Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi

Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi
Na úvod večera promluvil ředitel Člověka v tísni, jenž cenu pořádá. Za jeho slova o tom, že nyní Česká republika prožívá temnější období, že nominovaní mladí lidé jsou šancí pro tuto zemi a že musí být zdravě sebevědomí a nesmějí se bát ozvat, si vysloužil dlouhý potlesk.
Pořadem provázela moderátorka Ester Janečková. Na úvod zmínila římského řečníka a filozofa Cicerona, jenž neměl o mládeži valného mínění. Během večera to Cicero za svá neuvážená slova několikrát schytal od řečníků předávajících ceny.
Jako první si pro ocenění došel na pódium patnáctiletý občanský aktivista Jakub Čech, mladík s neuvěřitelným přehledem a smyslem pro občanskou angažovanost.
Zvláštní ocenění dostal za neobvykle velký a aktivní zájem o věci veřejné. Stále populárnější Jakub Čech už léta prohání vedení města Prostějov a bedlivě hlídá každý krok tamních zastupitelů. "Věci veřejné se nás nutně dotýkají již od malička. I malinké děcko přece řeší, proč na něj nezbylo místo ve školce nebo proč ten nový tobogán v aquaparku za tolik peněz nefunguje..."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Zuzana Hronová Jakub Plíhal, Zuzana Hronová
1. 6. 2016 11:32
V pražském kině Lucerna byly 31. května již potřetí předány ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Porota letos vybírala z více než 130 nominovaných projektů. Mezi oceněnými je například Lucie Bittalová in memoriam za kampaň Měsíc raka, upozorňující ženy na nutnost preventivních gynekologických prohlídek. Zvláštní cenu poroty převzal patnáctiletý Jakub Čech za své občanské aktivity v Prostějově. Ceny předávali někdejší političtí vězňové a osobnosti kulturního života. Všichni apelovali na mladé, že se česká společnost ocitla v době temna a že oni ji z něho mohou vyvést.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy