Žena má 60 dní, aby našla příteli dárce kmenových buněk

jaz
9. 5. 2014 8:00
Britka žádá o pomoc pro svého vážně nemocného snoubence, který musí v brzké době podstoupit transplantaci kmenových buněk.
Kate a Mike
Kate a Mike | Foto: Twitter / Shake4mike

Bristol – Kate Robertson se s Mikem Brandonem zasnoubila na začátku roku a krátce nato odjela na půl roku do Barmy. Dva měsíce po jejím odjezdu ale Mike začal pozorovat velkou únavu, což ho dovedlo až k lékaři.

Po krevních testech se dozvěděl zdrcující diagnózu. Trpí akutní lymfoblastickou leukémií a nutně potřebuje nové kmenové buňky.

Kate se okamžitě vrátila z dovolené, a když Mike začal svou první chemoterapii, hledala možného dárce, který by jejímu budoucímu muži zachránil život. Ona ani jejich příbuzní totiž nevyhovovali.

Kate rozjela na internetu kampaň.
Kate rozjela na internetu kampaň. | Foto: Twitter / Shake4mike

Zbývá jí necelých 60 dní, během kterých má Mike šanci na přežití. Vyzývá proto své okolí a všechny, aby se zapojili do registru.

"Naše rodina a přátelé v Londýně a Bristolu se ptali, co mohou dělat, aby pomohli, a už nejméně dvacet z nich vstoupilo do registru dárců," řekla Kate deníku The Telegraph s tím, že když nebudou vhodní pro Mika, tak mohou zachránit život alespoň někomu jinému.

"Mike má toho před sebou ještě tolik. Novou práci, svatbu, budování rodiny, ale zoufale potřebuje najít odpovídajícího dárce kmenových buněk."

Kate založila i profily na sociálních sítích, aby se přihlásilo více dárců. Na stránkách Shake4Mike se lidé fotí, jak třesou hlavou, fotku publikují a nominují své další přátele, kteří zprávu šíří dál.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy