Jan Pfeiffer ukryl sílu do Futury

juk
4. 12. 2014 8:09
Smíchovská galerie Futura hostí novou výstavu třicetiletého výtvarníka Jana Pfeiffera s názvem Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla. | Foto: Galerie Futura

Praha - Jedno ze svých klíčových témat, vztahy člověka a prostředí, Jan Pfeiffer rozpracovává v jediné místnosti Galerie Futura. Formálně si pomáhá architektonickými prvky a bílou barvou, díky nimž je jeho instalace vizuálně přitažlivá a zároveň působivá.

Pfeiffer ve svých projektech využívá symboliky, prostřednictvím které staví před diváky otázky navazující na jejich vlastní zkušenosti. Ústředním archetypálním prvkem aktuální instalace Skrytá síla jsou ležící postava, na loktu vzpřímená a svírající tyč, a nedotažené architektonické linie.

„Arkáda, schody ani brána nikam nevedou, jako fragmenty odkazují k neviděnému jeho absencí,“ vysvětluje kurátor Michal Novotný. „Harmonie čistých bílých tvarů a forem pak narušuje přítomnost spícího.“

Jan Pfeiffer: Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla. | Foto: Galerie Futura

Vztahem individuálních zkušeností a prostoru, který je nám daný, se autor zabývá dlouhodobě. V umění uplatňuje princip pozorování a výzkumu a dochází tak k závěrům zasahujícím do sociologie nebo psychologie.

Před třemi lety například v projektu Zkratky zkoumal vliv totalitních režimů na mimoděčné projevy lidského chování. Zaujaly ho zkratky, které vytvářejí chodci mimo označené cesty, a pomocí satelitních snímků je vyhledával v různých částech světa. Zjistil, že lidé si tímto způsobem zkracují cestu častěji v zemích, kde dříve vládla totalitní ideologie, zatímco v zavedených demokraciích zkratek není tolik třeba.

Jan Pfeiffer pracuje s různými médii, „tradiční“ techniky propojuje s počítačovými animacemi či zvukem.

Jan Pfeiffer: Skrytá síla. Galerie Futura, Holečkova 49, Praha 5. Kurátor: Michal Novotný. Trvá do 4. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy