Berlinale 2014: Nick Cave u terapeuta a animovaný Chomsky

Šimon Šafránek, Berlín
11. 2. 2014 15:56
Svěží dokumentární portréty z Berlinale. Michel Gondry rozanimoval filozofa Noama Chomskyho a režisérské duo Iain Forsyth a Jane Pollard potom Nicka Cavea poslalo rovnou za psychiatrem.
Foto: Reuters

Berlín (od našeho spolupracovníka) - Nick Cave pomalu patří k institucím světové hudby. S The Bad Seeds objíždí svět už třicet let, duet s Kylie Minogue Where the Wild Roses Grow mu pootevřel dveře do popových hitparád, pecka Red Right Hand zase vyhrává v nepočítaných napínavých filmových scénách. Vedle toho se Cave etabloval jako skladatel filmové hudby (Cesta) a také jako scénárista (Země bez zákona).

Cave je známý i tím, že se nerad nechává sám filmovat. S dvojicí vizuálních umělců Iainem Forsythem a Jane Pollard ho však pojí přátelské a také tvůrčí pouto.

„Na videoklipech spolu pracujeme už sedm let,“ vzpomínala Jane Pollard na Berlinale na tiskovce k částečně inscenovanému dokumentu 20,000 Days On Earth. „Když natáčeli desku Push the Sky Away, pozvali nás do studia.“ Vzali s sebou pár kamer a materiál, který tam získali, byl prý tak zajímavý a odlišný od všeho ostatního, že začali uvažovat o větším projektu. Nick jim potom půjčil svůj zápisník, kde se jim zalíbil citát z jedné nepoužité písně: 20,000 Days On Earth. Začali uvažovat nad časem stráveným na Zemi a nad tím, co je možné s ním podniknout.

Stesky celebrity

Cavea potom sledujeme během fiktivních 24 hodin. Zápolí s múzou, dává dohromady písně. Se svými synky si dává pizzu a koukají na Zjizvenou tvář. Obědvá se spoluhráčem Warrenem Ellisem, ukazuje nám svůj pečlivě budovaný archiv. A ocitá se za volantem starého jaguáru a jako řidič podniká rozhovory se starými známými: hercem Rayem Winstonem, bývalým spoluhráčem Blixou Bargeldem anebo s Kylie Minogue, což lehce připomíná výjevy z Caraxova dramatu Holy Motors.

Podívejte se na ukázku z filmu 20,000 Days on Earth o Nicku Caveovi.
Podívejte se na ukázku z filmu 20,000 Days on Earth o Nicku Caveovi. | Video: 20,000 Days on Earth

„S Blixou nebo s Kylie jsem se neviděl hrozně dlouho,“ připomněl Nick Cave na tiskovce: „řekl bych, že jsme v tom autě za běhu kamer vedli snad nejosobnější rozhovory vůbec. Možná je to tím, že jsem celebrita a pořád dávám nějaké rozhovory, takže ty nejniternější pak podnikám v takovýchhle falešných situacích. Je to jedna z tragédií být celebritou,“ zauvažoval Cave nakonec.

Tyhle scény se natáčely podle storyboardu. „Pravda není příliš zajímavá,“ myslí si Jane Pollard: „Je to cesta, jak zničit imaginaci.“

Foto: Reuters

Jednou z pozoruhodnějších stránek snímku, na kterém je Cave podepsán i jako spoluscénárista, jsou scény u terapeuta, který vede s hrdinou snímku hlubší rozhovor. „Mně se na tom líbilo, že jsem mohl mluvit o věcech, které mě doopravdy zajímají. To se při normálním novinářském rozhovoru neděje,“ vysvětlil Cave s tím, že psychoanalýza to pro něj nebyla. Cave tak vcelku otevřeně mluví o holkách nebo o tom, jaký vliv na něj měla předčasná smrt otce, ale především diskutuje o svém tvůrčím procesu.

Výjimečnou součástí 20,000 Days On Earth je krásně obarvený obraz, celkově jde ale spíš o snímek pro zapálené mistrovy fanoušky než opravdu široké publikum.

Kreslit o život

Novinka Michela Gondryho Is the Man Who is Tall Happy? je v tomto ohledu zcela opačná. Známý excentrik Gondry (Pěna dní, Věčný svit neposkvrněné mysli) a jeden z členů letošní berlínské poroty tu doslova kreslí vášnivý, obdivný portrét filozofa Noama Chomskyho.

Podívejte se na ukázku z filmu Je muž, který je vysoký, šťastný? (Is the Man Who is Tall Happy?) od Michela Gondryho.
Podívejte se na ukázku z filmu Je muž, který je vysoký, šťastný? (Is the Man Who is Tall Happy?) od Michela Gondryho. | Video:

„Musím ten film dodělat a ukázat Noamovi před… předtím, než zemře. Můj pokoj je plný animátorského papíru, mámu mám v nemocnici, ale dělám si starost jenom o Noamovo zdraví, abych mu mohl promítnout hotovou věc,“ zpovídá se Gondry během filmu pod záběry na sebe sama, jak freneticky kreslí, na plátně se zároveň kreslí slova jako část dopisu.

Michel Gondry loni ve Varech.
Michel Gondry loni ve Varech. | Foto: Anna Vedralová

„Je to dětinské a nevědecké, ale zato pravdivé," přiznává režisér dojemně.

Gondry ve filmu mluví o vlivu filozofa na svůj život, čímž zároveň odhaluje jeho myšlenky. Díky své upřímnosti dokáže Gondry působit v Is the Man Who is Tall Happy? nejsrdečněji od Nauky snů.

Už jenom ten kontrast v diskusi – hravý a zvědavý Gondry působí dětsky vedle Chomského, intelektuála, který se nenechá vykolejit. Hloubku filmu dodávají režisérovy kreslené animace, které jsou prostým dílem génia.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy