Operace srdce i mrtvice. Zázračné dítě žije navzdory nemoci

Magazín Magazín
2. 4. 2015 8:00
Je mu teprve 15 měsíců a polovinu života strávil v nemocnici. Trpí totiž vzácnou srdeční chorobou.
Jack Stevens
Jack Stevens | Foto: Profimedia.cz

Hartlepool - Jack Stevens se narodil s vrozenou srdeční vadou (hypoplastické levé srdce), která mu byla diagnostikována už v prenatálním stádiu. Levá komora jeho srdce nefungovala, veškeré srdeční funkce tak zajišťovala komora pravá, píše deník Metro.

Jack strávil více než polovinu svého života v nemocnici. Dohromady podstoupil devět operací srdce, prodělal mrtvici a tři resuscitace. Všechny invazivní zákroky zvládl dobře a teď je po několika měsících doma se svojí rodinou.

Jack Stevens
Jack Stevens | Foto: Profimedia.cz

"Na svůj věk toho zažil opravdu hodně. Všechno ale zvládl skvěle," říká jeho otec, třicetiletý Chris Stevens.

Když se Jack narodil, vážil necelé dva kilogramy. Jeho srdce fungovalo jen z poloviny, v podstatě veškerou jeho funkci musela zajistit pravá komora. První operaci tak podstoupil, když mu bylo sedm dní.

"Nebylo lehké vidět ho na nemocničním lůžku připojeného na všechny ty přístroje a hadičky. Samozřejmě jsme si uvědomovali, že lékaři pro něj dělají to nejlepší. Navíc je opravdu velký bojovník," říká otec.

Poprvé byl chlapec do domácí péče propuštěn už loni v dubnu. Do nemocnice se vrátil o tři měsíce později, když prodělal mozkovou mrtvici. Teď už dohání vše, co zameškal. Dělá první kroky a začíná mluvit. Pro své rodiče je velkou inspirací.

"V budoucnu by měl ale podstoupit transplantaci srdce. V podstatě to je jediná pojistka lepšího života," dodává jeho otec.

Jakákoliv redefinice rodiny tento institut oslabuje, říká Anna Verešová z Aliance pro rodinu, která nesouhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a iniciovala kvůli tomu na Slovensku referendum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy