FOTO Berlinale se zahledělo na Dálný východ, zvláště do Číny

Foto: Reuters
ČTK Kultura, ČTK
15. 2. 2014 21:02
Zlatého medvěda si z Berlinale veze Diao Yinan za film Bai Ri Yan Huo (Černé uhlí, tenký led), za tentýž film má Stříbrného medvěda za hlavní roli Liao Fan.

Berlín - Zlatého medvěda pro nejlepší film 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale získalo v sobotu večer drama Bai Ri Yan Huo (Černé uhlí, tenký led) čínského režiséra Diao Yinana.

Film si jako jediný odváží z Berlína hned dvě sošky medvědů - představitel hlavní role Liao Fan získal cenu pro nejlepšího herce.

"Je těžké uvěřit, že se ten sen splnil," řekl bezprostředně po převzetí Zlatého medvěda režisér oceněného filmu Diao Yinan. Zároveň poděkoval za spolupráci všem, kdo se na tvorbě snímku podíleli.

Na tiskové konferenci po slavnostním ceremoniálu režisér prohlásil, že ho Zlatý medvěd překvapil. "Už když Liao Fan získal Stříbrného medvěda, byl jsem z toho nadšený. A myslel jsem si, že to už je všechno. Opravdu jsem nečekal, že náš film získá ještě nějakého medvěda," řekl Diao. Podotkl nicméně, že Berlinale je známé tím, že jeho výsledky se jen málokdy dají předem odhadnout.

Diao také uvedl, že úspěch jeho filmu může dodat impulz celé čínské kinematografii. "Čínské filmy jsou ve světě stále víc přijímané a toto ocenění je povzbuzení pro celou čínskou kinematografii," řekl. Podle něj se ukazuje, že i v Číně se mohou natáčet filmy pro náročnější publikum, podobně jako vznikají v Evropě.

Asijská kinematografie letos na Berlinale slavila velký úspěch, když získala celkem čtyři z osmi festivalových cen.

Do Číny míří ještě Stříbrný medvěd za mimořádné umělecké ztvárnění snímku Tui na (Slepá masáž). Ocenění pro nejlepší herečku převzala Japonka Hau Kuroki za výkon v dramatu Chiisai Ouchi (Malý dům).

Velkou cenu poroty získal snímek Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona, který letošní Berlinale otevíral. Stříbrného medvěda za režii převzal Richard Linklater za svůj snímek Boyhood (Chlapectví).

Cenu Alfreda Bauera pro film, který otevírá v kinematografii nové perspektivy, dostal francouzský snímek Aimer, boire et chanter (Milovat, pít a zpívat) režiséra Alaina Resnaise.

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář a zdaleka největší potlesk publika si vysloužili autoři německého filmu Kreuzweg (Křížová cesta).

Cenu udělenou čtenáři deníku Tagesspiegel si z Berlína odváží také tvůrci slovensko-českého filmu Sametoví teroristé, který se promítal v kategorii Forum.

V hlavní soutěži bylo dvacet filmů, nebyl však mezi nimi žádný zástupce české, ale ani východoevropské kinematografie. Celkem se na letošním Berlinale promítalo 409 filmů, Česko mělo kromě Sametových teroristů zástupce také díky podílu na koprodukčním německo-belgickém dětském filmu Sputnik.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Nehoda se stala u nádraží v Nymburce, sražený člověk na místě zemřel. Provoz vlaků v uvedeném úseku byl zhruba hodinu zastaven, od 6:30 jezdily po jedné koleji, v 7:00 byl provoz obnoven bez omezení. Na webu to uvedly České dráhy. Nehoda se stala před 05:30 a omezení se dotklo dálkových i regionálních vlaků. "Nehoda se stala blízko zastávky, takže nebylo nutné povolávat evakuační autobus. Lidé z vlaku vystoupili a došli na nádraží pěšky," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

před 14 minutami

Muchová je ve čtvrtfinále Korea Open, Babosové povolila jen pět her

Karolína Muchová potvrdila na Korea Open roli nasazené trojky, když v osmifinále vyřadila Maďarku Timeu Babosovou po setech 6:2, 6:3. V dalším kole se utká s Australankou Priscillou Honovou, jež stejně jako Babosová postoupila od hlavní fáze turnaje z kvalifikace a dnes vyřadila nasazenou pětku Ajlu Tomjlanovicovou. 

Další zprávy