Jan Pfeiffer ukryl sílu do Futury

juk
4. 12. 2014 8:09
Smíchovská galerie Futura hostí novou výstavu třicetiletého výtvarníka Jana Pfeiffera s názvem Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla. | Foto: Galerie Futura

Praha - Jedno ze svých klíčových témat, vztahy člověka a prostředí, Jan Pfeiffer rozpracovává v jediné místnosti Galerie Futura. Formálně si pomáhá architektonickými prvky a bílou barvou, díky nimž je jeho instalace vizuálně přitažlivá a zároveň působivá.

Pfeiffer ve svých projektech využívá symboliky, prostřednictvím které staví před diváky otázky navazující na jejich vlastní zkušenosti. Ústředním archetypálním prvkem aktuální instalace Skrytá síla jsou ležící postava, na loktu vzpřímená a svírající tyč, a nedotažené architektonické linie.

„Arkáda, schody ani brána nikam nevedou, jako fragmenty odkazují k neviděnému jeho absencí,“ vysvětluje kurátor Michal Novotný. „Harmonie čistých bílých tvarů a forem pak narušuje přítomnost spícího.“

Jan Pfeiffer: Skrytá síla.
Jan Pfeiffer: Skrytá síla. | Foto: Galerie Futura

Vztahem individuálních zkušeností a prostoru, který je nám daný, se autor zabývá dlouhodobě. V umění uplatňuje princip pozorování a výzkumu a dochází tak k závěrům zasahujícím do sociologie nebo psychologie.

Před třemi lety například v projektu Zkratky zkoumal vliv totalitních režimů na mimoděčné projevy lidského chování. Zaujaly ho zkratky, které vytvářejí chodci mimo označené cesty, a pomocí satelitních snímků je vyhledával v různých částech světa. Zjistil, že lidé si tímto způsobem zkracují cestu častěji v zemích, kde dříve vládla totalitní ideologie, zatímco v zavedených demokraciích zkratek není tolik třeba.

Jan Pfeiffer pracuje s různými médii, „tradiční“ techniky propojuje s počítačovými animacemi či zvukem.

Jan Pfeiffer: Skrytá síla. Galerie Futura, Holečkova 49, Praha 5. Kurátor: Michal Novotný. Trvá do 4. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy