Mladík tragicky zemřel. Jeho orgány pak pomohly 50 lidem

pej
7. 5. 2015 15:25
Osmnáctiletý chlapec z Pensylvánie si přál i po smrti pomoci jiným. Když zemřel, jeho orgány zachránily či zlepšily život padesáti lidem po celém světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Easton - Když Amy Souders přišla o svého dospívajícího syna, snažila se bolest z jeho ztráty překonat pomocí ostatním a zároveň tak splnit jeho přání. Osmnáctiletý Cody chtěl být užitečný i po smrti a rozhodl se věnovat své orgány potřebným.

"Miloval hudbu a byla před ním skvělá budoucnost. Kéž bych ho zase viděla usmívat se," řekla jeho matka pro televizní stanici CBS News.

Cody Souders s rodinou a přáteli
Cody Souders s rodinou a přáteli | Foto: Repro CBS News

Codyho nalezla jeho rodina ležícího v bezvědomí doma ve sklepě poté, co se omylem předávkoval předepsanými léky. Po pěti dnech na přístrojích lékaři konstatovali, že jeho mozek nevykazuje žádnou aktivitu a rodičům řekli, že neexistuje naděje na zlepšení synova stavu. Ti se proto rozhodli Codyho odpojit od přístrojů a respektovat jeho přání věnovat orgány potřebným.

"Budu šťastná, když jeho orgány pomůžou někomu prodloužit život, byť o pouhý jeden den, protože i já bych udělala cokoliv, abych s ním mohla zase chvilku být," vysvětlila matka.

Rozhodnutí svého bratra schválil i Justin. "Líbí se mi ta představa, že stále žije v jiných lidech," řekl. Jeho patnáctiletá sestra Hannah připomněla, že člověk by si měl vážit života a užívat si ho. "Lidé svůj život berou jako samozřejmost a zapomínají, jak vzácný ve skutečnosti je,“ dodala.

Darované orgány od srdce, jater a ledvin až po kůži či oční rohovku pomohly zachránit nebo zlepšit život 50 lidem po celém světě.

Každý rok od Codyho smrti se navíc celá rodina účastní charitativního běhu. Zároveň se společně snaží získat finance ve prospěch dárcovství orgánů a zvýšit povědomí o transplantacích.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV

Jak uvedla CBS News, až 123 tisíc Američanů teď potřebuje transplantaci. Mnozí z nich bohužel čekání na vhodný orgán nepřežijí. Podle údajů federálního úřadu pro zdravotnictví je to asi 21 lidí denně. "Méně než polovina Američanů podepsala souhlas s dárcovstvím orgánů po smrti," uvedla CBS News.

Se stejným problémem bojují i transplantační centra v České republice, přestože podle zákona platí v Česku tzv. předpokládaný souhlas. V praxi to znamená, že dárcem orgánu po smrti se automaticky stává každý, pokud se předtím nezaregistruje do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů (NROD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy