Student pomáhá bezmocným. Nechci k nim být lhostejný, tvrdí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 6. 2015 16:35
Rozhovor se studentem Danielem Vodrážkou, jenž vybudoval velkou charitativní organizaci Mise naděje. Pomáhá dětem, nemocným i zvířatům z útulku.
Daniel Vodrážka na vyhlašování cen Gratias Tibi 2015.
Daniel Vodrážka na vyhlašování cen Gratias Tibi 2015. | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Daniel Vodrážka (24) založil před dvěma lety se svou přítelkyní Alenou Hrabánkovou a bratrem Davidem studentskou neziskovou organizaci Mise naděje. Na začátku června s tímto projektem zvítězili v kategorii do 30 let v anketě Gratias Tibi, oceňující občanskou aktivitu mladých lidí.

Dobročinný projekt se zaměřuje na opuštěné děti, bezdomovectví, zdravotně znevýhodněné, onkologické pacienty, lidi s poruchou autistického spektra i zvířata v útulku. Tým neziskovky tvoří především studenti Masarykovy univerzity v Brně.

"Náš spolek je postavený na myšlence pomoci těm, kdo si sami pomoci nemohou. Všechny tyto cílové skupiny do ní zapadají," vysvětluje.

Daniel Vodrážka právě dokončuje studium Finanční matematiky na Přírodovědecké fakultě a Podnikovou ekonomiku a management na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Krom toho si při studiích přivydělává internetovým marketingem.

Nyní se ale poohlíží po jiné práci."Konkrétní místo zatím vybrané nemám, ale co vím jistě, je, že se budu dál snažit pomáhat těm, kdo v životě neměli tolik štěstí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Daniel Vodrážka.

A.cz: Jak to všechno zvládáte - dvě školy, práce v neziskovce a internetové reklamní agentuře?

Daniel Vodrážka:  Když se chce, člověk toho zvládne hodně (smích).  Kromě toho mě dost podporuje mé nejbližší okolí, přítelkyně a rodina, za což jsem jim vděčný.

Aktuálně.cz: Co bylo hlavním impulsem pro vznik Mise naděje?

Už jsem se nechtěl jen dívat na to, jak kolem nás tolik lidí, a zvláště pak dětí, doplácí na lhostejnost druhých. Chtěl jsem najít systematické a efektivní řešení, kterým bych jim mohl napomoct, a proto jsem za pomoci skvělých lidí kolem sebe zhruba před dvěma roky založil tuto studentskou neziskovou organizaci.

A.cz: Jak náročné bylo vytvořit fungující pracovní tým?

Mám velké štěstí, že mám kolem sebe lidi, kteří pochopili důležitost myšlenky, na které Mise naděje stojí, a přiložili ruku k dílu, ať už se jedná o mé přátele, rodinu, nebo přítelkyni. Jádro Mise naděje tvoří zhruba patnáct lidí, studentů brněnských vysokých škol, převážně Masarykovy univerzity.

A.cz: Jak to zvládáte s financemi?

Finance byly trošku problém, dlouhou dobu jsem hradil mnoho výdajů z vlastní kapsy, ale v poslední době jsme úspěšně zažádali o dva granty, podpořilo nás několik dárců z řad zaměstnanců Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a zabezpečili jsme tak alespoň nutné minimum pro provoz našich projektů.

A.cz: Zaujala mě šíře vaší pomoci - opuštěné děti, bezdomovectví, zdravotní znevýhodnění, onkologičtí pacienti, lidé s poruchou autistického spektra, zvířata v útulku. Proč tak velké rozpětí?

Náš spolek je postavený na myšlence pomoci těm, kdo si sami pomoci nemohou. Všechny tyto cílové skupiny do ní zapadají, tedy kromě bezdomovectví, kde se vymezujeme jen na pomoc lidem v Armádě spásy a teprve začínáme. V současnosti máme přes deset fungujících dobročinných projektů zaměřených na pomoc jednotlivým cílovým skupinám, které se snažíme stabilizovat a vylepšovat.

A.cz: Jak to zvládáte?

Obecně fungujeme hodně jako zprostředkovatelé – když chce člověk opravdu pomoct, je mu jedno, jestli "body za pomoc" dostane jiná organizace. Důležité je jen to, aby to dotyčnému opravdu a co nejvíce pomohlo. Takto například zprostředkováváme dobrovolníky Asociaci pomáhající lidem s autismem a dalším.

A.cz: Jaký smysl vidíte ve studentské Misi naděje, tedy kromě samotné pomoci?

Osobně spatřuji velký přínos Mise naděje také v tom, že ukazuje mladým lidem cestu, po které se mohou vydat, a někomu třeba svou pomocí úplně změnit život. Není přitom podstatné, jestli v budoucnu budou pomáhat stále přes Misi naděje, nebo jinou organizaci.

A.cz: Podle čeho se rozhodujete, kterým žadatelům pomůžete a kterým ne?

České naděje
Autor fotografie: Thinkstock

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Zdroj: Zuzana Hronová

Nejdůležitějším kritériem je příslušnost do cílové skupiny všech těch, kdo jsou odkázáni na pomoc od ostatních. Dále zvažujeme naše reálné možnosti pomoci, jelikož působíme zatím jen v Brně a naše zdroje jsou dosti omezené. Nutno však říci, že často stačí jen ochota pomoci. Kolikrát jsme už pomohli i na dálku, ať už jen radou, malým dárkem zaslaným poštou, nebo třeba sehnáním domácí učitelky-dobrovolnice pro vážně nemocnou dívku.

A.cz: Na čem nyní pracujete?

Nedávno jsme například díky grantu Spolku absolventů a přátel Masarykovy univerzity uspořádali celostátní soutěž Dar dobrého srdce pro kolektivy dětí ze ZŠ a SŠ pod vedením jejich učitelů, které si mohly vybrat, zdali svůj dar darují dětem do nemocnice, zvířatům v útulku, nebo jinam. Cílem soutěže bylo jak povzbuzení a podpora jedinců z naší cílové skupiny, tak i osvěta v nutnosti pomáhat jim a podpora dobrovolnictví v České republice. Náš projekt má tedy i osvětový charakter.

Rádi bychom také našli dárce či sponzora pro náš připravený projekt na pomoc několika vážně nemocným dětem, které jsme v minulém roce osobně poznali a nyní se jim snažíme pomoct. Několik z těchto dětí nám bylo doporučeno ze systému Dobrého anděla jako "nejakutnější případy" v našem kraji, tedy děti s velmi vážnými onemocněními, nejčastěji s rakovinou.

A.cz: Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Měřitelnost pomoci je dost problematická, těžko proto říct. Naši dobrovolníci mají za sebou stovky hodin doučování dětí v dětských domovech, dětem v nemocnici pravidelně pomáháme v rámci projektu Kreativní činnosti pro děti v nemocnici podpořeného městem Brnem.

Zástupci studentské neziskovky Mise naděje s cenou pro vítěze ankety Gratias Tibi 2015 v kategorii do 30 let.
Zástupci studentské neziskovky Mise naděje s cenou pro vítěze ankety Gratias Tibi 2015 v kategorii do 30 let. | Foto: Archiv Mise naděje

Snad by mohlo jít o benefiční běh na pomoc chlapci s autismem, který jsme spoluorganizovali s anglickou školkou Ponny Brno, na kterém se vybralo skoro 11 000 Kč, které následně Konto Bariéry skoro zdvojnásobilo a rodina má teď zabezpečené finance na potřebné osobní asistenty na dobu několika měsíců dopředu. Možná se to nezdá, ale pro ně je to velká pomoc, péče o dítě s poruchou autistického spektra je velmi náročná, prakticky 24hodinová péče. A zkuste si to každý den, několik roků v kuse. Osobně velmi obdivuji každého rodiče, který to zvládá a nevzdá to.

A.cz: Jaký nejsilnější příběh jste prožil během své práce pro Misi naděje?

Jednoznačně jde o návštěvy za vážně nemocnými dětmi a jejich rodinami, často neúplnými, které na mě vždy silně zapůsobily. Je těžké si představit, jak složité to má matka-samoživitelka, jejíž dítě vážně onemocní a ona je na všechny výdaje spojené s léčbou i na péči o dítě sama. Takových případů je mnoho, jak dokládají i statistiky. Děti však za to, co se jim stalo, v drtivé většině případů nemohou a my bychom jim měli pomáhat.

A.cz: Co bude, až jádro vašeho týmu dostuduje a opustíte školu, která vás spojuje? Budete v činnosti pokračovat dál, nebo si vychováváte nástupce?

Strategickému řízení Mise naděje bych se chtěl věnovat i nadále, ale za týden končím školu, a provozní úroveň řízení tak kvůli pravděpodobnému nástupu do zaměstnání přenechám jiným, talentovaným nadějím Mise naděje (smích).

A.cz: Právě dokončujete studium. Co plánujete dělat? Budete se naplno věnovat internetovému marketingu, který jste dělal již za studií?

Nějak si přivydělávat musím, proto ten marketing. Ale nechci se tomu věnovat doživotně, je to spíš forma přivýdělku a praxe. Konkrétní místo zatím vybrané nemám, ale co vím jistě, je, že se budu dál snažit pomáhat těm, kdo v životě neměli tolik štěstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy