Kavárny překvapily. Cenu Costa získal debutant Nathan Filer

ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 1. 2014 8:55
Favoritkou přestižního literárního klání byla Kate Atkinson, která už získala cenu Costa za román Life after Life.
Nathan Filer vyhrál cenu Costa za rok 2013.
Nathan Filer vyhrál cenu Costa za rok 2013. | Foto: Profimédia

Londýn - Prestižní britskou literární cenu Costa získal debutují romanopisec a bývalý ošetřovatel v psychiatrické léčebně Nathan Filer za román The Shock of the Fall (Šok z pádu). Oznámila to dnes porota ceny, která vítěze vybírala z pěti finalistů.

Cena Costa se tradičně vybírá mezi vítězi pěti kategorií - nejlepší román, debut, kniha poezie, životopis a kniha pro děti. Letos byla favoritkou bookmakerů na hlavní ocenění Kate Atkinson, která dostala před třemi týdny cenu Costa za román Life after Life (Život po životě). Filer vyhrál v kategorii nejlepší debut.

Jeho první román líčí příběh schizofrenického mladíka, který zápasí s pocitem viny. "Tato kniha ve velmi dobré konkurenci vybočovala," uvedla předsedkyně poroty Rose Tremainová. "Hlas, který si autor vybral pro vyprávění svého příběhu, dokonale odpovídá námětu. Kniha je mimořádně jímavá, aniž by byla sentimentální," dodala.

Dvaatřicetiletý Filer nyní učí na univerzitě v Bathu. Je kvalifikovaným ošetřovatelem a několik let pracoval v psychiatrické léčebně v Bristolu.

Rozhodnutím poroty byl tak překvapen, že si ani nepřipravil děkovací řeč. S cenou dostal také šek na 30 tisíc liber (asi milion korun).

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. Je to jediná cena, o kterou se mohou ucházet jen autoři, kteří žijí v Británii a v Irsku.

Loni se celkovou vítězkou ceny Costa stala Hilary Mantel díky svému historickému románu Předveďte mrtvé.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy