Za krymské Tatary. Ukrajinská zpěvačka zazpívá na Eurovizi o ruském útlaku

ČTK ČTK, pej
12. 5. 2016 17:29
Ve čtvrtek večer se rozhodne o možném postupu ukrajinské zpěvačky Jamaly do finále soutěže Eurovize. Interpretka vystupuje s písní o masové deportaci krymských Tatarů za stalinské éry. Podle britských médií má její píseň politický podtext. Zpěvačka to popírá. Pravidla soutěže neporušuje ani podle pořadatelů.
Jamala
Jamala | Foto: Reuters

Ukrajinská zpěvačka Jamala svým vystoupením na čtvrtečním semifinále Eurovize připomene osud etnika krymských Tatarů. 

Podle webu zpravodajské stanice BBC má její píseň, v níž zpívá o stalinských čistkách svého národa, jasně politický kontext, a velmi se tak vzdaluje od písní dalších interpretů.

Zpěvačka to ale vyvrací. Podle ní je píseň pouze osobní. Její tvrzení podpořili i pořadatelé soutěže a vystoupení jí schválili. 

Její pěvecké číslo se přesto neobešlo bez ochranných opatření. Ve snaze zlehčit politický podtext písně bylo jejím fanouškům zakázáno, aby během vystoupení mávali národními vlajkami. 

BBC dále poukazuje na to, že cokoliv v současnosti související s Krymem má pro Ukrajinu emotivní nádech. Poloostrov, který je pod ruskou kontrolou, považují Ukrajinci stále za součást svého území. Jako nezákonnou odsuzují anexi Krymu i západní země. Podle mluvčího ukrajinské skupiny Tatar Krym SOS Tamila Tasheva se dnešní situace krymských Tatarů neliší od té v 50. letech za Stalina.

"Rusko postoupilo do sobotního finále. Pokud se to podaří i Ukrajině, můžeme očekávat večer plný emocí," píše BBC.

Mávání vlajkami zakázáno

Vedení soutěže mimo jiné za politický kontext kritizovalo arménskou zpěvačku Ivetu Mukučjanovou za vlajku Náhorního Karabachu, kterou mávala během vystoupení. 

Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž pořádá, počínání Mukučjanové označila za vážné porušení zákazu politických manifestací. Arménie tak ponese za čin své představitelky odpovědnost, rozsah sankcí bude teprve upřesněn.

Organizátoři zemi rovněž varovali, že opakování incidentu může vyústit v diskvalifikaci z letošního ročníku i těch nadcházejících. Mukučjanová, která se v úterý stejně jako její ázerbájdžánská kolegyně Samra probojovala do finále, na tiskové konferenci uvedla, že zmíněné gesto nemyslela špatně. "Chci jen mír na našich hranicích," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy