Výstavy v roce 2015: Kokoschka, Tracey Emin i anthroposofové

ČTK ČTK
15. 12. 2014 16:37
Národní galerie připravuje na rok 2015 rozsáhlou expozici Oskara Kokoschky, v Rudolfinu se představí Roger Hiorns i ženská senzibilita, intuice a empatie.
Jedna z prací Rogera Hiornse, vystavených v roce 2013 v v galerii De Hallen v nizozemském Haarlemu.
Jedna z prací Rogera Hiornse, vystavených v roce 2013 v v galerii De Hallen v nizozemském Haarlemu. | Foto: De Hallen Haarlem

Praha - K hlavním výstavním projektům Národní galerie v roce 2015 patří expozice Oskar Kokoschka a pražská umělecká scéna nebo výstava Bosonozí proroci o umělcích, kteří ve svém díle předznamenávali příští vývoj umění.

Galerie připomene také devadesátiny Stanislava Kolíbala a českou animovanou tvorbu při příležitosti 50 let Večerníčku.

První dvě zmíněné výstavy vznikají ve spolupráci s renomovanou zahraniční institucí, stejně jako výstava ženského umění 70. let. Čtyři výstavy v Národní galerii budou věnované architektuře, ve Veletržním paláci na podzim začne výstava Mladá scéna, která by měla pravidelně vždy s externím kurátorem představovat současné domácí umění.

Ženy a transformace v Rudolfinu

Galerie Rudolfinum připravuje tři hlavní výstavy, představí práci britského umělce Rogera Hiornse, před pěti lety nominovaného na prestižní Turnerovu cenu. Pracuje s nalezenými nebo transformované objekty, často se zapojením živých modelů.

Významnou vlastností jeho díla je kladení otázek osobního, spirituálního a obecně civilizačního charakteru.

Výstava vznikne ve spolupráci s Centre Pasquart ve švýcarském Bielu a s Ikon Gallery v britském Birminghamu. Umělec pro tuto sérii tří výstav připraví většinu nových děl.

Ředitel galerie Petr Nedoma je kurátorem výstavy umělkyň Marlene Dumas, Tracey Emin, Berlinde De Bruyckere, Kiki Smith a Louise Bourgeois. Pět významných představitelek současného umění spojuje podle Nedomy ženská senzibilita, intuice a empatie.

Mančuška a okultista Delville v GHMP

Galerie hlavního města Prahy uspořádá v Městské knihovně první retrospektivu Jána Mančušky, laureáta Chalupeckého ceny, který zemřel před pěti lety ve věku 39 let.

Historik umění Otto Urban pro Dům U Kamenného zvonu připravuje výstavu Jeana Delvilla (1867 až 1953), belgického symbolistního malíře, spisovatele a okultisty.

Olomoucké Muzeum moderního umění připravuje výstavu, která chce ozřejmit anthroposofické umění ve střední Evropě, tedy ukázat, že významní anthroposofičtí tvůrci byli zastoupeni i v českých zemích a v Polsku. Koncepce výstavy představí architektonické modely, design, umělecké řemeslo, sochařství, grafiku a malířství, stejně jako oblečení, hračky i hudební nástroje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy