FOTO Miroslav Machotka objevuje krásu, kde jiní nevidí nic

Foto: © Miroslav Machotka
juk
28. 1. 2015 14:52
Galerie Leica představuje čtyřicet let tvorby Miroslava Machotky. Fotograf záběrem detailu povyšuje přehlížená místa na umělecké scenérie.

Praha - Svým fotografickým vyjádřením je Machotka na české scéně jedinečný. Objekty nijak nestylizuje, pracuje pouze s úhlem záběru, světlem a časem. Známá místa zachycuje v detailu či polodetailu způsobem, kterým jsou takřka nerozpoznatelná.

Čtyři desetiletí trvající tvorbu Miroslava Machotky právě představuje pražská Galerie Leica výstavou s titulem Události míst.

„Vidí nádherné obrazy tam, kde my nevidíme vůbec nic,“ shrnuje kurátorka Eva Heyd. „Jeho tvorba není jako u mnohých fotografů jen záznamem a případným zhodnocením vnější podoby. Své záběry více méně vytváří, podobně jako malíř konstruuje abstraktní obraz či sochu.“

Za svými „úlovky“ vyráží Miroslav Machotka s analogovým přístrojem, nejčastěji zobrazuje kouty Prahy nebo rodné Roudnice nad Labem. Zajímavé záběry nachází se samozřejmostí i na mnohokrát navštívených místech. „Machotkovo pátrání je instinktivní a emocionální, zároveň ho ale svírá prostor jeho svébytného intelektuálního a výtvarného zázemí,“ zdůrazňuje Eva Heyd.

Originální obrazy zachycuje osmašedesátiletý fotograf obvykle černobíle, barva pro něj působí spíš rušivě. K záběru se málokdy vrací. „Většinou už to napodruhé není ono,“ popisuje Machotka. „Někdy si říkám, že bych měl snímek přefotit, ale ten první moment, kdy ho objevím, je vždycky nejintenzivnější.“

Své diváky vede jen decentně, snímky neopatřuje popisky, prozrazuje pouze rok vzniku. Konkrétní místa odhaluje velmi nerad, záměrně tak divákům nechává prostor vlastních širokých interpretací.

„Mám doma grafiku Boudníka. Přišel ke mně známý a říká: To není nic moc, to jsou tři psi, jak pijí z kaluže,“ vypráví Machotka. „Touhle větou mi grafiku srazil. Už navždycky na ní budou ti tři psi, které jsem tam před tím nikdy neviděl, přebíjet jakékoliv další pohledy.“

Jedinečnost Machotkových fotografií spočívá i ve stálosti tvůrčího postupu. Výstava v Leica Gallery ukazuje díla posledních zhruba čtyřiceti let a instalací podtrhuje jejich ucelenost. Mezi fotografiemi ze 70. let a těmi vzniklými po přelomu tisíciletí lze nacházet zřetelné vnitřní vazby.

Miroslav Machotka: Události míst. 23. 1.–5. 4. 2015. Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1. Kurátorka: Eva Heyd.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy