Revoluce v medicíně? Lékaři vyléčili leukémii díky viru HIV

pej
24. 11. 2014 8:59
Experimentální léčba leukémie sklízí úspěchy. Buňky nakažené virem HIV mají totiž schopnost zabíjet ty zhoubné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Woods Cross (Utah) - Marshallu Jensenovi lékaři diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii na začátku roku 2012. Podstoupil proto tradiční léčbu. Po všech invazivních procedurách a operacích se nádorové onemocnění opět vrátilo.

Když se dozvěděl o léčbě doktora Carla H. Juna z univerzity v Pensylvánii, neváhal ani minutu. Díky experimentální metodě, při které byly do jeho těla vpraveny bílé krvinky nakažené modifikovaným virem HIV, leukemii porazil.

Marshall Jensen
Marshall Jensen | Foto: Facebook Marshall Jensen

Vir HIV zabíjí nádorové buňky

"Věděl jsem hned, že to musím podstoupit. Neměl jsem vůbec tušení, jak to funguje, ale byla to jediná možnost. A ono to zafungovalo. Díky Bohu a lékařům jsem se uzdravil," dodal pro KSI Marshall Jensen.

Tým vědců z lékařské fakulty pod vedením doktora Carla Juna se ve svém výzkumu zaměřil na využití bílých krvinek, T-lymfocytů. Ty v laboratorních podmínkách "nakazí" virem HIV a pomocí infuzí je vpraví zpět do pacientova imunitního systému. Geneticky modifikované buňky tak získají schopnost rozpoznat, navázat na sebe a posléze i zabít ty nádorové.

"Říkáme jim sérioví vrazi. Umí se totiž aktivovat i v okamžiku, kdy se rakovina vrátí," dodal vedoucí týmu.

Už v roce 2006 lékaři upozornili na souvislost mezi léčbou leukémie a virem HIV. Tehdy byl v Berlíně léčen čtyřicetiletý Američan, který byl nejenom HIV pozitivní, ale zároveň trpěl akutní myeloidní leukemií. Po transplantaci kostní dřeně od dárce se specifickým genetickým onemocněním mu byla leukemie vyléčena. 

Případ "berlínského pacienta" vyvolal revoluci v oblasti výzkumu, který se zaměřil na využití imunitního systému jako zbraně proti rakovině.

Revoluce ve výzkumu

Metoda nazvaná jako buněčná imunoterapie byla použita například v roce 2012 při léčbě dvanáctileté Emmy Whitehead s akutní lymfoblastickou leukemií. Už dva měsíce po infikování laboratorně modifikovaným virem HIV testy odhalily, že je zdravá.

"Máme už několik pacientů, kteří jsou rok nebo i více po provedení léčby v úplné remisi a nepotřebují žádnou další léčbu," dodal další člen výzkumného týmu.

Dalším bodem výzkumu by mělo být využití metody v boji proti jiným formám rakoviny. "Teď se zaměříme na pacienty s rakovinou slinivky břišní," dodal Carl H. June.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy