Berlinale 2014: Snowpiercer dokonale rozmetal Gravitaci

Šimon Šafránek, Berlín
8. 2. 2014 13:32
Tilda Swinton září na festivalu Berlinale v korejské sci-fi Snowpiercer, která akcentuje jedno z témat Berlinale: globální oteplování.
Tilda Swinton ve filmu Snowpiercer.
Tilda Swinton ve filmu Snowpiercer. | Foto: Berlinale

Berlín (od našeho zpravodaje) - Všichni jsme do Berlína přivezli svetry a rukavice, ale přes den teplota šplhá k deseti stupňům. Je to jeden z mála příznivých aspektů globálního oteplování. Ty ostatní připomnělo hned zkraje několik filmů ve vedlejších sekcích Berlinale.

Podívejte se na ukázku ze sci-fi Nuoc 2030.
Podívejte se na ukázku ze sci-fi Nuoc 2030. | Video: Berlinale

V historicky první vietnamské sci-fi Nuoc 2030 zaplavil moře nížiny, přitom v něm zároveň ubývá ryb. Genetičtí inženýři proto zkoumají, jak pěstovat zeleninu na mořské vodě. Neobejde se to bez obětí, jak pozná i hlavní hrdinka Sao.

Režisér Nguyen-Vo Minh původně pracoval jako vědec a fyzik, k filmu ho přimkla už drobná radost z dětství. Rodiče měli kino, kam chodil zapomenout na válku, která v zemi zuřila.

Nuoc 2030 je jeden z těch filmů, které vzestup moří komunikují srozumitelně: nebude co jíst. ironií osudu je, že hlavní peníze Minhovi nepřišly z Vietnamu, ale od americké nadace. Je ale škoda, že snímek před vědeckým aspektem preferuje poměrně banální romantiku. Co na tom pak, že obraz i atmosféra pustých vodních ploch berou dech.

Jednou okolo světa

Událostí pátku však bylo druhé ekologické varování, vlakový thriller Snowpiercer režiséra Joon-ho Bonga (Matka, Mutant). Film v sobě spojuje přednosti několika kontinentů a inspiračních zdrojů: původní komiks je francouzský, režisér a producent jsou Korejci, herci jsou Angličané a film se natáčel převážně v Česku a s českým art directorem Ondřejem Nekvasilem.

Podívejte se na ukázku z filmu Snowpiercer.
Podívejte se na ukázku z filmu Snowpiercer. | Video: Berlinale

Snowpiercer je jméno vlaku. Postavil ho průmyslník Wilford (Ed Harris), takový Elon Musk blízké budoucnosti, původně jako výletní záležitost. Jenže pak (v roce 2014) se Země začala ohřívat víc, než koule pod zadkem Miley Cyrus, a bylo třeba jednat. Vyletěla práškovací letadla. Vědci ale neodhadli sílu chladící směsi a přehnali to. Modrá planeta zmrzla. Jen 650 metrů dlouhý Snowpiercer přežil a nezastaviltelně krouží po prochladlých kolejích. Uvnitř existuje uzavřený ekosystém, lidé jsou ovšem přísně rozdělení podle tříd. Žádný div, že ubožáci pod vedením Curtise (Chris Evans) a jeho pobočníka Edgara (Jamie Bell) se vzbouří.

Tilda Swinton. Září ve Snowpiercerovi a objeví se i v Grandhotelu Budapešť.
Tilda Swinton. Září ve Snowpiercerovi a objeví se i v Grandhotelu Budapešť. | Foto: Reuters

Hercům ale vládne Tilda Swinton v úžasném kostýmu a s ohromujícím make-upem, která pro Wilforda zajišťuje ve vlaku klid.

Vedle obrazové stránky jsou předností filmu rafinovaná gradace tempa a poměrně nápadité zpracování akčních scén, které klade důraz na lidskou stránku soubojů. Filozofie snímku sice nedosahuje výšin Blade Runnera, i tak jde o inteligentní sci-fi a především adrenalinovou o jízdu, která tu od Gravitace nebyla. A Snowpiercer ji převyšuje ve všech ohledech.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy