Proti šedým ulicím! Tři studentky z Ústí vás donutí smát se

Proti šedým ulicím! Tři studentky z Ústí vás donutí smát se
Umělecké trio Směj se nedávno oslavilo třetí výročí. Směj se se narodilo v jedné z ústeckých čajoven, kde mělo první výstavu fotek.
V Ústí nad Labem už je docela známé. Protože potkat v parku legopanáčka není jen tak.
Do širšího povědomí se dívky dostaly nedávným vítězstvím v anketě Gratias Tibi pořádané Člověkem v tísni.
Hlavní roli v počátcích hrály matrjošky, postavičky z Lega a další hračky. Všechny měly jediný úkol - vykouzlit v šedých smutných ulicích aspoň na chvíli hezčí svět.
Foto: Archiv Galerie Směj se
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 6. 2015 9:43
Ústím nad Labem obcházejí již přes rok tři dívky ze skupiny Směj se a snaží se místní lidi rozesmát. Daří se jim to skvěle.

Ústí nad Labem - "Jsme tři slečny, které nebaví ústecké smutné šedé ulice, a proto jsme se je pokusily trochu rozveselit. Pracovaly jsme s městem tak, aby případné kolemjdoucí pobavilo, nebo se alespoň ukázalo v jiném světle a vytrhlo své obyvatele z nudného stereotypu všedních dnů," říká o sobě umělecká skupina Směj se.

Tvoří ji tři mladé středoškolačky - Barbora Ziková, Markéta Petříčková a Eliška Andělová. Začátkem června ovládly středoškolskou kategorii ceny Gratias Tibi, oceňující mladé lidi za jejich občanskou aktivitu.

Jejich rekvizity jsou jednoduché, často jen cedule, bublifuky či rozesmáté tašky na hlavách, jejich nápady někdy lehce infantilní. Přesto to na spoluobčany funguje skvěle, smějí se. Své akce si fotí a vystavují na Facebooku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy