Žena má 60 dní, aby našla příteli dárce kmenových buněk

jaz
9. 5. 2014 8:00
Britka žádá o pomoc pro svého vážně nemocného snoubence, který musí v brzké době podstoupit transplantaci kmenových buněk.
Kate a Mike
Kate a Mike | Foto: Twitter / Shake4mike

Bristol – Kate Robertson se s Mikem Brandonem zasnoubila na začátku roku a krátce nato odjela na půl roku do Barmy. Dva měsíce po jejím odjezdu ale Mike začal pozorovat velkou únavu, což ho dovedlo až k lékaři.

Po krevních testech se dozvěděl zdrcující diagnózu. Trpí akutní lymfoblastickou leukémií a nutně potřebuje nové kmenové buňky.

Kate se okamžitě vrátila z dovolené, a když Mike začal svou první chemoterapii, hledala možného dárce, který by jejímu budoucímu muži zachránil život. Ona ani jejich příbuzní totiž nevyhovovali.

Kate rozjela na internetu kampaň.
Kate rozjela na internetu kampaň. | Foto: Twitter / Shake4mike

Zbývá jí necelých 60 dní, během kterých má Mike šanci na přežití. Vyzývá proto své okolí a všechny, aby se zapojili do registru.

"Naše rodina a přátelé v Londýně a Bristolu se ptali, co mohou dělat, aby pomohli, a už nejméně dvacet z nich vstoupilo do registru dárců," řekla Kate deníku The Telegraph s tím, že když nebudou vhodní pro Mika, tak mohou zachránit život alespoň někomu jinému.

"Mike má toho před sebou ještě tolik. Novou práci, svatbu, budování rodiny, ale zoufale potřebuje najít odpovídajícího dárce kmenových buněk."

Kate založila i profily na sociálních sítích, aby se přihlásilo více dárců. Na stránkách Shake4Mike se lidé fotí, jak třesou hlavou, fotku publikují a nominují své další přátele, kteří zprávu šíří dál.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy