Toni Erdmann, mimozemšťané i černobílá Hepnarová. Tohle jsou nejlepší filmy roku

Martin Svoboda Jan Gregor Martin Svoboda, Martin Bubrín, Jan Gregor
27. 12. 2016 11:21
Recenzenti Aktuálně.cz vybrali nejlepší zahraniční a české filmy roku 2016. Kritiky nejvíce zaujal německý snímek Toni Erdmann, americké sci-fi Příchozí, černobílá Olga Hepnarová a experimentální drama Nikdy nejsme sami.
Foto: Paramount Pictures

Nejlepší zahraniční filmy roku podle Jana Gregora

1. Příchozí

Chápu ty, na které působí celá tahle story o mimozemské invazi a (ne)spolupráci mezi národy trochu naivně a béčkově. Ale sugestivní režie Denise Villeneuvea a precizně vystavěný scénář Erica Heisserera dělá z téhle sci-fi podívanou, která mě letos emotivně zasáhla nejvíc. Plusové body navíc za silnou ženskou hrdinku a nejlepší twist od Šestého smyslu.

2. Toni Erdmann

Tenhle hipík s podivnou parukou a zubní protézou právem nechybí téměř v žádném seznamu nejlepších filmů roku. Toni Erdmann je skoro tříhodinová německá komedie, která nenechá člověka vydechnout. Dobře, že Maren Ade nepodlehla svodům svůj opus magnum zkrátit. Díky celé plejádě sociologicky přesných postřehů nejde jen o intimní příběh otce a dcery, ale o velký společenský filmový román o době, v níž žijeme.

3. Požár na moři

Gianfranco Rosi je originál. Jeho poetika v sobě mísí prvky filmové eseje a dokumentu na pomezí hraného filmu. Požár na moři je to nejpronikavější, co zatím kdo kdy natočil o současné uprchlické krizi. Na ostrově Lampedusa, který je symbolem migrační vlny, existují dva světy, které se neprotínají. Syrově strohé záběry ze záchranných prací na bárkách se zuboženými utečenci kontrastují s banálními, často humornými výjevy ze života dvanáctiletého chlapce. Rosi nesoudí, nekomentuje a přesto vás nenechá chladným. Brilantní a stylisticky jedinečná filmařina.

4. Boj

Řekli byste, že mix válečného a soudního dramatu může být těžko něčím víc než snůškou klišé? Režisér Tobias Lindholm vás vyvede z omylu. Příběh o důstojníkovi, který je odvolán z mise v Afghánistánu a musí se doma zpovídat z údajných válečných zločinů, vás naplní celou snůškou pocitů. Těžko říci, jestli jsou drásavější sugestivní scény z bojiště nebo ze soudní síně. Ale tahle moralitka s ambivalentním vyzněním patří mezi to nejlepší, co v posledních letech vzešlo z kvalitní skandinávské líhně.

5. Naše malá sestra

Malý filmový skvost plný empatie. Poklidná zenová báseň o všedních věcech. Cokoli dalšího psát o jednom z nejlepších filmů japonského mistra Harokazua Koreedy by tu křehkou krásu jen rozmělnilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy