Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi

Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi
Na úvod večera promluvil ředitel Člověka v tísni, jenž cenu pořádá. Za jeho slova o tom, že nyní Česká republika prožívá temnější období, že nominovaní mladí lidé jsou šancí pro tuto zemi a že musí být zdravě sebevědomí a nesmějí se bát ozvat, si vysloužil dlouhý potlesk.
Pořadem provázela moderátorka Ester Janečková. Na úvod zmínila římského řečníka a filozofa Cicerona, jenž neměl o mládeži valného mínění. Během večera to Cicero za svá neuvážená slova několikrát schytal od řečníků předávajících ceny.
Jako první si pro ocenění došel na pódium patnáctiletý občanský aktivista Jakub Čech, mladík s neuvěřitelným přehledem a smyslem pro občanskou angažovanost.
Zvláštní ocenění dostal za neobvykle velký a aktivní zájem o věci veřejné. Stále populárnější Jakub Čech už léta prohání vedení města Prostějov a bedlivě hlídá každý krok tamních zastupitelů. "Věci veřejné se nás nutně dotýkají již od malička. I malinké děcko přece řeší, proč na něj nezbylo místo ve školce nebo proč ten nový tobogán v aquaparku za tolik peněz nefunguje..."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Zuzana Hronová Jakub Plíhal, Zuzana Hronová
1. 6. 2016 11:32
V pražském kině Lucerna byly 31. května již potřetí předány ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Porota letos vybírala z více než 130 nominovaných projektů. Mezi oceněnými je například Lucie Bittalová in memoriam za kampaň Měsíc raka, upozorňující ženy na nutnost preventivních gynekologických prohlídek. Zvláštní cenu poroty převzal patnáctiletý Jakub Čech za své občanské aktivity v Prostějově. Ceny předávali někdejší političtí vězňové a osobnosti kulturního života. Všichni apelovali na mladé, že se česká společnost ocitla v době temna a že oni ji z něho mohou vyvést.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy