Krym je naše země! Ukrajinská zpěvačka zazpívá na Eurovizi o ruském útlaku

Petra Jansová Petra Jansová
22. 2. 2016 11:14
Ukrajinské národní kolo mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize vyhrála dvaatřicetiletá zpěvačka Jamala. Ve Stockholmu připomene deportaci krymských Tatarů za Stalina. Útlak muslimského etnika je podle ní po ruské anexi Krymu znovu aktuální, pravidla soutěže podle všeho neporušuje.
Krymská zpěvačka Jamala na ukrajinském finále Eurovize 2016 | Video: YouTube

Ukrajinci vybrali zpěvačku, která je bude reprezentovat na letošním ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize. Susana Jamaladinova, známá pod uměleckým jménem Jamala, zazpívá píseň o ruském útlaku. Informoval o tom web deníku The Guardian.

Písní s názvem 1944 připomene dvaatřicetiletá interpretka osud krymských Tatarů za stalinské éry. O její účasti v evropském pěveckém klání rozhodla během nedělního ukrajinského národního finále odborná porota a 380 tisíc diváků sledujících televizní přenos.

„Přicházejí do vašich domovů a všechny vás zabijí,“ zpívá hned na začátku ukrajinská interpretka. Text naráží na stalinskou éru a masovou deportaci krymských Tatarů do Uzbekistánu, na Sibiř a Ural

„Byl to hrozný rok, který navždy změnil život jedné křehké ženy, mé prababičky,“ přiblížila osudy svojí rodiny před televizním přenosem zpěvačka, která se narodila v Kyrgyzstánu.

Do Eurovize se štíhlá brunetka, původně operní pěvkyně, přihlásila, aby mohla tragédii svého národa opět připomenout. Podle ní jde navíc opět o aktuální téma.

„Bylo pro mě těžké opět připomínat tragické vzpomínky, ale momentálně je to víc než nutné. Krymští Tataři jsou ve velmi zoufalé situaci a potřebují pomoc,“ uvedla pro agenturu AFP.

Etnikum převážně muslimského vyznání, které se v roce 1991 začalo vracet do své vlasti, je podle ní zděšeno současnou situací na Krymu. Řada tatarských aktivistů byla zadržena a zbavena majetku. Opakované porušování lidských práv etnika potvrdily i mezinárodní organizace OSN a OBSE.

Zpěvačka svoji vlast nemohla poslední dva roky navštívit, neviděla ani svoje rodiče. Ti na poloostrově zůstávají i po ruské anexi a svoji vlast odmítají opustit. „Krym je naše země. Byl to náš dědeček, který se staral o naši zahradu,“ uvedla.

Text písně se explicitně nedotýká ruské anexe Krymu, velká popularita soutěže by podle deníku The Guardian mohla upozornit na obtížnou situaci tatarské menšiny.

„V písni není jediná zmínka o anexi nebo jiných zločinech, které okupanti v naší vlasti provádí. Dotýká se ale problematiky etnika krymských domorodců, kteří již museli podstoupit celou řadu nespravedlivého zacházení,“ uvedl vůdce krymských Tatarů Mutafa Jamilev.

Podle pravidel Eurovize by texty písní neměly mít politický obsah. V roce 2009, rok po válce Gruzie a Ruska, byla ze soutěže vyškrtnuta píseň gruzínského soutěžícího, protože zesměšňovala ruského prezidenta Putina. V roce 2005 museli Ukrajinci přepsat text písně, která se stala hymnou tzv. oranžové revoluce.

Finále letošního ročníku Eurovize se bude konat v květnu ve Stockholmu.

Rádio může konkurovat službám, jako je Spotify, třeba publicistikou, ale i lidským rozměrem a kontaktem, tvrdí šéfredaktor Radia Wave Tomáš Turek. Rádio podle něj není tak archaické, jak se zdálo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy