1Q84. Vraždy, mystéria a Murakamiho paralelní světy

Marcel Kupka
29. 10. 2012 10:56
Český překlad prvních dvou dílů trilogie 1Q84 právě vyšel
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Před dvěma týdny bylo jméno Haruki Murakami skloňováno ve všech pádech - japonský spisovatel byl největším favoritem letošní Nobelovy ceny za literaturu. Nakonec, stejně jako v roce 2010, neuspěl. Jestliže před dvěma roky jej přeskočil peruánský mág Mario Vargas Llosa, v roce letošním se vítězem nobelovského klání stal Číňan Mo Yen.

Foto: Aktuálně.cz

29. říjen 2012 je dnem, kdy se Murakami během letošního října dostává do středu dění podruhé. Přinejmenším v Česku a přinejmenším v očích fanoušků dobré knihy - právě v tento den vydává nakladatelství Odeon v překladu Tomáše Jurkoviče první dva díly Murakamiho trilogie 1Q84. Díl třetí bude následovat „rok poté". V září 2013.

1Q84. Netradiční název. Ti, kdo nemají Murakamiho rádi, tvrdí, že vypovídá o autorově inteligenčním kvocientu - IQ 84, pravda, není mnoho. Samozřejmě je to jinak. Murakamiho poslední román názvem odkazuje na slavný antiutopický epos George Orwella 1984 - stejně jako Brit, který prohlédl faleš totalitních režimů, i Murakami zasazuje děj knihy do roku 1984.

Newspeak, Velký bratr či doublethink jsou nicméně nahrazeny reáliemi jinými -  mystika, sektářství, vraždy, policejní vyšetřování, přepis tajemné knihy. Vše se mísí v příběhu Aomame, fyzioterapeutky a nájemné vražedkyně, a Tenga, matematika a spisovatele, kteří se po dvaceti letech setkávají ve světě, který Aomame pro sebe překřtí na 1Q84, kde Q značí anglické Question (otázku či lépe otazník) a který tvoří paralelu světa našeho.

Foto: www.zidouta.com

Vše přitom začalo nenápadně. Aomeme seděla v taxíku, který uvízl na tokijské dálnici, a poslouchala, kterak z autorádia zní Janáčkova Sinfonietta. Spěchala, byla na jedné ze svých (nájemných) misí, a když jí řidič řekl o únikovém schodišti, kterým se dá dostat z dálnice až dolů do metra a pak rychle do města, neváhala ani minutu. Brzy ale poznala, že schodiště je zároveň průnikem do paralelního světa - policisté mají trochu jiné uniformy, nad Tokiem visí dva měsíce, z rádia se ozývají zprávy o událostech, o kterých ještě den předtím neslyšela a je si jista, že by nepřeslechla...

Na románu pracoval Murakami tři roky a v Japonsku vyšel ve dvou svazcích (2009 a 2010) -  náklad prvního vydání byl rozebrán ještě v den, kdy se objevil na pultech knihkupectví, první milion prodaných výtisků román zaznamenal po dvou měsících prodeje. Neméně dobře si román vedl v Evropě a Spojených státech a neméně dobře si jistě povede i u nás.

Psát? Napadlo mě to až před třicítkou

Kdo je Haruki Murakami? Narodil se 12. ledna 1949 v Kjótu, vyrostl v Kóbé, vystudoval v Tokiu. Jeho dědeček byl buddhistický mnich, rodiče vyučovali japonskou literaturu. A právě literatura Murakamiho výrazně ovlivnila už v dětství. Především ta, která přišla ze Západu - Vonnegut, Brautigan, Capote, ale také klasikové jako Balzac, Dostojevskij a především Kafka, jehož Proces přečetl už v patnácti. Ti všichni utvářeli Murakamiho pohled  na svět.

Haruki Murakami
Haruki Murakami | Foto: Profimédia

Na první knize začal Murakami pracovat v devětadvaceti. Sám říká, že do té doby nenapsal nic - byl „obyčejným majitelem jazzového klubu", který při návštěvě baseballu dostal nutkání napsat román. Několik měsíců ve dne pracoval a v noci psal, až vznikl román Slyš vítr zpívat. Poslal jej do své první a poslední literární soutěže... a vyhrál cenu Gunzo pro začínající autory (dá se přirovnat k tuzemské Literární ceně Knižního klubu). Po debutu následovaly rychle další romány a další literární ocenění -  roce 1982 Murakami získal Nomovu a v roce 1985 Tanzakiho cenu.

Literární hvězdou první velikosti se stal Murakami v roce 1987, kdy vyšlo Norské dřevo - jen v samotném Japonsku se prodalo přes 4 miliony výtisků (anglicky vyšel román v roce 2000, česky pak jako první Murakamiho překlad v roce 2002).
Z Východu na Západ a zase zpátky. Úspěch Norského dřeva, příběhu o osamělosti, Murakamiho zaskočil. Popularita je mu cizí, před vlnou „murakamimánie" uprchl do Evropy, odkud se vydal do Spojených států, aby tady psal a vyučoval na univerzitách v Princetonu, New Yersey a v Medfordu.

Foto: Profimédia

Po osmi letech se Murakami vrátil do Japonska - přiměla jej situace po šíleném sarinovém útoku v tokijském metru (zpracoval jej v knize Underground) a zemětřesení v Kobé (reflektoval je v knize povídek Po otřesech).

Pro Česko objevil Murakamiho Odeon

Norské dřevo, Afterdark, Sputnik, má láska, Kafka na pobřeží a další. Českým čtenářům je Haruki Murakami dobře znám už celých deset let díky péči překladatele Tomáše Jurkoviče.

"Murakamiho jsme začali vydávat v roce 2002 - to vyšlo Norské dřevo, které je v češtině nejprodávanější. V několika vydáních vyšlo téměř 50 tisíc výtisků. Celkově prodej autorových děl dosáhl statisíců… Zatím vyšlo osm prozaických prací - včetně jednoho souboru povídek. Jako devátá věc v češtině vychází 29. října 2012 rozsáhlý román 1Q84," říká šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl.

Do Česka plachý Murakami, známý také jako zapálený běžec-maratónec, zavítal osobně v roce 2006, aby převzal prestižní Cenu Franze Kafky, jednu z mnoha literárních cen, kterých se za svoji kariéru dočkal - v roce 2009 byl na mezinárodním knižním veletrhu v Jeruzalémě oceněn Jeruzalémskou cenou, v roce 1995 získal nejvýznamnější literární cenu v Japonsku Yomiuri Prize.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy