New York - Ještě před pár lety měli Simpsonovi a jejich tvůrci auru nedotknutelnosti. A jak se blížila jubilejní 20. sezóna, nadšení fanoušků kulminovalo. Jenže sotva oslavy skončily a žlutá rodinka nakročila 27. září 2009 do třetí dekády, přišlo vystřízlivění.
Už dobrý, ovšem nikterak oslnivý celovečerní film dokázal, že scenáristé jsou zruční ve stavbě dvacetiminutového příběhu, ale že už těžko někoho překvapí. Začalo se mluvit o tom, že tvůrci Simpsonů promeškali jedinečnou šanci odejít na vrcholu a jednadvacátá sezona už podle některých fanoušků vůbec neměla začít. A takových názorů stále přibývá.
Průměrná parodie sebe samých?
Jakob Burch, administrátor fanouškovské stránky NoHomers.net, to v rozhovoru pro CNN říká naplno: „Nové epizody nedrží pohromadě, scenáristé se úporně snaží vymyslet co nejvíce vtipů namísto toho, aby nechali rozvíjet děj a vtipy nechali vyplynout z příběhu."
Souhlasí i John Ortved, autor knihy The Simpsons: An Uncensored, Unauthorised History. „Je zřejmé, že poslední epizody nejsou zdaleka tak dobré. Myslím, že jediní, kdo tomu věří, jsou producent Al Jean a tvůrce Matt Groening."
Ortved, obeznámený se zákulisím výroby seriálu, tvrdí, že je to právě Al Jean, který navíc zasahuje mladým scenáristům do práce stále častěji a stále razantnějším způsobem.
Fanoušci nicméně seriál pranýřovali i v minulosti: pro mnohé skalní příznivce jsou nepřekonatelné epizody z páté až deváté sezóny. Už když Simpsonovi vstupovali do druhé dekády, museli tvůrci čelit vlně kritiky a stejně jako dnes byli vyzýváni, aby skončili se štítem.
„Simpsonovi poslední léta ani zdaleka nepatří k vrcholům televizní zábavy. Spíše začínají připomínat průměrnou parodii sebe samých," vztekal se už v roce 2003, tedy uprostřed 14. sezóny, v magazínu Slate Chris Suellentrop.
S nadsázkou řečeno si ale tvůrci mohou nevoli skalních fanoušků aspoň zčásti ignorovat. Seriál je stále vysílán v devadesáti zemích a s každou novou sezónou se mu daří získávat nové generace fanoušků - a ti nesrovnávají kvalitu současných epizod s těmi, které byly vysílány často ještě v době, kdy nebyli ani světě.
Navíc pořad stále vykazuje slušná čísla, co se týče sledovanosti i výdělků. Žlutá rodinka v rámci nejdůležitější divácké kategorie (18-49 let) stále drtí konkurenty. A zdá se, že zájem o merchandising a licencování neutuchá.
Stačí si také prohlédnout třeba fóra na stránkách WatchTheSimpsonsOnline. Kritických hlasů pod každou novou epizodou přibývá, ale skoro pokaždé jsou negativní ohlasy přehlušeny fanoušky, kteří cítí potřebu seriál hájit.
„Ale no tak, nebylo to úplně špatné," píše například jakási Sherri bránící čest první epizody 21. série, Homer The Whooper. „Všichni nad posledními epizodami pořád nadávají, ale i průměrná epizoda je lepší než žádná."
Bez dabérské pohromy
Fanoušci v Česku mají nyní jedinečnou úroveň porovnat vývoj grafické podoby a hlavně úrovně seriálu. Simpsonovi se po mnoha letech stěhují z veřejnoprávní České televize na Primu Cool, kde už je od jejich tvůrců k vidění neméně populární Futurama.
Celou historii seriálu si mohou zopakovat za méně něž tři čtvrtě roku. Prima se rozhodla seriál odvysílat znovu zcela od píky. Po novoročním nákladu 10 dílů včetně pilotních Vánoc u Simpsonů pak bude nabízet dvě epizody denně.
Tentokrát se příznivci nemusejí obávat, že jejich seriál čeká dabérská pohroma. České znění je u nás zavedené a také dál prý bude dílem původních dabérů v čele s Martinem Dejdarem (Bart), Jiřím Lábusem (Marge), Vlastimilem Zavřelem (Homer) a Helenou Štáchovou (Líza).
Na obrazovkách se nejdéle vysílaný animovaný seriál v historii americké televize poprvé objevil 17. prosince 1989. Zmíněný dvouminutový vánoční skeč vyplňoval přestávku v Show Tracey Ullmanové. Jako seriál se představil o dva roky později. V roce 1989 byl odvysílán mimořádný speciál a plnohodnotný první díl pak měl na Fox TV premiéru 14. ledna 1990. ČT jej vysílala od roku 1992.
Nechutné peníze
Ať už se ale lodivodi stanice Fox rozhodnou seriál po 22. sezoně zrušit, těžko Simpsonovým kdy kdo upře zcela zásadní vliv na historii a formování popkultury. Bez podivné, ale nakonec vždycky soudržné rodinky by těžko spatřili světlo seriály jako Family Guy, Adult Swim, The Daily Show, ale i South Park.
Byli to totiž Simpsonovi, kdo do takřka úporně korektní televizní zábavy konce 20. století vnesli závan cynismu a ironického sarkasmu, se kterou komentovali svět. Stali se v tom institucí; být od nich zesměšněn a sám se ještě namluvit znamenalo dostat se do vybrané společnosti.
Účast v seriálu se stala definitivním potvrzením příslušnosti ke světovému showbyznysu či politice. V minulé sezoně si tvůrci vyhlédli třeba Glena Hansarda a Markétu Irglovou, v nové řadě dojde na Coldplay.
Už 11. ledna se tu v malé roličce znovu objeví mág televizních reality show Simon Cowel. Hraje nerudného úředníka ve školce, který rozbrečí malou Maggie. Roli prý přijal jen proto, že Simpsonovi vydělávají tak nechutné peníze a mají takový dosah.