Detektivky J. K. Rowlingové ožijí v seriálu britské BBC

Kultura Kultura
11. 12. 2014 13:16
Příběhy s Cormoranem Strikem budou námětem nového seriálu BBC, televizní adaptace románu Prázdné místo bude mít premiéru v únoru příštího roku.
J.K. Rowlingová po sérii o Harry Potterovi rozvíjí sérii detektivek s Cormoranem Strikem.
J.K. Rowlingová po sérii o Harry Potterovi rozvíjí sérii detektivek s Cormoranem Strikem. | Foto: Profimédia

Praha - Detektivky, které J.K. Rowlingová napsala pod pseudonymem Robert Galbraith, převede na obrazovky britská televizní stanice BBC.

Volání kukačky, první detektivka s Cormoranem Strikem od autorky ságy o Harry Potterovi, se stalo světovým bestsellerem po odhalení totožnosti známé spisovatelky poté, co se s tímto faktem své známé svěřil jeden z advokátů Rowlingové. Informace se pak dostala k nedělníku The Sunday Times, který ji loni v červenci zveřejnil.

Volání kukačky prezentované jako dílo debutujícího autora si už předtím sice vysloužilo dobré kritiky, ale nestalo se bestsellerem. Jakmile se prozradilo, že skutečným autorem je Rowlingová, dostalo se do čela žebříčku nejprodávanějších knih.

A Rowlingová pak samozřejmě uspěla i podruhé s titulem The Silkworm (česky vyjde jako Hedvábník v nakladatelství Plus na začátku roku 2015). Obě díla se nyní stanou námětem seriálu, který natočí BBC1.

Britská televize informovala, že se Rowlingová bude na projektu podílet, ovšem o délce a počtu epizod ještě není rozhodnuto.

Autorka prohlásila, že její plány týkající se tvorby pod pseudonymem Galbraith jsou "časově neohraničené" a detektivních románů bude víc než oněch sedm knih o Harry Potterovi, jež napsala. "Je to zatím dost otevřené. Opravdu stále miluju psaní," řekla Rowlingová. "Další kniha bude ale docela jiná. Čtenáři se dozvědí trochu víc o tom, co se děje s lidmi poté, co opustí armádu," dodala spisovatelka letos v létě.

"Považujeme za skvělý tah přinášet na BBC televizní adaptace nejnovějších knih J. K. Rowlingové. Detektiv Cormoran Strike je postava s mimořádně propracovaným charakterem, takže lze čekat, že televizní dramata o něm zaujmou diváky po celém světě," řekl ředitel BBC Danny Cohen.

Sérii natočí nezávislá producentská firma Bronte Film, která už s Rowlingovou spolupracovala na adaptaci románu Prázdné místo, jež vznikla v koprodukci BBC a HBO a bude mít premiéru v únoru příštího roku. V hlavních rolích se představí Michael Gambon, Keeley Hawes, Rory Kinnear a Julia McKenzie.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy