Za hru dostaly nejprve cenu a nyní trest. Ruský soud poslal divadelnice do vězení

ČTK ČTK
8. 7. 2024 21:25
Ruský vojenský soud v pondělí poslal tamní režisérku Jevgeniji Berkovičovou a dramatičku Světlanu Petrijčukovou na šest let do vězení. Obě byly odsouzeny kvůli divadelní hře, dříve vyznamenané prestižní cenou. Nakonec jim vynesla rozsudek za údajné schvalování terorismu.
Režisérka Jevgenija Berkovičová a dramatička Světlana Petrijčuková stráví ve vězení šest let.
Režisérka Jevgenija Berkovičová a dramatička Světlana Petrijčuková stráví ve vězení šest let. | Foto: Reuters

Hra se jmenuje Finist, jasný sokol. Pojednává o ženách, které se rozhodly provdat za islámské bojovníky a vydat se za nimi do Sýrie. Agentura AP označuje pondělní rozsudek za nejnovější dějství tažení ruské moci vůči disentu, které se vystupňovalo po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Podle agentury Reuters se jednalo od začátku války dokonce o nejviditelnější odsouzení osobností ruské kultury.

Obě ženy, devětatřicetiletá Jevgenija Berkovičová i čtyřiačtyřicetiletá Světlana Petrijčuková, byly zadrženy loni v květnu. Více než rok strávily ve vyšetřovací vazbě. Soudce Jurij Massin je podle agentury Interfax nyní poslal do trestanecké kolonie s běžným režimem, což představuje druhý stupeň na čtyřstupňové škále přísnosti vězeňského režimu.

Obhajoba oznámila, že se proti verdiktu odvolá, neboť obě ženy "jsou naprosto nevinné", jak řekla advokátka Berkovičové Xenija Korpinská. "Rozhodnutí soudu napadneme, přestože naděje na úspěch je málo," uvedla podle britské BBC.

Berkovičovou provází pověst uznávané nezávislé režisérky, Petrijčukovou pak oceňované autorky. Obvinění z údajného schvalování terorismu obě opakovaně odmítly. Berkovičová u soudu řekla, že hru inscenovala, aby naopak terorismu zabránila. Petrijčuková vysvětlovala, že text napsala, aby zamezila událostem, jaké v něm popisuje.

Obhajoba argumentovala, že hru podpořilo tamní ministerstvo kultury a že předloni vyhrála cenu Zlatá maska, což je nejprestižnější ruské divadelní ocenění. V roce 2019 byla inscenace uvedena v ženské věznici na Sibiři a státní vězeňská služba ji ocenila na svých internetových stránkách.

Známá odsouzené režisérky Berkovičové po vyhlášení rozsudku.
Známá odsouzené režisérky Berkovičové po vyhlášení rozsudku. | Foto: Reuters

Pak ale na hru přišlo udání na policii. Jméno udavače není veřejnosti známo, před soudem vystoupil jako utajený svědek s pozměněným hlasem a pseudonymem Nikita. Tvrdil, že jej pobouřilo, kterak hra ukazuje "teroristky jako oběti a jako viníka ruský stát a ruskou společnost", protože ty přiměly ženy ke vstupu mezi islamisty. Ze hry podle něj vyznívá poselství, že ženy to v Rusku mají špatné, poněvadž žijí bez lásky a jsou ponižovány. Proto vyslechnou vábení teroristů.

Na otázku, proč proti hře nevystoupil hned po jejím čtení, kterého se zúčastnil, ale místo toho se obrátil na policii, Nikita odvětil, že by se mu v divadle vysmáli, zesměšnili by ho a udělali z něj hlupáka.

Obvinění umělkyň vyvolalo v Rusku pobouření. Otevřený dopis na jejich podporu, který zveřejnil nezávislý list Novaja gazeta, podepsalo více než 16 tisíc lidí. Hra podle tohoto deníku jasně odsuzuje terorismus. Desítky ruských herců, režisérů a novinářů také podpořily místopřísežné prohlášení vyzývající soud, aby ženy propustil. Ani jedno nepomohlo.

Bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozpoutal Kreml rozsáhlou represivní kampaň, která nemá obdoby od sovětských dob. Úřady stíhají jakékoli kritiky války jako zločince. Pronásledují nejen opoziční politiky, postižené drakonickými tresty, ale každého, kdo proti válce veřejně nebo i jinak vystoupil, připomíná agentura AP.

Tlak vzrostl i na umělce. Herci a režiséři byli v posledních letech vyhozeni z divadel a hudebníci skončili na "černé listině", což je vylučuje z možnosti koncertovat. Někteří byli označeni hanlivou nálepkou "zahraniční agent", přinášející zpřísněný úřední dohled a silně negativní konotace.

Mnozí umělci raději z Ruska emigrovali. Berkovičová, která se stará o dvě osvojené dcery, odmítla odjet a pokračovala v práci v Moskvě. Krátce po rozpoutání války proti Ukrajině zorganizovala protiválečnou demonstraci a byla uvězněna na 11 dní, píše agentura AP.

Video: Po invazi zůstala v Moskvě. Teď na Rusy padá deprese a bezmoc, popisuje Machoninová (25. 5. 2024)

Ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 prožívala rusistka Alena Machoninová v Moskvě. Své pocity popsala v pořadu Spotlight. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy