Glosa: Blíží se konec provinčnosti Národní galerie?

Lenka Lindaurová
8. 12. 2014 16:34
Budoucnost Národní galerie spočívá na schopnosti přesvědčit vládu, že musí přední kulturní instituci podržet a zasadit se o to, aby se z ní opět stala prestižní záležitost.
Veletržní palác: jedna z největších přítěží i předností Národní galerie.
Veletržní palác: jedna z největších přítěží i předností Národní galerie. | Foto: Profimedia

Glosa - Neexistuje větší názorové rozrůznění než v uměleckých oborech, kde se pracuje s hodnotami obtížně měřitelnými. Dokonce ale i v organizování a strukturování mechanismů, jak tento obor provozovat a komunikovat, se většina zasvěcených napříč generacemi neshodne.

Komunita kolem výtvarného umění, které je naší společností vnímáno se značnými předsudky, si svou rozpolceností často podřezává vlastní větev a o vzájemné podpoře se dá mluvit jen v kroužcích, jež se potřebují. Tyto konfliktní projevy a bojůvky laickou veřejnost jen utvrzují v názoru, že jde o nekompetentní „partu“ produkující víceméně nepotřebné záležitosti. Kdo pak zahraje nejlépe na populistickou strunu, ten je ochotně vyslyšen.

Reaguji na situaci v Národní galerii v Praze, kde se tři odvolaní ředitelé sbírek s pomocí odborů snaží veřejnost přesvědčit, že se vrací jakési staré časy bezmoci. Opak je pravdou: s novým vedením instituce (nástup generálního ředitele Jiřího Fajta se snažili komplikovat právě zastánci starých pořádků včetně dlouholetého ředitele a likvidátora dobré pověsti Národní galerie Milana Knížáka a pozdějšího pověřeného ředitele a Knížákova věrného zastánce Víta Vlnase) bylo zřejmé, že bez zásadních a rozsáhlých změn se nestane adekvátním a seriózním partnerem ve světovém galerijním kontextu.

Podle Jiřího Fajta je nutným prvním krokem skutečných změn v Národní galerii organizační změna, která se začne realizovat v okamžiku, kdy ministerstvo kultury odsouhlasí novou koncepci, kterou Fajt nedávno odevzdal – to by se mělo stát brzy na začátku roku 2015. Nedávné odvolání tří ředitelů je pouze personální změnou v managementu, na kterou má ředitel svrchované právo.

Vít Vlnas, ředitel sbírky starého umění, a Helena Musilová, ředitelka sbírky moderního a současného umění, byli odvoláni z funkce a bylo jim navrhnuto ukončení pracovního poměru dohodou. Ředitelka sbírky 19. století, Šárka Leubnerová, byla odvolána v důsledku kárného opatření a bylo jí nabídnuto místo kurátorky. Rozhodla se však odejít úplně. Vlnas s Musilovou se k ukončení pracovního poměru nevyjádřili a místo toho postoupili médiím dopis všech tří odvolaných, který má neodbornou veřejnost dojímat formulacemi o odvolání před Vánocemi, uprostřed úspěšných projektů, aniž by byla vyhlášena nová výběrová řízení na tyto pozice a že rozhodnutí nebylo konzultováno s odbornou veřejností.

Přitom odborné obci je zřejmé, že právě taková rozhodnutí se dala očekávat - bez personálních změn by se těžko provedly i změny další. Už nová postava šéfkurátora Adama H. Budaka v Národní galerii ukázala, za jak krátkou dobu mohou jednotlivé osobnosti udělat pro zdejší scénu mnohé – Budakovi se podařilo změnit negativní vnímání „interní“ situace na pozitivní očekávání a propojit různé znesvářené kroužky insiderů.

Opravdu zásadní změny závisejí také především na navýšení dosud značně podfinancovaného rozpočtu Národní galerie, který se nyní projednává v Parlamentu. Pokud se má najít nová náplň instituce, musí se profesionalizovat všechny její složky, provést restrukturalizaci a přivést celé týmy odborníků i nadšenců, kteří s ní v minulosti nechtěli mít nic společného právě proto, že byla ve stavu rezignace na své zásadní cíle a úkoly.

Budoucnost galerie tedy nespočívá na nové atmosféře, kterou sem přivedl Jiří Fajt (či Adam Budak), ale na jeho schopnosti přesvědčit vládu, potažmo stát, že musí přední kulturní instituci podržet a zasadit se o to, aby se z ní opět stala prestižní záležitost a významný signál do světa. Máme zajímavé sbírky, uznávané umělce, ale naše vlastní prezentace je zoufale provinční.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy