Operace srdce i mrtvice. Zázračné dítě žije navzdory nemoci

Magazín Magazín
2. 4. 2015 8:00
Je mu teprve 15 měsíců a polovinu života strávil v nemocnici. Trpí totiž vzácnou srdeční chorobou.
Jack Stevens
Jack Stevens | Foto: Profimedia.cz

Hartlepool - Jack Stevens se narodil s vrozenou srdeční vadou (hypoplastické levé srdce), která mu byla diagnostikována už v prenatálním stádiu. Levá komora jeho srdce nefungovala, veškeré srdeční funkce tak zajišťovala komora pravá, píše deník Metro.

Jack strávil více než polovinu svého života v nemocnici. Dohromady podstoupil devět operací srdce, prodělal mrtvici a tři resuscitace. Všechny invazivní zákroky zvládl dobře a teď je po několika měsících doma se svojí rodinou.

Jack Stevens
Jack Stevens | Foto: Profimedia.cz

"Na svůj věk toho zažil opravdu hodně. Všechno ale zvládl skvěle," říká jeho otec, třicetiletý Chris Stevens.

Když se Jack narodil, vážil necelé dva kilogramy. Jeho srdce fungovalo jen z poloviny, v podstatě veškerou jeho funkci musela zajistit pravá komora. První operaci tak podstoupil, když mu bylo sedm dní.

"Nebylo lehké vidět ho na nemocničním lůžku připojeného na všechny ty přístroje a hadičky. Samozřejmě jsme si uvědomovali, že lékaři pro něj dělají to nejlepší. Navíc je opravdu velký bojovník," říká otec.

Poprvé byl chlapec do domácí péče propuštěn už loni v dubnu. Do nemocnice se vrátil o tři měsíce později, když prodělal mozkovou mrtvici. Teď už dohání vše, co zameškal. Dělá první kroky a začíná mluvit. Pro své rodiče je velkou inspirací.

"V budoucnu by měl ale podstoupit transplantaci srdce. V podstatě to je jediná pojistka lepšího života," dodává jeho otec.

Jakákoliv redefinice rodiny tento institut oslabuje, říká Anna Verešová z Aliance pro rodinu, která nesouhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a iniciovala kvůli tomu na Slovensku referendum. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy