1Q84. Vraždy, mystéria a Murakamiho paralelní světy

Marcel Kupka
29. 10. 2012 10:56
Český překlad prvních dvou dílů trilogie 1Q84 právě vyšel
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Před dvěma týdny bylo jméno Haruki Murakami skloňováno ve všech pádech - japonský spisovatel byl největším favoritem letošní Nobelovy ceny za literaturu. Nakonec, stejně jako v roce 2010, neuspěl. Jestliže před dvěma roky jej přeskočil peruánský mág Mario Vargas Llosa, v roce letošním se vítězem nobelovského klání stal Číňan Mo Yen.

Foto: Aktuálně.cz

29. říjen 2012 je dnem, kdy se Murakami během letošního října dostává do středu dění podruhé. Přinejmenším v Česku a přinejmenším v očích fanoušků dobré knihy - právě v tento den vydává nakladatelství Odeon v překladu Tomáše Jurkoviče první dva díly Murakamiho trilogie 1Q84. Díl třetí bude následovat „rok poté". V září 2013.

1Q84. Netradiční název. Ti, kdo nemají Murakamiho rádi, tvrdí, že vypovídá o autorově inteligenčním kvocientu - IQ 84, pravda, není mnoho. Samozřejmě je to jinak. Murakamiho poslední román názvem odkazuje na slavný antiutopický epos George Orwella 1984 - stejně jako Brit, který prohlédl faleš totalitních režimů, i Murakami zasazuje děj knihy do roku 1984.

Newspeak, Velký bratr či doublethink jsou nicméně nahrazeny reáliemi jinými -  mystika, sektářství, vraždy, policejní vyšetřování, přepis tajemné knihy. Vše se mísí v příběhu Aomame, fyzioterapeutky a nájemné vražedkyně, a Tenga, matematika a spisovatele, kteří se po dvaceti letech setkávají ve světě, který Aomame pro sebe překřtí na 1Q84, kde Q značí anglické Question (otázku či lépe otazník) a který tvoří paralelu světa našeho.

Foto: www.zidouta.com

Vše přitom začalo nenápadně. Aomeme seděla v taxíku, který uvízl na tokijské dálnici, a poslouchala, kterak z autorádia zní Janáčkova Sinfonietta. Spěchala, byla na jedné ze svých (nájemných) misí, a když jí řidič řekl o únikovém schodišti, kterým se dá dostat z dálnice až dolů do metra a pak rychle do města, neváhala ani minutu. Brzy ale poznala, že schodiště je zároveň průnikem do paralelního světa - policisté mají trochu jiné uniformy, nad Tokiem visí dva měsíce, z rádia se ozývají zprávy o událostech, o kterých ještě den předtím neslyšela a je si jista, že by nepřeslechla...

Na románu pracoval Murakami tři roky a v Japonsku vyšel ve dvou svazcích (2009 a 2010) -  náklad prvního vydání byl rozebrán ještě v den, kdy se objevil na pultech knihkupectví, první milion prodaných výtisků román zaznamenal po dvou měsících prodeje. Neméně dobře si román vedl v Evropě a Spojených státech a neméně dobře si jistě povede i u nás.

Psát? Napadlo mě to až před třicítkou

Kdo je Haruki Murakami? Narodil se 12. ledna 1949 v Kjótu, vyrostl v Kóbé, vystudoval v Tokiu. Jeho dědeček byl buddhistický mnich, rodiče vyučovali japonskou literaturu. A právě literatura Murakamiho výrazně ovlivnila už v dětství. Především ta, která přišla ze Západu - Vonnegut, Brautigan, Capote, ale také klasikové jako Balzac, Dostojevskij a především Kafka, jehož Proces přečetl už v patnácti. Ti všichni utvářeli Murakamiho pohled  na svět.

Haruki Murakami
Haruki Murakami | Foto: Profimédia

Na první knize začal Murakami pracovat v devětadvaceti. Sám říká, že do té doby nenapsal nic - byl „obyčejným majitelem jazzového klubu", který při návštěvě baseballu dostal nutkání napsat román. Několik měsíců ve dne pracoval a v noci psal, až vznikl román Slyš vítr zpívat. Poslal jej do své první a poslední literární soutěže... a vyhrál cenu Gunzo pro začínající autory (dá se přirovnat k tuzemské Literární ceně Knižního klubu). Po debutu následovaly rychle další romány a další literární ocenění -  roce 1982 Murakami získal Nomovu a v roce 1985 Tanzakiho cenu.

Literární hvězdou první velikosti se stal Murakami v roce 1987, kdy vyšlo Norské dřevo - jen v samotném Japonsku se prodalo přes 4 miliony výtisků (anglicky vyšel román v roce 2000, česky pak jako první Murakamiho překlad v roce 2002).
Z Východu na Západ a zase zpátky. Úspěch Norského dřeva, příběhu o osamělosti, Murakamiho zaskočil. Popularita je mu cizí, před vlnou „murakamimánie" uprchl do Evropy, odkud se vydal do Spojených států, aby tady psal a vyučoval na univerzitách v Princetonu, New Yersey a v Medfordu.

Foto: Profimédia

Po osmi letech se Murakami vrátil do Japonska - přiměla jej situace po šíleném sarinovém útoku v tokijském metru (zpracoval jej v knize Underground) a zemětřesení v Kobé (reflektoval je v knize povídek Po otřesech).

Pro Česko objevil Murakamiho Odeon

Norské dřevo, Afterdark, Sputnik, má láska, Kafka na pobřeží a další. Českým čtenářům je Haruki Murakami dobře znám už celých deset let díky péči překladatele Tomáše Jurkoviče.

"Murakamiho jsme začali vydávat v roce 2002 - to vyšlo Norské dřevo, které je v češtině nejprodávanější. V několika vydáních vyšlo téměř 50 tisíc výtisků. Celkově prodej autorových děl dosáhl statisíců… Zatím vyšlo osm prozaických prací - včetně jednoho souboru povídek. Jako devátá věc v češtině vychází 29. října 2012 rozsáhlý román 1Q84," říká šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl.

Do Česka plachý Murakami, známý také jako zapálený běžec-maratónec, zavítal osobně v roce 2006, aby převzal prestižní Cenu Franze Kafky, jednu z mnoha literárních cen, kterých se za svoji kariéru dočkal - v roce 2009 byl na mezinárodním knižním veletrhu v Jeruzalémě oceněn Jeruzalémskou cenou, v roce 1995 získal nejvýznamnější literární cenu v Japonsku Yomiuri Prize.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy