Osobností roku na výtvarné scéně se stal Josef Bolf

Kultura Kultura
25. 1. 2011 17:43
Autora brutálně melancholických obrazů uvidí Berlín
Fence
Fence | Foto: Josef Bolf

Praha- Malíř Josef Bolf se stal laureátem ceny Osobnost roku 2010, která se ohlíží za nejzajímavějšími výtvarnými projekty. Trofej vznikla v roce 2002 při Galerii Klatovy/Klenová, od letoška ji společně pořádají měsíčník o umění Art & Antiques, internetový časopis artalk.cz a galerie GAVU Cheb.

Vítěze vybrala desetičlenná porota složená z historiků umění, kurátorů a novinářů. Současně se hlasovalo ve čtenářské anketě, kde rovněž zvítězil Bolf.  Smyslem ceny není podle pořadatelů autoritativně určit, který z českých umělců je ten nejvýznamnější, ale připomenout, co zajímavého se na zdejší výtvarné scéně v minulém roce odehrálo.

Bolf byl oceněn hned za několik loňských aktivit: za výstavu v galerii Na shledanou ve Volyni, výstavu Osobní dispozice v galerii Hunt Kastner Artworks, účast na výstavě Decadence Now!, výstavu Ještě místo - pustá zem v Západočeské galerii v Plzni a mozaiku pro Jurkovičovu vilu v Brně.

Bolf se právě od tohoto pátku představí Berlíňanům. Výstavu jeho obrazů pořádá do 26. března Galerie Jiřího Švestky.

Přestože je Bolf hlavně považován za malíře brutálně melancholických obrazů, překračuje médium malby i směrem k loutkovému filmu, porcelánovým sochám nebo zvukovým instalacím. Jeho díla zasahují svoji krutostí a útočí spíš na zasuté vzpomínky a skryté emoce, než aby provokovala dešifrováním konceptuálních otázek.

Mezi nominovanými byli dále například Dominik Lang za účast na Bienále Zvon a na výstavě Moravské galerie Brno s názvem ...a nezapomeňte na květiny a za architektonické řešení expozice 100 let Domu umění brněnské Galerie G99.

Dalšími nominovanými byly Adriena Šimotová za instalaci v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora a za výstavu Ruce v Památníku Leoše Janáčka v Brně a Jitka Válová za výstavu v Topičově salonu v Praze a expozici Lité kresby v galerii VŠUP. Navrženi byli i Tomáš Vaněk, Viktor Pivovarov, Zbyněk Baladrán, Krištof Kintera nebo Zdeněk Sýkora.

Čtěte také:
Bolf zpřítomňuje něco, co nasáklo minulostí či smrtí
Bolf vystavuje vzpomínky na věci, které se nestaly

V porotě zasedli mimo jiné zakladatel ceny a ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer, kurátorky Marie Klimešová a Lenka Lindaurová nebo šéfredaktor A&A Jan Skřivánek. Cenu v předešlých ročnících získali Jan Merta (2009), skupina Rafani (2008), Jiří Kovanda (2007) či Pavel Brázda (2006).

 

Právě se děje

před 37 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy