Praha - Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se letos stala publikace Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli, která vypráví o životě číhošťského faráře Josefa Toufara. Druhou příčku obsadila básnická sbírka Petra Hrušky Darmata a třetí Povídky Jana Zábrany. V anketě s více než osmdesátiletou tradicí hlasovalo několik stovek českých intelektuálů, vědců i politiků.
Letošní vítězná publikace básníka a redaktora Českého rozhlasu Miloše Doležala přináší životopis jedné z tragických obětí komunistické diktatury a její averze vůči katolické církvi. Kněz Josef Toufar byl v lednu 1950 Státní bezpečností obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a 25. února téhož roku zemřel na následky mučení.
Téma už bylo několikrát zpracováno literárně i filmově, Doležal se případu věnuje už přes dvacet let. Letos na podzim vydal svou rozsáhlou dokumentární knihu. Zatímco okolnosti Toufarovy smrti jsou dnes již známé, kniha se věnuje i jeho předchozímu životu. Autor, který pochází ze stejného kraje, kde kněz deset let působil, studoval četná svědectví i archivy Státní bezpečnosti. Se vzpomínkami na číhošťského faráře se setkával od dětství, jeho osud prožíval i prostřednictvím svých prarodičů, kteří byli jeho farníky a přáteli. Knihu vydala Nová tiskárna Pelhřimov.
Anketa Kniha roku vznikla v roce 1928 a prvním hlasujícím byl Tomáš Garrigue Masaryk. Ve 30. letech se stal nejčastějším, trojnásobným, vítězem Karel Čapek. Uskutečnily se i tři okupační ročníky a poté byla anketa zastavena. Obnovena byla v roce 1946 a znovu zastavena v roce 1949. V roce 1991 Lidové noviny anketu Kniha roku obnovily a od té doby se koná pravidelně. Loni zvítězila kniha Umberta Eca Pražský hřbitov.
Žebříček prvních 15 knih, které se umístily v anketě Kniha roku 2012 |
1. Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli (Nová tiskárna Pelhřimov)
2. Petr Hruška: Darmata (Host)
3. Jan Zábrana: Povídky (Torst)
4. Věra Matoušová, Jan Šulc, Václav Vokolek (editoři): Jméno Vokolek (Torst)
5.-7. Jiří Hájíček: Rybí krev (Host)
Petr Holman: Březiniana II (Triáda)
Salman Rushdie, překlad Barbora Punge Puchalská a Lukáš Nový: Joseph Anton. Vzpomínky (Paseka)
8.-11. Ondřej Štindl, Josef Bolf: Mondschein (Argo)
Viktor Karlík: Podzemní práce. Zpětný deník (Revolver Revue)
W. G. Sebald, překlad Radovan Charvát: Saturnovy prstence. Anglická pouť (Paseka)
Zdeněk Vašíček: Jak se dělají filosofie (Triáda)
12.-15. Haruki Murakami, překlad Tomáš Jurkovič: 1Q84 (Odeon)
Julian Barnes, překlad Petr Fantys: Vědomí konce (Odeon)
Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně (Host)
Ljudmila Ulická, překlad Alena Machoninová: Daniel Stein, překladatel (Paseka)