Obrazem: Český venkov ožívá. Místní vzali proměnu vesnic do svých rukou

Obrazem: Český venkov ožívá. Místní vzali proměnu vesnic do svých rukou
Jednou z vesnic, kde se lidé rozhodli vzít věci do svých rukou, jsou Bečice na Táborsku. Žije tu jen asi 80 stálých obyvatel. Před rokem se sešli na místním úřadě, aby společně naplánovali, jak proměnit veřejné prostranství před obecním úřadem.
Padala řada návrhů, co by na tomto místě mohlo vzniknout. Park, dětské hřiště, ohniště…
S pomocí architekta postavili tento altán s grilem, místo, kde se budou potkávat. Na podzim jej otevřeli prvním opékáním klobás a smažením bramboráků.
V Dolním Podluží, vsi na úpatí Lužických hor, měli jiný nápad. Chtěli zútulnit zanedbané okolí místního rybníka.
Foto: Anna Šolcová
hrz hrz
3. 2. 2017 10:45
S Čechy se za poslední roky udála velká proměna. Místo nadávání v hospodě u piva začínají brát péči o věci veřejné do svých rukou. V úsilí vylepšit místo, kde žijí, dobrovolně dřou stovky hodin a spojují se sousedi napříč generacemi. Podívejte se, jak se to povedlo obyvatelům pěti obcí s podporou Nadace Via v rámci programu Místo, kde žijeme.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy