Booker Prize

Kvůli vydání Obamových pamětí bude Bookerova cena udělena později

Bookerova cena bude udělena o dva dny později. Pořadatelé slavného anglického knižního ocenění, které mohou získat i Američané, odsunuli slavnostní ceremoniál ze 17. na 19. listopadu. Důvodem je to, že v původně plánovaný den zároveň vychází paměti bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nazvané Země zaslíbená. Ty by v médiích zastínily laureáta ceny, píše deník New York Times.

"Přišlo nám nešťastné, že by dvě nejočekávanější literární události podzimu, to znamená udělení Bookerovy ceny a vydání Obamových pamětí, připadlo na stejný den," vysvětluje Gaby Woodová, šéfka nadace, jež Bookerovu cenu udílí. Podle New York Times pořadatelé ceny hned tak někomu neustoupí, což jen svědčí o tom, nakolik jsou Obamovy paměti očekávané. Vyjdou v nákladu tří milionů kusů.

Zemi zaslíbenou od Baracka Obamy v překladu Martina Svobody vydá nakladatelství Argo na podzim 2021.

Zdroj: New York Times

Ve finále Bookerovy ceny jsou čtyři debuty, Mantelová nikoli

Mezi šestici finalistů prestižní knižní Bookerovy ceny se probojovaly čtyři prvotiny, ale nikoli favorizované romány zavedených autorů Hilary Mantelové, Anne Tylerové či Columa McCanna.

Mantelová se v červenci dostala do širšího výběru se závěrečným dílem trilogie o Thomasi Cromwellovi, za oba předchozí díly Bookerovu cenu získala. "Je to skvělý román, o tom není sporu, ale prostě tu byly lepší," cituje BBC jednoho z členů poroty Leeho Childa.

Díla šesti finalistů jsou tematicky rozkročená, vyprávějí o změnách klimatu, těžkostech života v Zimbabwe, demenci nebo vojačkách v Etiopii 30. let minulého století. Ani jeden z finalistů navíc nežije v Británii. Debutant Douglas Stuart sice pochází ze Skotska, ale trvale přesídlil do Spojených států. Avni Doshiová se naopak v USA narodila a nyní žije v Indii.

Ve výběru je dále etiopsko-americká autorka Maaza Mengisteová či oceňovaná zimbabwská spisovatelka Tsitsi Dangarembgaová. Šestici doplňuje Američanka Diane Cooková s románem The New Wilderness (Nová divočina) o útěku do posledního neposkvrněného kousku přírody a její krajan Brandon Taylor s příběhem z univerzitního prostředí Real Life (Skutečný život).

Vítěz bude znám 17. listopadu.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní Man Bookerova cena bude udělena později, knihy se neprodávají

Mezinárodní Man Bookerova cena bude udělena později než v původně zamýšleném termínu 19. května. Kvůli epidemii koronaviru a zavřeným knihkupectvím po celém světě cena momentálně nemá obvyklý dopad na prodeje. Z šesti nominovaných autorů jen Japonka Yōko Ogawa prodala víc než 5000 výtisků svého románu The Memory Police. Tří knih se od vyhlášení nominací na prestižní ocenění prodalo dokonce méně než 1000 výtisků, napsal britský deník Guardian. Vydavatelé tak požádali pořádající Booker Prize Foundation, aby oznámení vítěze odložila "na dobu, kdy knihkupci mohou z ceny co nejvíc těžit a čtenáři se snadno dostanou k nominovaným knihám", vysvětlila Daniela Petracco z newyorského nakladatelství Europa Editions.

Zdroj: Guardian
Pokračovat