Revoluce v medicíně? Lékaři vyléčili leukémii díky viru HIV

pej
24. 11. 2014 8:59
Experimentální léčba leukémie sklízí úspěchy. Buňky nakažené virem HIV mají totiž schopnost zabíjet ty zhoubné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Woods Cross (Utah) - Marshallu Jensenovi lékaři diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii na začátku roku 2012. Podstoupil proto tradiční léčbu. Po všech invazivních procedurách a operacích se nádorové onemocnění opět vrátilo.

Když se dozvěděl o léčbě doktora Carla H. Juna z univerzity v Pensylvánii, neváhal ani minutu. Díky experimentální metodě, při které byly do jeho těla vpraveny bílé krvinky nakažené modifikovaným virem HIV, leukemii porazil.

Marshall Jensen
Marshall Jensen | Foto: Facebook Marshall Jensen

Vir HIV zabíjí nádorové buňky

"Věděl jsem hned, že to musím podstoupit. Neměl jsem vůbec tušení, jak to funguje, ale byla to jediná možnost. A ono to zafungovalo. Díky Bohu a lékařům jsem se uzdravil," dodal pro KSI Marshall Jensen.

Tým vědců z lékařské fakulty pod vedením doktora Carla Juna se ve svém výzkumu zaměřil na využití bílých krvinek, T-lymfocytů. Ty v laboratorních podmínkách "nakazí" virem HIV a pomocí infuzí je vpraví zpět do pacientova imunitního systému. Geneticky modifikované buňky tak získají schopnost rozpoznat, navázat na sebe a posléze i zabít ty nádorové.

"Říkáme jim sérioví vrazi. Umí se totiž aktivovat i v okamžiku, kdy se rakovina vrátí," dodal vedoucí týmu.

Už v roce 2006 lékaři upozornili na souvislost mezi léčbou leukémie a virem HIV. Tehdy byl v Berlíně léčen čtyřicetiletý Američan, který byl nejenom HIV pozitivní, ale zároveň trpěl akutní myeloidní leukemií. Po transplantaci kostní dřeně od dárce se specifickým genetickým onemocněním mu byla leukemie vyléčena. 

Případ "berlínského pacienta" vyvolal revoluci v oblasti výzkumu, který se zaměřil na využití imunitního systému jako zbraně proti rakovině.

Revoluce ve výzkumu

Metoda nazvaná jako buněčná imunoterapie byla použita například v roce 2012 při léčbě dvanáctileté Emmy Whitehead s akutní lymfoblastickou leukemií. Už dva měsíce po infikování laboratorně modifikovaným virem HIV testy odhalily, že je zdravá.

"Máme už několik pacientů, kteří jsou rok nebo i více po provedení léčby v úplné remisi a nepotřebují žádnou další léčbu," dodal další člen výzkumného týmu.

Dalším bodem výzkumu by mělo být využití metody v boji proti jiným formám rakoviny. "Teď se zaměříme na pacienty s rakovinou slinivky břišní," dodal Carl H. June.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy