Mohl dělat velkou kariéru. Místo toho zvelebuje rodnou ves

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 8. 2015 20:54
Rozhovor s Davidem Šebestou, jenž si prošel cestou od lokálního patriota přes občanského aktivistu po komunálního politika.
David Šebesta na návštěvě Bundestagu.
David Šebesta na návštěvě Bundestagu. | Foto: Archiv Davida Šebesty

Vroutek (Lounsko) - David Šebesta (27) je mladý vroutecký patriot. Po studiu politologie v Ústí nad Labem měl několik zajímavých možností, jak rozjet svou kariéru. Vrátil se však bydlet do Vroutku. A také ho probudit k životu. Založil proto občanské sdružení Budíček.

Sdružení obnovilo nejen kostel, ale i lidové zvyky a sdružování místní komunity. Členové Budíčku dělají veškerou občanskou aktivitu ve svém volném čase. David Šebesta pracuje jako projektový manažer v neziskové organizaci Místní akční skupina Vladař, která podporuje z prostředků EU projekty na rozvoj venkova v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Rád cestuje na kole po Evropě, kde sbírá inspiraci pro nové projekty, a bádá v místní novodobé historii. 

Loni získal za svoje občanské aktivity cenu Gratias Tibi určenou pro mladé lidi probouzející občanskou společnost. Jednou z cen byla i poznávací cesta do Norska.

Aktuálně.cz: Loni jste získal cenu Gratias Tibi za občanskou aktivitu. Původně šlo o projekt opravy kostela ve Vroutku, ten se ale postupně značně rozrostl…

Jsme mladí vroutečtí rodáci, kterým bylo stydno, že osud této památky nikoho nezajímal. Další rovinou byla snaha zapojit místní, připravovat akce pro veřejnost a kostel, stejně jako celý veřejný prostor ve Vroutku oživit a probudit. Od toho jsme odvodili název občanského sdružení, které jsme s dalšími přáteli založili - Budíček.

A.cz: Kolem kostela se snažíte stmelovat místní komunitu. Jakým způsobem a jak se to daří?

Už samotný proces oprav vrouteckého kostela bereme jako druh stmelování. Pořádáme také pravidelné akce pro veřejnost - Noc kostelů, lidové tradice o Vánocích a Velikonocích, občas koncert. Pak jsou lidé, kteří do kostela z principu nepřijdou, takže jsme přišli s projekty do širšího veřejného prostoru, na jaře jsme založili novou tradici výsadby lipové aleje za nově narozené občánky nebo opravy zapomenutých křížků v polích. A máme i spoustu dalších nápadů.

A.cz: Která z pořádaných akcí je vaší největší chloubou?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Letos je to teprve druhý rok, kdy tyto akce děláme, takže se vše učíme za pochodu. Snažíme se s minimálními prostředky zajistit co nezajímavější program. Nejvíce si ceníme obnovení Půlnočních mší na Vánoce. V kostele nemáme elektřinu, takže osvětlení ze svíček a vůně purpury má kouzelnou atmosféru. Bývá plný kostel. Snažíme se lidem ukázat dlouho skryté věci, jako je malý betlém.

A.cz: Obnovujete také místní tradice, snažíte se je přiblížit mladým. Slyší ještě dnešní mládež v uspěchané době plné techniky na tradiční rituály?

Na udržování tradičních lidových akcí jsme vlastně začínali. Tři roky jsme pořádali vroutecké Staročeské máje. Krásná akce s dlouhou tradicí, kdy mladí chodí v krojích po vsi a tancují s kolemjdoucími. Podařilo se nám našetřit a nechat ušít nové kroje, ve kterých se nyní tancuje. Zájem je veliký, mládež na to slyší. Pobavit se s přáteli v takovém nezvyklém oblečení, jako je staročeský kroj, je jiný zážitek než chat na Facebooku.

A.cz: Dá se říci, že jste se v občanských aktivitách našel? Jakou cestu jste urazil od organizování akcí kolem kostela k angažování v místní politice?

Občanskou společnost chápu jako nepostradatelnou součást demokracie. Ano, je to směr, ve kterém jsem se zhlédl a chci v něm vytrvat. Vroutek byl vždy moje srdeční záležitost. Po vysoké jsem mohl odejít za lepší prací, ale chci tu zůstat a vychovat zde své děti, to je má osobní motivace i důvod, proč jsem se zapojil do komunální politiky. Protože některé věci z pozice nikým nevoleného občana zkrátka ovlivnit nelze.

A.cz: Součást ocenění Gratis Tibi byla i poznávací cesta do Norska, kde jste měl na vlastní oči vidět, jak tam funguje občanská společnost. Co jste zjistil? A jakou inspiraci pro svoji další činnost jste si přivezl?

Se zvelebováním obce Vroutek pomáhají Davidu Šebestovi i ti nejmladší.
Se zvelebováním obce Vroutek pomáhají Davidu Šebestovi i ti nejmladší. | Foto: Archiv Davida Šebesty

Norsko je extrém, ale v pozitivním slova smyslu. Zapojení a propojení občanské společnosti je ohromující a vše na dobrovolné bázi. Studijní pobyt v Norsku mi jasně ukázal, jak občanská společnost napomáhá všeobecnému rozvoji a kultivaci politiky. Byl to jeden z momentů, kdy jsem si řekl, že mladá krev je v zastupitelstvech potřeba, a všichni z Budíčku šli do voleb.

A.cz: Jak se to dnes má s občanskou aktivitou Čechů? Lepší se to?

Jsem životním založením optimista, takže věřím, že jednoznačně ano. Podívejme se například do Brna, kde se místní aktivní lidé z Žít Brno dostali na magistrát, začal se spontánně opravovat stadion Za Lužánkami. Ve svém blízkém okolí pozoruji vznik dalších a dalších spolků, které zvelebují své obce, lidé přestávají být lhostejní ke svému okolí.

A.cz: Jaké jsou vaše další plány? Co nového byste rád udělal a co starého změnil?

Do vzdálenější budoucnosti si přeji mít ve Vroutku a okolí obnovené památky. Rovněž bych rád přispěl k vytvoření zajímavých odpočinkových míst pro procházky místních. A chci maximálně pomáhat všem ostatním se občansky aktivizovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy