Toni Erdmann, mimozemšťané i černobílá Hepnarová. Tohle jsou nejlepší filmy roku

Martin Svoboda Jan Gregor Martin Svoboda, Martin Bubrín, Jan Gregor
27. 12. 2016 11:21
Recenzenti Aktuálně.cz vybrali nejlepší zahraniční a české filmy roku 2016. Kritiky nejvíce zaujal německý snímek Toni Erdmann, americké sci-fi Příchozí, černobílá Olga Hepnarová a experimentální drama Nikdy nejsme sami.
Lenka Vlasáková a Zdeněk Godla ve filmu Nikdy nejsme sami.
Lenka Vlasáková a Zdeněk Godla ve filmu Nikdy nejsme sami. | Foto: Falcon

Nejlepší české filmy roku podle Jana Gregora

1. Nikdy nejsme sami

Kdo by to byl řekl, že se z Petra Václava stane český Todd Solondz. Jeho misantropická černočerná komedie zalidněná beznadějně frustrovanými hrdiny dokáže pěkně frustrovat i samotného diváka. Tohle už je trochu moc, napadne člověka nejednou.

Jenže některé scény nejdou vyhnat z hlavy a je docela možné, že tenhle film za pár let oceníme coby přesné, byť kruté svědectví o naší současnosti. Třeba se takový bachař, slušnočech v podání Miroslava Hanuše, stane podobně ikonickou figurou jako Bohuš z Dědictví Věry Chytilové, které v době vzniku taky málokdo docenil.

2. Já, Olga Hepnarová

Z každého políčka snímku debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy sálá sympatické tvůrčí sebevědomí. Je z něj znát poučenost současnými filmovými trendy a byl evidentně natočený bez diváckých úliteb a tvůrčích kompromisů.

Je to vyprávění strohé a chladné, ale jak jinak se dostat pod kůži neslavné hrdinky, postupně přetrhávající své vazby se světem. Michalina Olszanska je skvělá coby Olga, fantastická je i kamera Adama Sikory a výprava perfektně evokující ubíjející normalizační deku.

3. Rodinný film

Čtyři v rodině a pes. V ironicky pojmenovaném Rodinném filmu zajímá režiséra Olma Omerzua stejně jako v debutu Příliš dlouhá noc hlavně intimní vztahová drobnokresba, tentokrát ale přišel s ambicióznějším projektem s metaforickým přesahem.

Děj filmu je příjemně nepředvídatelný, a to hlavně díky tomu, že Omerzu nepodřizuje postavy scenáristickému konstruktu, ale nechává je volně dýchat a přizpůsobuje situace jim a ne naopak. To v českém filmu není samozřejmé.

4. FC Roma

Pod medailovými příčkami zůstala řada zajímavých dokumentů. Dobrého a v mnohém kontrastního společníka do dvojprogramu s výše zmíněnou Václavovou hyperbolickou satirou ze severních Čech by mohl tvořit dokument Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara FC Roma.

Dokument o „cigánském“ fotbalovém mužstvu, s nímž odmítají hrát gádžovští soupeři, obsahuje podobné množství vtipných hlášek jako Bojarův předchozí počin Dva nula. Zprofanované téma vztahu bílé majority s romskou menšinou pojímá věcně, bez moralizování a tendenčnosti.

5. Normální autistický film

Mít Aspergera je normální. Miroslav Janek o tom natočil docela normální, ale moc povedený a empatický film.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: ČTK
Další zprávy