Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi

Už zase žijeme v době temna. Vy mladí jste naše největší naděje, znělo na cenách Gratias Tibi
Na úvod večera promluvil ředitel Člověka v tísni, jenž cenu pořádá. Za jeho slova o tom, že nyní Česká republika prožívá temnější období, že nominovaní mladí lidé jsou šancí pro tuto zemi a že musí být zdravě sebevědomí a nesmějí se bát ozvat, si vysloužil dlouhý potlesk.
Pořadem provázela moderátorka Ester Janečková. Na úvod zmínila římského řečníka a filozofa Cicerona, jenž neměl o mládeži valného mínění. Během večera to Cicero za svá neuvážená slova několikrát schytal od řečníků předávajících ceny.
Jako první si pro ocenění došel na pódium patnáctiletý občanský aktivista Jakub Čech, mladík s neuvěřitelným přehledem a smyslem pro občanskou angažovanost.
Zvláštní ocenění dostal za neobvykle velký a aktivní zájem o věci veřejné. Stále populárnější Jakub Čech už léta prohání vedení města Prostějov a bedlivě hlídá každý krok tamních zastupitelů. "Věci veřejné se nás nutně dotýkají již od malička. I malinké děcko přece řeší, proč na něj nezbylo místo ve školce nebo proč ten nový tobogán v aquaparku za tolik peněz nefunguje..."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Zuzana Hronová Jakub Plíhal, Zuzana Hronová
1. 6. 2016 11:32
V pražském kině Lucerna byly 31. května již potřetí předány ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Porota letos vybírala z více než 130 nominovaných projektů. Mezi oceněnými je například Lucie Bittalová in memoriam za kampaň Měsíc raka, upozorňující ženy na nutnost preventivních gynekologických prohlídek. Zvláštní cenu poroty převzal patnáctiletý Jakub Čech za své občanské aktivity v Prostějově. Ceny předávali někdejší političtí vězňové a osobnosti kulturního života. Všichni apelovali na mladé, že se česká společnost ocitla v době temna a že oni ji z něho mohou vyvést.
 

Právě se děje

Další zprávy