svoboda slova

Rusko zařadilo na seznam "zahraničních agentů" populárního rapera a spisovatele

Populární ruský raper Oxxxymiron a autor sci-fi románů Dmitrij Gluchovskij dostali od tamních úřadů označení "zahraniční agent", což pro ně znamená zvýšený dohled ze strany státu. Od zahájení ruské invaze na Ukrajině tuto válku oba kritizují. V pátek se jejich jména objevila na aktualizovaném seznamu takzvaných zahraničních agentů, jejž zveřejňuje ministerstvo spravedlnosti, píše agentura AFP.

Na listinu se zpravidla dostávají jednotlivci a organizace, jejichž názory jsou nepohodlné úřadům. Dle nedávné novely zákona může tuto nálepku v Rusku obdržet kdokoli, kdo podléhá údajnému zahraničnímu vlivu. Dříve byla vyhrazena těm, kdo podle Kremlu dostávali peníze ze zahraničí a vyvíjeli politickou činnost. Minulý měsíc se na seznam dostal například humorista a televizní komik Maxim Galkin. V reakci na to jeho manželka, popová hvězda Alla Pugačovová, ostře zkritizovala válku a vyzvala, aby byla ze solidarity se svým mužem také zařazena na stejnou listinu.

Ruský zákon o zahraničních agentech je v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod, rozhodl letos v červnu Evropský soud pro lidská práva.

Zdroj: AFP

Bellová či Ajvaz chystají řetězové čtení z textů Salmana Rushdieho

Příští pátek 9. září se v galerii kavárny Louvre na pražské Národní třídě uskuteční veřejné řetězové čtení z textů Salmana Rushdieho. Iniciovali jej čeští spisovatelé Bianca Bellová, Michal Ajvaz a Petr Hruška, kteří tak chtějí deklarovat právo na svobodné myšlení a tvorbu. "Po letech skrývání pod policejní ochranou se ukázalo, že se hrot kulturního primitivismu neotupil, naopak. Že fatva vynesená již dávno zemřelým ajatolláhem Chomejním může znamenat vítězství dogmatu a nejhrubší agresivity nad tvůrčí svobodou a necenzurovanou autorskou obrazností," říkají pořadatelé.

Rushdieho, jenž kvůli románu Satanské verše roky dostával výhrůžky pro údajnou urážku islámu a nad nímž vynesl fatvu čili pomyslný rozsudek smrti íránský ajatolláh Chomejní, v srpnu na veřejném čtení v USA napadl útočník sympatizující s íránskými milicemi. Vážně spisovatele zranil.

Pražské čtení začne příští pátek v 19 hodin, zapojit se do něj může kdokoli. Účast není omezena věkem, profesí, ani politickou orientací, avizují pořadatelé. Kdo chce, může si oblíbenou ukázku ke čtení připravit předem, výtisky většiny Rushdieho knih budou na místě k dispozici česky včetně vybraných knih v anglickém originálu. Délka ukázky by neměla přesáhnout čtyři minuty.

Zdroj: ČTK

Nemůžeme vybírat peníze na válku. Italové zrušili koncert Ukrajinci Žadanovi

Pořadatelé v italském Miláně zrušili koncert ukrajinského básníka a zpěváka Serhije Žadana a jeho kapely Sobaki, který se měl uskutečnit tento pátek 2. září. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda. "Sorry, ale v naší zemi je ilegální uspořádat vystoupení a vybírat peníze na válku," napsali organizátoři z milánského Slaughter Clubu.

Žadan od začátku ruské invaze na Ukrajinu vybírá peníze pro charkovský dobrovolnický prapor Chartija, za které však nekupuje zbraně. Kromě toho shromažďuje a osobně rozváží humanitární pomoc do ohrožených čtvrtí ukrajinského města Charkov. Současné turné s kapelou Sobaki absolvuje právě na podporu Chartiji. Esemeskovou korespondenci s milánskými pořadateli zveřejnil na svém Facebooku. "Někteří Evropané si dál hrají na pacifismus a dvojí standardy a upřímně věří, že když Ukrajinci bojují za své životy a svou vlast, narušují tím jakési ideály míru a harmonie," komentoval to Žadan.

Osmačtyřicetiletý přední ukrajinský básník se svou kapelou Sobaki, jež míchá punk-rock a ska, tuto středu večer zahrál pro několik stovek převážně Ukrajinců v pražském klubu Rock Café. Žadan patří vedle o generaci starších Jurije Andruchovyče a Oksany Zabužko k nejvýznamnějším současným ukrajinským spisovatelům, v říjnu na Frankfurtském knižním veletrhu převezme prestižní Mírovou cenu německých knihkupců.

Zdroj: Ukrajinska pravda

Ukrajinský velvyslanec protestuje proti ruskému filmu v Karlových Varech

Proti zařazení ruského filmu nazvaného Kapitán Volkonogov uprchl do programu karlovarského festivalu protestuje ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis. Otevřený dopis zaslal toto úterý prezidentovi akce Jiřímu Bartoškovi.

Podle ambasadora film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na tamních propagandistických dílech, zařadit jej do programu tak Perebyjnis považuje za nehumánní. Snímek se odehrává ve 30. letech minulého století a vypráví o vykonavateli stalinských čistek, v němž se probudí svědomí. Rozhodne se vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění.

Programový ředitel festivalu Karel Och už dříve řekl, že festival nechce bojkotovat ruskou tvorbu. Pořadatelé vyjadřují podporu ukrajinským tvůrcům a odsuzují ruské násilí, v Karlových Varech například profesionálům z branže představí rozpracované ukrajinské snímky. "Ruské filmové prostředí reagovalo na ten konflikt tak, že se stáhlo, ruských filmů jsme letos ani mnoho neobdrželi. To, že není ani jeden z nich v soutěži, není výraz bojkotu," řekl v květnu Karel Och.

Zdroj: ČTK
Pokračovat