Na Berlinale se utkají Malick a Greenaway. Přijede i Popelka

Kultura Kultura
17. 12. 2014 15:37
Filmový festival Berlinale oznámil první velká jména z prestižního klání o Zlaté medvědy. V sekci Panorama promítne i český dokument Danielův svět.
Zatím nejzvučnějšími jmény v soutěži Berlinale 2015 jsou Terrence Malick a Peter Greenaway.
Zatím nejzvučnějšími jmény v soutěži Berlinale 2015 jsou Terrence Malick a Peter Greenaway. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - První z velké trojice evropských filmových festivalů ohlásil první hvězdy své prestižní soutěže o Zlatého medvěda. Na pětašedesátém Berlinale se v únoru příštího roku utkají se svými novinkami režisérské legendy jako Terrence Malick či Peter Greenaway s o generaci mladšími, ale už neméně významnými tvůrci, kterými jsou Andreas Dressen či Andrew Haigh. V nesoutěžní sekci Panorama dokumentu se objeví i český Danielův svět.

Autor snímků jako Strom života či Nový svět Terrence Malick přiveze do Berlína své velmi očekávané romantické drama Knight of Cups (Rytíř pohárů) s oscarovými herci Christianem Balem, Cate Blanchett a Natalií Portman. Hvězdný ansáml doplňují Antonio Banderas, Michael Fassbender i Rooney Mara. Projekt je zatím obestřen tajemstvím, je známé pouze to, že je o celebritách a jejich excesech i touhách obyčejnách lidí. Malick už jednou v Berlíně vyhrál se snímkem Tenká červená linie z roku 1998.

Slavný britský avantgardista a provokatér Peter Greenaway v berlínské soutěži představí svůj nejnovější projekt Eisenstein in Guanajuato, který vypráví o deseti dnech, které filmový klasik Sergej Ejzenštejn strávil v roce 1931 v Mexiku, když připravoval hraný dokument Ať žije Mexiko! Onen pobyt se hluboce zapsal do jeho soukromého života i příští tvorby. Výstavu skic, črt i kreseb k tomuto projektu měli možnost vidět letos v létě návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Ejzenštejna si u Greenawaye zahrál Elmer Back.

O hlavní cenu bude usilovat i Andreas Dresen, jehož snímek Konečná uprostřed cesty nadchl před třemi roky festivalové diváky svou realistickou výpovědí o umírání. Příští rok bude v Berlíně soutěžit se snímkem Als wir träumten.

Jedním z Dresenových konkurentů bude Brit Andrew Haigh se snímkem 45 Years. Charlotte Rampling v něm hraje ženu, která se před oslavou pětačtyřicátého výročí své svatby dozví, že v ledovci v Alpách bylo nalezeno zachované tělo milenky jejího manžela (Tom Courtenay).

Shakespearovský herec a v poslední době i režisér hollywoodských blockbusterů Kenneth Branagh přiveze do Berlína mimo soutěž svou verzi Popelky, kterou hraje Lilly James, známá ze seriálu Panství Downton, kde hraje Rose MacClare. Machechu jí dělá Cate Blanchett. Princ Kit bude mít tvář Richarda Maddena, který hraje ve fantasy seriálu Hra o trůny Robba Starka. Zkoušené Popelce bude pomáhat žebračka v podání Heleny Bonham-Carter.

Český film Danielův svět režisérky Veroniky Liškové se bude promítat v sekci, která cílí na dokumentární filmy zaměřené na závažná společenská témata.

Dokument Danielův svět pojednává o české pedofilní komunitě a životních radostech i strastech jejích členů. Je příběhem zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti.

Téma pedofilie se objevuje v několika snímcích, které jsou zařazeny do programu nadcházejícího Berlinale. "Zjevně je na čase podívat se na toto téma nově," uvedli organizátoři festivalu. Kromě Danielova světa se na festivalu budou zabývat pedofilií uruguayský film El hombre nuevo (Nový člověk), rakouský snímek Der letzte Sommer der Reichen (Poslední léto bohatých) a švýcarský film Dora oder Die sexuellen Neurosen unserer Eltern (Dora nebo Sexuální neurózy našich rodičů).

Berlinale se v německé metropoli uskuteční od 5. do 15. února 2015.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy