Berlinale zahájí Juliette Binoche v mrazivém Grónsku

Reuters Kultura ČTK Reuters, Kultura, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2015 16:23
Pětašedesátý ročník Berlinale zahájí 5. února snímek režisérky Isabel Coixet Nobody Wants Night s Juliette Binoche v hlavní roli.
Juliette Binoche na Berlinale uvádí snímek Nobody Wants Night, který je letos zahajovacím filmem prestižní přehlídky.
Juliette Binoche na Berlinale uvádí snímek Nobody Wants Night, který je letos zahajovacím filmem prestižní přehlídky. | Foto: Reuters

Berlín - Pětašedesátý ročník prestižního filmového festivalu Berlinale zahájí ve čtvrtek světová premiéra snímku Nobody Wants Night, v němž se představí v hlavní roli Juliette Binoche, společně s Rinko Kikuči a Gabrielem Byrnem.

Španělská režisérka Isabel Coixet natočila historické drama Nobody Wants Night v Grónsku, kde se příběh několika odvážných žen a ambiciózních mužů odehrává v roce 1908. Snímek je jedním ze třiadvaceti, které se letos v soutěži Berlinale utkají o Zlaté medvědy.

"Jsem rád, že Berlinale otevře právě snímek Isabel Coixet, který je působivě natočeným portrétem dvou žen, které čelí extrémním okolnostem," řekl ředitel Berlinale Dieter Kosslick.

Isabel Coixet bude v Berlíně soutěžit už posedmé, když za Umírající zvíře z roku 2008 a Můj život bez mne z roku 2003 získala Zlatého i Stříbrného medvěda.

Také Juliette Binoche bývá vcelku častým hostem v německé metropoli, Stříbrného medvěda za hlavní roli ve filmu Anglický pacient si odvezla v roce 1997 a pozdějí za ni získala i Oscara.

Pětašedesátý ročník jedné ze tří nejvýznamnějších filmových přehlídek v Evropě nabídne od 5. do 15. února 400 filmů ze 72 zemí a zastoupení má letos i Česko díky koprodukčnímu podílu na rumunském filmu Aferim!. Dva české filmy se představí také v nesoutěžní části festivalu.

Organizátoři předpokládají, že na téměř tisíc projekcí dorazí stejně jako v loňském roce kolem půl milionu filmových fanoušků. Stejně jako každý rok se očekává, že mnoho Berlíňanů dorazí už na slavnostní zahájení festivalu, aby mohli na červeném koberci sledovat přicházející hvězdy, mezi nimiž budou například Christian Bale, Cate Blanchett nebo Natalie Portman.

Po loňském roce, kdy soutěži dominovala čínská kinematografie, se těžiště hlavní části Berlinale přesunulo k evropským filmům. Celkem se jich o festivalové ceny uchází jedenáct z devatenácti snímků v oficiální soutěži, z toho tři ze střední a východní Evropy, která loni na Berlinale neměla zastoupení vůbec.

Berlinale vynikalo v minulosti pečlivým výběrem děl, která řeší politické problémy, v posledních letech ovšem čelí kritice za to, že na červený koberec pouští čím dál víc hollywoodských hvězd, které se zmíněnou tradicí nemají vůbec nic společného.

"Sloužili jsme jako spojka mezi východním a západním Německem. Dlouhou dobu to bylo to nejdůležitější. Jako východní Němec jste mohl přijet s východoněmeckými penězi a navštívit západoberlínské Berlinale," vzpomínal Kosslick vloni pro filmový server Indiewire. "V Německu šlo o ojedinělou záležitost. Měli jsme plakáty, které naschvál směřovaly na východní část Berlína," doplnil.

I letos příklonu k mainstreamu odpovídá světová premiéra očekávané adaptace erotického bestselleru Padesát odstínů šedi. Jeho jediné promítání v rámci festivalu se uskuteční 11. února a zúčastní se ho režisérka Sam Taylor-Johnson, autorka knižní předlohy E.L. James i představitelé hlavních rolí Dakota Johnson a Jamie Dornan.

Shakespearovský herec a v poslední době i režisér hollywoodských blockbusterů Kenneth Branagh přiveze do Berlína také mimo soutěž svou verzi Popelky.

V soutěži své novinky uvedou režisérské legendy jako Terrence Malick či Peter Greenaway i o generaci mladší, ale už neméně významnými tvůrci, kterými jsou Andreas Dressen či Andrew Haigh. O medvědy budou ale soutěžit i Werner Herzog, Benoit Jacquot či Jafar Panahi, filmař vězněný iránským režimem.

Předsedou poroty je letos režisér Darren Aronofsky (Černá labuť, Noe, Fontána, Requiem za sen). O vítězných filmech bude kromě něj rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautou, německý herec Daniel Brühl nebo americký producent a autor seriálu Mad Men Matthew Weiner.

Česko má kromě koprodukčního podílu na snímku Aferim! zastoupení ještě v nesoutěžních sekcích festivalu. V sekci Panorama se představí dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

Česká kinematografie bude také tradičně zastoupena na Evropském filmovém trhu, který je doprovodnou akcí Berlinale určenou především producentům. Stejně jako loni bude mít Česko společný stánek se Slovenskem a Slovinskem a kromě českých filmů v nesoutěžním programu Berlinale bude promítat mimo jiné i snímky Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové nebo Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy