O prestižní kavárenskou cenu usiluje pětice britských autorů

Kultura Kultura
6. 1. 2015 14:30
Nejlepším debutem je podle porotců Costa Book Award novela o stařence a broskvových kompotech, nejčtivější dětskou knihou zase příběhy ze západní fronty.
Ali Smith.
Ali Smith. | Foto: scotsman.com

Londýn - Britská síť kaváren Costa Coffee ocenila celkem pět nejlepších knih britských či irských autorů vydaných v loňském roce. Costa Book Award je od roku 2006 pokračovatelem Whitbreadovy ceny a je jedním z nejprestižnějších literárních ocenění na britských ostrovech.

Skotská autorka Ali Smith získala ocenění v kategorii román za knihu How to be Both, která se letos ocitla také v užší nominaci na Man Bookerovu cenu. Šestý román Smithové má dva různé začátky - jeden v 15. století, druhý v současnosti. Jak tedy kniha začne, záleží na tom, jakou její kopii si čtenář pořídí. Porotci ocenili snahu Smithové o originální narativní pojetí a "dokonalý klid a odvahu", se kterou je uskutečnila.

Výhru pět tisíc liber (175 tisíc korun) za nejlepší knižní debut si odnesla Britka Emma Healey, autorka novely Elizabeth is Missing, příběhu o jednaosmdesátileté stařence Maud trpící demencí a skupující broskvové kompoty.

Maud stále zapomíná. Zapomíná, pro co šla do obchodu, a tak se jí doma množí broskvové kompoty, zapomene vypít čerstvě uvařený čaj a svoji dceru považuje za cizinku. Maud si ale je jistá, že její dlouholetá kamarádka Elizabeth zmizela, a začíná ji hledat.

Healey napsala první řádky své knihy před sedmi lety. "Vyprávím o své babičce, která stejně jako Maud trpí demencí. První příhody jsem sepisovala už v patnácti, tehdy jsem se snažila pochopit, co se s babičkou děje," vysvětlila autorka.

Sami čtenáři britského deníku The Guardian zvolili titul Elizabeth is Missing jako jednu z deseti nejlepších knih uplynulého roku. "Je to vynikající debut. Chytil nás hned na první stránce a už nás nepustil, nemůžete prostě přestat číst. Haeley je neobvyklou spisovatelkou a skvěle dokáže vystavět atmosféru. Je to neobyčejná kniha," zní zdůvodnění porotců.

Velkou pozornost si v letošním výběru získala sbírka básní Jonathana Edwarda My Family and Other Superhereos. Básně o Sophii Loren, jeptiškách jezdících na kolech nebo o neposlušném hrochovi jsou často až surrealistické. Edwardovou inspirací jsou i jeho žákyně na dívčí škole v Monmouthu, kde už deset let učí.

"Už roky jsme se nesetkali s tak zábavnou a vtipnou poezií. Edwardovy básně jsou brilantní a plné radosti a dojetí. Oslavujme jej," říkají porotci o vítězi kategorie poezie.

Cenu za nejčtivější dětskou knížku získala spisovatelka Kate Saunders za dílo Five Children on the Western Front protkané motivy lásky, rodiny a přátelství na pozadí první světové války, které je volným pokračováním knihy Edit Nesbitové Pět dětí a skřítek z roku 1902.

Cenu za životopisné dílo si odnesla Helen Macdonald za knihu H is for Hawk.

Vítězové všech pěti kategorií získávají pět tisíc liber (175 tisíc korun) a utkají se ještě o titul Nejlepší kniha roku a výhru 30 tisíc liber (milion korun). Vítěz bude znám 27. ledna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy