. letech minulého století a v níž vystupují postavy znázorňující královnu Alžbětu II., tehdejší premiérku Margaret Thatcherovou nebo princeznu Dianu, jejíž tragická smrt při autonehodě roku 1997 zasáhla celý národ i svět.

Také Dianin bratr Charles Spencer apeloval na Netflix, aby ke čtvrté řadě Koruny dodal upozornění, že jde o fikci. "Strašně by pomohlo, kdyby diváci na začátku každé epizody dostali varování, že takto se to ve skutečnosti nestalo a že seriál se jen volně inspiruje skutečností," řekl Spencer televizi ITV.

Zdroj: AP
Pokračovat