Mladík tragicky zemřel. Jeho orgány pak pomohly 50 lidem

pej
7. 5. 2015 15:25
Osmnáctiletý chlapec z Pensylvánie si přál i po smrti pomoci jiným. Když zemřel, jeho orgány zachránily či zlepšily život padesáti lidem po celém světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Easton - Když Amy Souders přišla o svého dospívajícího syna, snažila se bolest z jeho ztráty překonat pomocí ostatním a zároveň tak splnit jeho přání. Osmnáctiletý Cody chtěl být užitečný i po smrti a rozhodl se věnovat své orgány potřebným.

"Miloval hudbu a byla před ním skvělá budoucnost. Kéž bych ho zase viděla usmívat se," řekla jeho matka pro televizní stanici CBS News.

Cody Souders s rodinou a přáteli
Cody Souders s rodinou a přáteli | Foto: Repro CBS News

Codyho nalezla jeho rodina ležícího v bezvědomí doma ve sklepě poté, co se omylem předávkoval předepsanými léky. Po pěti dnech na přístrojích lékaři konstatovali, že jeho mozek nevykazuje žádnou aktivitu a rodičům řekli, že neexistuje naděje na zlepšení synova stavu. Ti se proto rozhodli Codyho odpojit od přístrojů a respektovat jeho přání věnovat orgány potřebným.

"Budu šťastná, když jeho orgány pomůžou někomu prodloužit život, byť o pouhý jeden den, protože i já bych udělala cokoliv, abych s ním mohla zase chvilku být," vysvětlila matka.

Rozhodnutí svého bratra schválil i Justin. "Líbí se mi ta představa, že stále žije v jiných lidech," řekl. Jeho patnáctiletá sestra Hannah připomněla, že člověk by si měl vážit života a užívat si ho. "Lidé svůj život berou jako samozřejmost a zapomínají, jak vzácný ve skutečnosti je,“ dodala.

Darované orgány od srdce, jater a ledvin až po kůži či oční rohovku pomohly zachránit nebo zlepšit život 50 lidem po celém světě.

Každý rok od Codyho smrti se navíc celá rodina účastní charitativního běhu. Zároveň se společně snaží získat finance ve prospěch dárcovství orgánů a zvýšit povědomí o transplantacích.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV

Jak uvedla CBS News, až 123 tisíc Američanů teď potřebuje transplantaci. Mnozí z nich bohužel čekání na vhodný orgán nepřežijí. Podle údajů federálního úřadu pro zdravotnictví je to asi 21 lidí denně. "Méně než polovina Američanů podepsala souhlas s dárcovstvím orgánů po smrti," uvedla CBS News.

Se stejným problémem bojují i transplantační centra v České republice, přestože podle zákona platí v Česku tzv. předpokládaný souhlas. V praxi to znamená, že dárcem orgánu po smrti se automaticky stává každý, pokud se předtím nezaregistruje do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů (NROD).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy