Amélie z Montmartru se přestěhovala do Mníšku pod Brdy. Dobré skutky dělá dál a stále tajně

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 5. 2016 11:00
Stejně jako Amélie z Montmartru dospěla k poznání, že může maličkostmi vylepšit okolní svět, snaží se o totéž i Amélie z Mníšku pod Brdy v podobě dětí z místní základní školy. "Naše dobré skutky jsme vykonali tajně. Přáli jsme si, aby byly pro obdarované překvapením a dárce zůstal utajen." Tato nezištná pomoc bez potřeby sebeprezentace zaujala porotce ceny Gratias Tibi, hodnotící občanské aktivity mladých lidí. Projekt Amélie z Mníšku vybrala do finále v kategorii základních škol.
Amélie z Mníšku
Amélie z Mníšku | Foto: gratiastibi.cz

Stejně jako Amélie z Montmartru dospěla k poznání, že může maličkostmi vylepšit okolní svět, snažila se o totéž i Amélie z Mníšku pod Brdy, sdružení dětí z mníšecké základní školy.

Organizátoři o ceně Gratias Tibi

Cena Gratias Tibi

Cenu Gratias Tibi jsme poprvé vyhlásili v roce 2014 s cílem ocenit občanskou aktivitu, občanský postoj či počin mladých lidí pozitivně ovlivňující život v komunitě či celé společnosti. Chtěli jsme reagovat na fakt, že se v poslední době objevuje stále více nejrůznějších iniciativ mladých lidí. Jejich aktéři jistě prožívají radost a zadostiučinění z vlastní činnosti a my chceme tento zážitek obohatit o pocit uznání a vědomí, že se společnost zajímá o to, co dělají, a váží si toho.

Zdroj: gratiastibi.cz

"Naše dobré skutky jsme vykonávali tajně. Přáli jsme si, aby byly pro obdarované překvapením a dárce zůstal utajen. Jsme moc rádi, že těm, kterým byly určeny, přinesly radost. Velmi nás také těší, že mnohé děti zůstávají Amélií i po skončení projektu," říká učitelka Jana Porschová.

Právě nezištná pomoc bez potřeby sebeprezentace zaujala porotu ceny Gratias Tibi, hodnotící občanské aktivity mladých lidí, natolik, že vybrala projekt do finále v kategorii základních škol.

"Amélie z Montmartru se umí radovat z maličkostí, prožívá svůj život naplno a ráda pomáhá druhým lidem. To mají děti, které se do projektu zapojily, s Amélií určitě společné," vysvětluje paní učitelka Jana. Podobnost lze prý najít i mezi Mníškem pod Brdy a pařížským Montmartrem – jakýmsi malým osobitým městečkem uprostřed velkoměsta.

Slavná postava francouzského snímku děti ze zdejší základky v mnohém inspirovala. "Amélie dospěla k poznání, že i ona sama – jako jednotlivec, může měnit svět k lepšímu. Navíc často pomocí drobností, které ve výsledku způsobí velké věci."

Paní učitelce a jejím žákům se také zalíbil její způsob konat všechny dobré skutky tajně, tedy nezištně a bez touhy po zviditelnění či ocenění. "Moc se nám líbí myšlenka konat dobro pro dobro samé. Pro radost, potěšení a překvapení druhých. Pro dobrý pocit z kvalitně odvedené práce. Tentokrát nezáleželo na tom, kdo je Amélií. A ona mohla zůstat v utajení, což je jí vlastní," líčí Jana Porschová.

Jak se v průběhu ukázalo, dodala navíc tato konspirační metoda celému projektu nádech tajemství a dobrodružství, mnohdy až adrenalinového charakteru.

Některé skutky podnikaly děti samostatně, třeba tajně uklidily svou ulici, připravily snídani pro celou rodinu, vyplely mamince záhon, uklidily tatínkovi dílnu, shrabaly zahradu, potěšily kamaráda, napsaly psaníčko osamělému člověku, vrátily nalezenou věc svému majiteli nebo uhasily doutnající ohniště v lese.

Jiné akce podnikají děti společně. Měly širší záběr a týkaly se hlavně mezilidských vztahů a veřejného prostoru města. "Je pravda, že když se skupina dvaceti lidí snaží tvářit nenápadně na opravdu hodně frekventovaném místě, vzniká mnoho úsměvných momentů. Dál už ale musím mlčet jako hrob!" uzavírá tajemně paní učitelka Jana.

Mládež z ústeckého ghetta v Předlicích upozorňuje na zdejší problémy pomocí vlastních televizních reportáží. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy