Výstavy v roce 2015: Kokoschka, Tracey Emin i anthroposofové

ČTK ČTK
15. 12. 2014 16:37
Národní galerie připravuje na rok 2015 rozsáhlou expozici Oskara Kokoschky, v Rudolfinu se představí Roger Hiorns i ženská senzibilita, intuice a empatie.
Jedna z prací Rogera Hiornse, vystavených v roce 2013 v v galerii De Hallen v nizozemském Haarlemu.
Jedna z prací Rogera Hiornse, vystavených v roce 2013 v v galerii De Hallen v nizozemském Haarlemu. | Foto: De Hallen Haarlem

Praha - K hlavním výstavním projektům Národní galerie v roce 2015 patří expozice Oskar Kokoschka a pražská umělecká scéna nebo výstava Bosonozí proroci o umělcích, kteří ve svém díle předznamenávali příští vývoj umění.

Galerie připomene také devadesátiny Stanislava Kolíbala a českou animovanou tvorbu při příležitosti 50 let Večerníčku.

První dvě zmíněné výstavy vznikají ve spolupráci s renomovanou zahraniční institucí, stejně jako výstava ženského umění 70. let. Čtyři výstavy v Národní galerii budou věnované architektuře, ve Veletržním paláci na podzim začne výstava Mladá scéna, která by měla pravidelně vždy s externím kurátorem představovat současné domácí umění.

Ženy a transformace v Rudolfinu

Galerie Rudolfinum připravuje tři hlavní výstavy, představí práci britského umělce Rogera Hiornse, před pěti lety nominovaného na prestižní Turnerovu cenu. Pracuje s nalezenými nebo transformované objekty, často se zapojením živých modelů.

Významnou vlastností jeho díla je kladení otázek osobního, spirituálního a obecně civilizačního charakteru.

Výstava vznikne ve spolupráci s Centre Pasquart ve švýcarském Bielu a s Ikon Gallery v britském Birminghamu. Umělec pro tuto sérii tří výstav připraví většinu nových děl.

Ředitel galerie Petr Nedoma je kurátorem výstavy umělkyň Marlene Dumas, Tracey Emin, Berlinde De Bruyckere, Kiki Smith a Louise Bourgeois. Pět významných představitelek současného umění spojuje podle Nedomy ženská senzibilita, intuice a empatie.

Mančuška a okultista Delville v GHMP

Galerie hlavního města Prahy uspořádá v Městské knihovně první retrospektivu Jána Mančušky, laureáta Chalupeckého ceny, který zemřel před pěti lety ve věku 39 let.

Historik umění Otto Urban pro Dům U Kamenného zvonu připravuje výstavu Jeana Delvilla (1867 až 1953), belgického symbolistního malíře, spisovatele a okultisty.

Olomoucké Muzeum moderního umění připravuje výstavu, která chce ozřejmit anthroposofické umění ve střední Evropě, tedy ukázat, že významní anthroposofičtí tvůrci byli zastoupeni i v českých zemích a v Polsku. Koncepce výstavy představí architektonické modely, design, umělecké řemeslo, sochařství, grafiku a malířství, stejně jako oblečení, hračky i hudební nástroje.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy