Krym je naše země! Ukrajinská zpěvačka zazpívá na Eurovizi o ruském útlaku

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2016 11:14
Ukrajinské národní kolo mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize vyhrála dvaatřicetiletá zpěvačka Jamala. Ve Stockholmu připomene deportaci krymských Tatarů za Stalina. Útlak muslimského etnika je podle ní po ruské anexi Krymu znovu aktuální, pravidla soutěže podle všeho neporušuje.
Krymská zpěvačka Jamala na ukrajinském finále Eurovize 2016 | Video: YouTube

Ukrajinci vybrali zpěvačku, která je bude reprezentovat na letošním ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize. Susana Jamaladinova, známá pod uměleckým jménem Jamala, zazpívá píseň o ruském útlaku. Informoval o tom web deníku The Guardian.

Písní s názvem 1944 připomene dvaatřicetiletá interpretka osud krymských Tatarů za stalinské éry. O její účasti v evropském pěveckém klání rozhodla během nedělního ukrajinského národního finále odborná porota a 380 tisíc diváků sledujících televizní přenos.

„Přicházejí do vašich domovů a všechny vás zabijí,“ zpívá hned na začátku ukrajinská interpretka. Text naráží na stalinskou éru a masovou deportaci krymských Tatarů do Uzbekistánu, na Sibiř a Ural

„Byl to hrozný rok, který navždy změnil život jedné křehké ženy, mé prababičky,“ přiblížila osudy svojí rodiny před televizním přenosem zpěvačka, která se narodila v Kyrgyzstánu.

Do Eurovize se štíhlá brunetka, původně operní pěvkyně, přihlásila, aby mohla tragédii svého národa opět připomenout. Podle ní jde navíc opět o aktuální téma.

„Bylo pro mě těžké opět připomínat tragické vzpomínky, ale momentálně je to víc než nutné. Krymští Tataři jsou ve velmi zoufalé situaci a potřebují pomoc,“ uvedla pro agenturu AFP.

Etnikum převážně muslimského vyznání, které se v roce 1991 začalo vracet do své vlasti, je podle ní zděšeno současnou situací na Krymu. Řada tatarských aktivistů byla zadržena a zbavena majetku. Opakované porušování lidských práv etnika potvrdily i mezinárodní organizace OSN a OBSE.

Zpěvačka svoji vlast nemohla poslední dva roky navštívit, neviděla ani svoje rodiče. Ti na poloostrově zůstávají i po ruské anexi a svoji vlast odmítají opustit. „Krym je naše země. Byl to náš dědeček, který se staral o naši zahradu,“ uvedla.

Text písně se explicitně nedotýká ruské anexe Krymu, velká popularita soutěže by podle deníku The Guardian mohla upozornit na obtížnou situaci tatarské menšiny.

„V písni není jediná zmínka o anexi nebo jiných zločinech, které okupanti v naší vlasti provádí. Dotýká se ale problematiky etnika krymských domorodců, kteří již museli podstoupit celou řadu nespravedlivého zacházení,“ uvedl vůdce krymských Tatarů Mutafa Jamilev.

Podle pravidel Eurovize by texty písní neměly mít politický obsah. V roce 2009, rok po válce Gruzie a Ruska, byla ze soutěže vyškrtnuta píseň gruzínského soutěžícího, protože zesměšňovala ruského prezidenta Putina. V roce 2005 museli Ukrajinci přepsat text písně, která se stala hymnou tzv. oranžové revoluce.

Finále letošního ročníku Eurovize se bude konat v květnu ve Stockholmu.

Rádio může konkurovat službám, jako je Spotify, třeba publicistikou, ale i lidským rozměrem a kontaktem, tvrdí šéfredaktor Radia Wave Tomáš Turek. Rádio podle něj není tak archaické, jak se zdálo. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy