Darovala neznámému muži ledvinu. Teď spolu čekají dítě

jaz
19. 2. 2015 12:00
Mladá Američanka údajně nečekala, že si najde manžela na operačním sále.
Foto: Facebook / Ashley McIntyre

Louisville – Pětadvacetiletá Ashley McIntyre se v loňském roce doslechla z rádia o osudu stejně starého Dannyho Robinsona, který už od svých 16 let trpí Bergerovou nefropatií, postupným poškozením ledvin.

Ashley a Danny budou rok po svém seznámení rodiči.
Ashley a Danny budou rok po svém seznámení rodiči. | Foto: Facebook / Ashley McIntyre

Mladý elektrikář z Kentucky musel třikrát týdně na čtyři hodiny docházet na dialýzu a ke zlepšení zdravotního stavu mu jistě nepřidala smrt otce, který podlehl rakovině mozku. Protože se vhodný dárce v okruhu jeho blízkých nenašel, strávil roky na čekací listině, dokud jeho příběh nezasáhl Ashley. Ta dlouho neváhala, rozhodla se kontaktovat transplantační program a nabídnout svou pomoc.

Oba měli shodný typ krve O, přesto odvážná žena musela projít řadou fyzických i psychických testů, aby se zjistilo, jestli je opravdu způsobilá darovat někomu svůj orgán. Když bylo jasné, že transplantaci už nic nebrání, spojila se Ashley s příjemcem ledviny a udržovali společně telefonický kontakt. Nepřestali se scházet ani po transplantaci, která proběhla bez problémů a dokonce uspořádali i rodinné setkání.

Zasnoubili se na Štědrý den.
Zasnoubili se na Štědrý den. | Foto: Facebook / Ashley McIntyre

"Nikdy jsem si ani nepředstavila, že by se to mohlo stát. Byla to smršť. Je to šílené, že to tak dopadlo. Bylo nám to dané od Boha,“ řekla Ashley US Today o svém vztahu s Dannym. Jeho matce prý ale bylo od začátku jasné, že si syn svou zachránkyni jednoho dne vezme. Na Štědrý den pak opravdu požádal Danny Ashley o ruku a dnes spolu čekají první dítě. Mělo by se narodit už letos v červnu.

Překvapivé ale není jen to, že se oba nakonec dali dohromady a založili rodinu, ale i fakt, že se mladá Američanka rozhodla udělat takto nebezpečný krok pro naprosto neznámého člověka, čehož si všímají i zahraniční média. Podle Daily Mail bylo v Kentucky transplantováno v loňském roce na 135 ledvin a 33 z nich bylo od živých dárců. Pouhé procento ale připadá na lidi, kteří darovali ledvinu nemocným, které nikdy v životě neviděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy