reklama
 
 

Černý čtverec pro Osobnost roku dostane Zbyněk Baladrán

21. 1. 2015 15:47
Výtvarník Zbyněk Baladrán získal cenu za nejvýznamnější umělecký počin roku 2014.

Praha - Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2014 získal jednačtyřicetiletý Zbyněk Baladrán. Porota jej ocenila za sérii menších výstav v Česku i zahraničí. Baladrán je jednou z nejvýraznějších postav současné české výtvarné scény.

V první desítce umělců se letos objevili ještě Avděj Ter-Oganjan, Michal Kalhous, Krištof Kintera, Milan Grygar, Václav Girsa, Marek Meduna, Vratislav Karel Novák (in memoriam), Petr Kvíčala a Lenka Vítková.

"Baladránovy instalace a videoeseje jsou na jedné straně vizuálně neokázalé, na druhé velice promyšlené a precizně komponované. Pokud si divák k jeho dílům nalezne cestu, otevře se mu myšlenkově bohatý svět plný nečekaných vazeb a asociací a zneklidňujících otázek o naší současnosti," charakterizuje Baladránovo dílo Silvie Šeborová, šéfredaktorka portálu Artalk.cz, který spolu s časopisem Art&Antiques a Galerií výtvarného umění v Chebu udílení ceny organizuje.

Zbyněk Baladrán měl v loňském roce samostatné výstavy v Mnichově, francouzském Delme i Praze. Vedle toho byl jedním z kurátorů skupinové výstavy Zpráva o výstavbě vesmírného modulu v newyorském New Museum. Jako architekt expozice se podílel i na řadě muzejních výstav - od přehlídky Zbyňka Sekala v Západočeské galerii v Plzni přes výstavu Josef Váchal: Magie hledání v Galerii hlavního města Prahy až po aktuální výstavu Brněnský Devětsil v Moravské galerii v Brně. Baladrán je členem sdružení Tranzitdisplay a zastupuje ho pražská galerie Hunt Kastner.

Vítěze vybírá desetičlenná porota, v níž zasedli kurátoři a teoretici umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Ostravě, Zlíně, Brně, Ústí nad Labem nebo Českých Budějovicích. "V posledních letech pozorujeme, že porotci si příliš nevšímají velkých přehledových výstav a spíše hledají akce, které jsou v nějakém smyslu inovativní," říká šéfredaktor Art&Antiques Jan Skřivánek.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát, ten letošní tak bude dílem Dominika Langa. "Černý čtverec je narážkou na slavný Malevičův obraz, který je jednou z ikon moderního umění. Stejně tak ale může jít jen o kus mechanicky natřeného plátna nebo papíru," říká zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. "Tento rozpor se k ceně hodí, protože si nechceme hrát na Oscary a tvářit se příliš vážně."

autoři: ČTK, Kultura | 21. 1. 2015 15:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama